Bebeklerde En Çok Görülen Alerji Çeşitleri!

Bebek bakımında özverili olmak kadar bilinçli olmanın da önemini vurgulamaya geldim 🤱🏻 ! Özellikle 0-2 yaş aralığı, ebeveynlerin veya bebek bakımını üstlenen kişilerin çok daha titiz davranması gereken bir dönem. Bebeğiniz bu dönemde yeterli düzeyde kendini ifade etme yetisine sahip olmadığından, hastalıklara ve sahip olabileceği alerjilere karşı dikkatli olmak sizin göreviniz 💁‍♀️💁‍♂️. Peki bebeklerde en sık rastlanan alerji çeşitleri ve belirtileri neler? Birlikte bakalım. 🌸

Bebeklerde En Çok Görülen Alerji Çeşitleri!


Solunum yolu alerjilerine dikkat!

Burun tıkanıklığı, öksürük ve sesli solunum gibi belirtilerle kendini gösterebilen solunum yolu alerjileri, bebeklerde sık rastlanan alerjilerden biri. Özellikle bahar döneminde polenler nedeniyle oluşabileceği gibi hayvan tüyleri, ev tozu akarları ve hava kirliliği de alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Belirtiler var ise bebeğinizin alerjik olup olmadığını öğrenmek için çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeklerde En Çok Görülen Alerji Çeşitleri!

Bu bebek nasıl beslenecek dedirten besin alerjileri!

Büyüme döneminde kendiliğinden ortadan kalkabilen alerjilerdir. Ciltte kuruluk/kaşıntı, kusma ve ishal/kabızlık gibi birçok belirtiyle kendini gösterebilir. İnek sütü, yumurta, balık, yer fıstığı gibi genellikle zararsız olduğu düşünülen besinler de alerjik olabilir 🥚🥛🍳! Tedavi ve müdahale gerektirebilen bir alerji olduğundan belirtileri hafife almadan eğer besin alerjisi şüphesi var ise tedavi ve beslenme düzeni için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde En Çok Görülen Alerji Çeşitleri!

Bebeklerde yaygın görülen egzama!

Direkt olarak bir alerji olmasa da egzama da bebeklerde sık rastlanan bir cilt rahatsızlığıdır. Kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk başta olmak üzere çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Çocuk doktoru ya da dermatolog gözetiminde kremler kullanılabilirken, bebeğin cildine uygun ürünler seçmeye ve doğru bakımı yapmaya özen göstermek gerek. Yine egzama belirtilerinde de doktora danışıp uygun tedavi planını oluşturmak bebeğinizin sağlığı için oldukça önemli.

Bebeklerde En Çok Görülen Alerji Çeşitleri!
Bebeklerde En Çok Görülen Alerji Çeşitleri!
Cevapla