Bebeklerimize Dil Eğitimi Nasıl Vereceğiz, Birlikte Öğrenmeye Var Mısınız?

ɾҽժ_աօʍɑղ
Bebeklerimize Dil Eğitimi Nasıl Vereceğiz, Birlikte Öğrenmeye Var Mısınız?

Sevgili anne babalar bugün sizlere en az fiziksel bakım kadar önemli, bebeklerde ruhsal gelişimin başlangıcı diyebileceğimiz dil eğitimi hakkında bilgilendirme yapmak için buradayım. Anne karnında ilk olarak annesinin sesini duyan bebeğimiz, ileride kulak dolgunluğu oluşturacak kelimeler ile burada tanışmaya başlar. Değerli KS canlar bu konuyu birlikte inceleyelim ister misiniz? Öyleyse başlıyoruz.

1- Yaşlara göre dil gelişimi

Bebeklerimiz 6-9 ay arası yaşlarda ba-ba, de-de, ma-ma gibi heceleri söylemeye başlar. Ancak 9 aydan sonra bilerek isteyerek yavaş yavaş daha birleşik kelimeler kullanırlar. Burada önemli bir husus anne sesi ve diğer insan seslerini ayırt edebilmesidir. Bu püf noktası sizlere duyma ve konuşma bozukluğu, ayrıca zihinsel engel olup olmadığı konusunda önemli ipuçları verecektir. Peki bizler bu dil eğitimi konusunda neler yapabiliriz? Bunları sıralayalım.

 • Çocuğunuzla sık sık konuşun,
 • Konuşurken kelimelerin heceleyerek üstüne basa basa konuşun,
 • Konuşurken çevrenizdeki objeleri gösterin ve her birinin adını söyleyin,
 • Kelimeleri sık sık tekrar edin,
 • Yaptığınız eylemleri anlatın kelimeleri vurgulayın. Evet yumurtanı pişiriyorum gibi,
 • Tekerlemeler söyleyin,
 • Şarkı söyleyin,
 • Kitap okuyun resimleri anlatın,
 • Onunla oynayın, oyun kurun, oynarken sürekli konuşun,
 • Çocuğunuz sizinle konuşmaya çalışılırken sabırlı olun,
 • Çocuğunuza soru sorulduğu zaman cevap vermeyin bekleyin,
 • Diğer çocuklarla birlikte olmasını sağlayın,
 • Oyun grubu veya kreşe gönderin,
 • Televizyon ve sosyal medya kullanmayın.
Bebeklerimize Dil Eğitimi Nasıl Vereceğiz, Birlikte Öğrenmeye Var Mısınız?

Bebeklerimizde gelişimini dikkatle izleyeceğimiz iki konuşma özelliği vardır. Anlama dili ve ifade dili. Söylediğiniz kelimeleri anladığı başıyla onay verdiği dil “anlama dili” (örnek : hı hı ), kendini en küçük bir ihtiyaç halinde size seslenerek ifade ettiği “ifade dili” (örnek : su, mama, çiş). Şimdi yaşlara göre inceleme kısmına bakalım.

Yenidoğan Dönemi (0-6 hafta): İlk 3 haftada anlamsız sesler ve ağlamalar vardır. 3 haftadan sonra artık ağlamaları farklılaşır. Açlık yorgunluk gibi ağlamalar fark edilir.

Bebeklerimize Dil Eğitimi Nasıl Vereceğiz, Birlikte Öğrenmeye Var Mısınız?

2- Gıgıldama Dönemi (6 hafta- 3 ay): Ağız kasları gelişmeye başlar. Basit sesler çıkarmaya başlar. A, u, o gibi sesler çıkarır. Mutlu olur. Ses oyunları yapar. Daha sonra seslerin sonuna h ekleyerek ah, oh, uh gibi sesler üretir. Takiben s, k, g gibi gırtlaktan gelen sesleri de çıkarır. Artık konuşulanlara yanıt olarak sadece yüz ifadesini değil sesli yanıt vermeye başlar. Bu dönemde sosyal gülme başlar.

3- Mırıldanma Dönemi (3-6 ay): Artık dilini uzatma ve yuvarlamaya başlamıştır. Artık daha konuşma seslerine benzer sesler çıkarır. Kendini ifade edici sesler çıkarır. Konuşmaları taklit eden sesler çıkarır. B, m, p gibi dudak sesleri çıkarmaya başlar. Çığlıklar atar, kendi kendine konuşma sesleri çıkarır.

4- Çağıldama Dönemi (6-12 ay): Bu dönemde ünlü ünsüz seslerin birleştirmesi başlar. Ma mama, ba baba, de dede gibi hecelemeler başlar. 9 aydan sonra mırıldanarak anlamsız konuşma benzeri sesler çıkarır. Özellikle bu aydan sonra isteklerini anlatmaya başlar. İşaret eder, mimik yapar, taklit eder. İletişimi başlatmak ve dikkat çekmek için bağırır. İstemediği bir sey olduğunda bağırarak ve ağlayarak tepki verir. Yine bu aylarda artık söylenen basit cümleleri anlamaya başlar.

Bebeklerimize Dil Eğitimi Nasıl Vereceğiz, Birlikte Öğrenmeye Var Mısınız?

5- Tek Sözcük Dönemi (12-18 ay): Çocukların ilk anlamlı kelimelerinin çıktığı dönemdir. Mama ve baba gibi kelimeleri anlamlı olarak söylemeye başlarlar. Tek kelimeler ile isteklerini anlatmaya çalışır. Uzun heceli kelimelerin başını ve sonunu söyler. Kelimeleri benzetmeye çalışır. Bazen söylediğinizi hemen tekrar eder ve belki sonra tekrar söylemeyebilir. Yankı gibi.

6- Telegrafik Konuşma (18-24 ay): Artık sözcükleri yan yana getirmeye başlar. İkinci yılın sonuna doğru farklı kelimeleri yan yana getirerek anlam ifade etmeye başlar. Anne gel, baba kalk vb gibi.

Bebeklerimize Dil Eğitimi Nasıl Vereceğiz, Birlikte Öğrenmeye Var Mısınız?

7- Gramer Konuşma Dönemi (24-60 ay): Dilin gramer yapısını öğrenmeye başlar. 3-4 kelime içeren cümleler kurar. Özne nesne yüklem doğru kullanır. Zaman eklerini kullanmayı öğrenir. Hayali konuşmalar yapar. Kısaca ana dilini kullanmayı öğrenir.

Bu yaşlara göre dil gelişiminde farklılık varsa 2 yaş veya en geç 3 yaş aralığında konuşma bozukluğunu fark etmemiz gerekir. Buna neden faktörler; işitme kaybı, dil altı bağı, otizm, herhangi bir nörolojik hastalık ve en önemlisi ilgisiz olmaktır. Bir kenara bırakılıp sadece fiziksel ihtiyaçları karşılanan bebeklerin uzun yılları konuşma güçlüğü çektiği klinik vakalarda gözlemlenmiş bir durumdur.

2- Yabancı Dil Eğitimi

Yapılan araştırmalar bebeklerin 6 aydan itibaren yabancı dil ve ana dili aynı anda öğrenebildiğini ortaya koymuştur. Beyinsel gelişimleri çevredeki bütün sesleri aynı anda algılamaya başladığı için bu yaş aralığında örneğin; ekmek ve bread kelimelerini iki ayrı şekilde ifade etmek onlar için gayet kolay ve dil becerilerini geliştirici olmaktadır.

Bebeklerimize Dil Eğitimi Nasıl Vereceğiz, Birlikte Öğrenmeye Var Mısınız?

Bebeğimizin sosyal etkileşimi, farklı kültürlere açık hale gelmesini ve dahi sonraki hayatında meydana gelecek akademik başarıları dahi etkilediğini bilerek buna önem vermeliyiz. Öncelikle çizgi filmleri İngilizce izlemesi ilk seviyede etkili olacağı gibi, oyuncaklar üzerinde bulunan yabancı kelimlerin ona tercüme edilmesi bebeğimize onun hem araba hem Car olarak isimlendirebileceğini de öğretmiş oluruz. Peki bu konuda neler yapmalıyız?

Tekrar ve Maruz Kalma: Bebeğinize hedef dilde sık sık tekrarlar yapın ve onu hedef dile maruz bırakın. Örneğin, şarkılar, tekerlemeler ve hikayeler anlatmak, onun dil becerilerini geliştirmede etkili olabilir.

Günlük Rutin İçinde Dil Kullanımı: Bebeğinizin günlük rutininde hedef dilde kelimeler ve ifadeler kullanın. Yemek yerken, banyo yaparken veya gezintiye çıkarken ona sürekli olarak hedef dilde konuşun.

Eğlenceli Aktiviteler: Dil öğrenmeyi eğlenceli ve ilgi çekici hale getirin. Oyunlar, etkinlikler ve interaktif oyuncaklar kullanarak öğrenme deneyimini zenginleştirin.

Bebeklerimize Dil Eğitimi Nasıl Vereceğiz, Birlikte Öğrenmeye Var Mısınız?

Çok Dilli Ortamlar: Bebeğinizi, hedef dilde konuşulan çok dilli ortamlara dahil edin. Dil daldırma yöntemi, onun dil becerilerini hızla geliştirmeye yardımcı olabilir.

Video ve Ses Kayıtları: Eğitici ve eğlenceli video ve ses kayıtları kullanarak, bebeğinizin hedef dildeki sesleri tanımasını ve öğrenmesini sağlar.

Bebeklerimiz için çok dikkat edeceğimiz eğitimlerin başında gelen dil eğitimi hakkında hazırladığım bence'nin sizin de faydanıza olacağını umuyorum. ɾҽժ_աօʍɑղ'dan sevgilerle🦋

Bebeklerimize Dil Eğitimi Nasıl Vereceğiz, Birlikte Öğrenmeye Var Mısınız?
9 Cevap