Sizin de Bebeğiniz Gaz Sorunu Mu Yaşıyor? Gelin Birlikte Çözüm Arayalım!

ɾҽժ_աօʍɑղ

Herkese Merhabalar!

Özellikle yeni doğan bebeklerde gaz sancısı sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Bebeklerin henüz sindirim sistemi yeterince gelişmediği, sadece anne sütü ile beslendikleri ve bağırsak floraları henüz oluşmadığı için gazlarını çıkarmakta zorlanırlar. Bunun sonucu olarak bebeğinizde ağlama nöbetleri başlar ve biz ebeveynler içinse uykusuz geceler...

Sizin de Bebeğiniz Gaz Sorunu Mu Yaşıyor? Gelin Birlikte Çözüm Arayalım!

Peki Bunu nasıl fark ederiz?

  • Gaz nedeniyle ağlayan bebeklerin genelde karınlarında şişlik, gerginlik olur ve dizlerini karınlarına doğru çekerek ağlarlar. Bu ağlama normalde gördüğümüz acıkma ve bezine tuvaletini yapan bebek ağlamasından farklı olarak aniden gelişen ve uzun süre devam eden yüksek sesle duyulan bir küçük kriz şeklinde meydana gelir. Bebeğimiz uykuya dalmakta zorlanabilir, uykudan ağlayarak uyanırlar. Beslenmeden sonra rahatsız ve huzursuz görünüyorsa, sizi yerinizde rahat bırakmayan bir ağlama başladıysa muhtemelen gaz sorunu vardır. Ama siz yine de panik yapmayın artık sebebi biliyorsunuz!

Gaz sancısı için alınacak önlemler;

  • Birinci Kural: Eğer bebeğinizi emziren bir anneyseniz, gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli gibi gaz yapan besinler ve kafein içeren içecekler, çikolata, çay gibi içecekler bebeğimizde gaz sorununa, uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olabilmektedir.
Sizin de Bebeğiniz Gaz Sorunu Mu Yaşıyor? Gelin Birlikte Çözüm Arayalım!
  • İkinci Kural: Emziren anneysek eğer bebeğimiz de aşırı gaz olduğunda, öncelikle kendi yediğimiz besinleri gözden geçirmeliyiz. Bebeğimiz mama ile besleniyorsa, inek sütü bazlı mamalar ve türevleri gaz yapma ihtimali yüksek hazır gıdalar olmakla beraber, böyle bir durumla karşılaşırsanız doktorunuzla görüşüp mama değişikliği yapmanız faydalı olacaktır.
  • Üçüncü Kural: Mamayla beslenen bebekler için biberon seçimi de çok önemlidir. Eğer bebeğiniz biberonla besleniyorsa, çok küçük veya çok büyük delikli emzikler, bebeğinizin fazla hava yutmasını sağlayacağı için gazı olmasına sebep olur. Bu konuda biberon seçimine de dikkat edilmeli. Birde mama yaptığımız da biberonu çalkalamak yerine, bir kaşıkla karıştırıp kapatmak daha iyi olacaktır.
  • Dördüncü Kural: Unutulmamalıdır ki, yeterli miktarda su tüketen emziren annelerin bebeklerinde daha az gaz sorunu yaşandığıdır. Anneler olarak önce bol su tüketmeye özen göstermeli, diğer önlemlerin yetersiz kaldığı durumlarda, kaynatılmış ve soğutulmuş suyla hazırladığımız rezene veya anason çayları imdadımıza yetişecektir. Bunu bebeğimize biberon ya da çay kaşığı yardımı ile içirmek kolik sancısı için pratik bir çözüm yolu olmaktadır.

Tedbirler alındıysa, nasıl müdahale edebiliriz?

  • En çok bilinen kolay yöntem olarak bebeğimize gaz masajı yaparak onu rahatlatabiliriz.
Sizin de Bebeğiniz Gaz Sorunu Mu Yaşıyor? Gelin Birlikte Çözüm Arayalım!
  • Bebeğimize gaz masajı yapmadan önce bebe yağı gibi ürünleri tercih etmemiz faydalı olacaktır.
  • Bebeği sırtüstü yatırıp, karnına saat yönünde masaj yapın ve dizlerini karnına doğru hareket ettirmeye çalışın.
  • Klasik bir yöntem olan bebeğinizi başı omzunuza gelecek şekilde siz kucağınıza bağırsak ve sırt arası bölgeyi ovalayarak gaz çıkarması için masaj yapmak da fayda sağlayabilmektedir.
  • Bu yöntem bebeğin gazını çıkarma konusunda fayda sağlayabilir.

Sizde artık rahat uyuyabilirsiniz. Hepinize kocaman sevgiler.🦋💚

Sizin de Bebeğiniz Gaz Sorunu Mu Yaşıyor? Gelin Birlikte Çözüm Arayalım!
11 Cevap