Cinsel Yaşamda Sağlıklı Beslenme

Hormon dengesini de sağlama açısından ve daha düzenli bir cinsel yaşam için mutlaka tüketilmesi gereken besinler nelerdir?

Daha düzenli bir cinsel hayat ve hormonal denge için düzgün beslenme çok önemli bir rol oynamaktadır. Aslında tavsiye edilebilecek birçok besin olmasına ve diyet düzenine önem göstermenin kritik olduğu aşikar fakat bazı besinleri düzenli olarak almak, hayatınıza renk getirebilir.

Cinsel Yaşamda Sağlıklı Beslenme

Burada öncelikle tavsiye edeceğimiz 3 farklı besin türü veya kategoriden bahsedeceğiz. Önceliği sağlıklı yağlara vereceğiz. Her zaman az miktarda ama düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilen sağlıklı yağlar, hem diyetisyenler tarafından tavsiye edilmekte, hem de birçok açıdan sağlıklı bir birey için önem taşımakta.

1- Kabuklu Yemişler: Ceviz, badem, kaju ve fındık gibi kabuklu yemişler, cinsel sağlık için yararlı olan çinko, magnezyum ve selenyum gibi mineraller açısından zengindir. Aynı zamanda hormonal denge için de oldukça önemli olabilir. Ayrıca, bu kuruyemişlerin çiğ olarak tüketilmesi de faydalı olabilmektedir, özellikle de mide rahatsızlığı olan bireylerde çiğ tüketilmesi tavsiye edilebilir.
2- Avokado: Avokado, sağlıklı yağlar ve potasyum açısından zengindir. Yani hem kan dolaşımını destekler hem de hormonal dengeye katkıda bulunur. Ek olarak avokado B6 vitamini açısından da zengin bir yağdır. Bu da enerji miktarını uzun vadede yüksek ve dengede tutmaya yardımcı olur.

3- Koyu Yeşil Sebzeler: Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil sebzeler, bolca folik asit içerirler. Folik asit, yeni hücre ve kan damarı gelişimini destekler bu da hormonal ve cinsel sağlığa destek olabilmektedir.

Cinsel Yaşamda Sağlıklı Beslenme

Tabii ki bu önerilerimizin belli bir miktarı bulunmaktadır, ve tabi ki cinsel isteği artırmak için bir yöntem değildir fakat daha dengeli bir hormonal sistem için önem taşır. Her birey için gerekli miktar farklı olup, cinsiyet farklılıklarında da değişim gösterir. Fakat, daha genel olarak söylemek gerekirse bireylerin her gün az miktarda diyetlerine eklediği bu 3 kategori hem dengeli ve sağlıklı bir hayat hem de daha sağlıklı bir cinsel yaşam için katkıda bulunabilir.

Cinsel Yaşamda Sağlıklı Beslenme
Cevapla