Mastürbasyon Erken Boşalmaya Neden Olur Mu?

BiBilen

ERKEN BOŞAL-MA
ERKEN BOŞAL-MA

Erken boşalma hakkında konuşalım sizin veya eşinizin istediğinden biraz (veya çok) daha erken geldiğiniz sinir bozucu eylem. Ön sevişme sırasında veya belki de penetrasyondan hemen sonra olabilir. Mastürbasyon yaparken de ortaya çıkabilir.

Durum ne olursa olsun, eylemi yapmak için tatsız bir sonuç değildir. Ancak, aslında erkeklerin karşılaştığı en yaygın cinsel işlev bozukluğu türüdür.

Belki de bu kadar yaygın olmasının nedeni, erken boşalmanın nedenlerinin ve özellikle mastürbasyonun bu nedenlerden biri olup olmadığının farkındalığıdır.

Çok fazlası erken boşalmaya katkıda bulunabilir mi? Yoksa bu fikir bir efsane mi? Ve mastürbasyon konusundayken, kendinden zevk alma eylemi başka sorunlara yol açabilir mi?

Öğrenmeye ne dersiniz?

Mastürbasyon Erken Boşalmaya Neden Olur Mu?

Erken boşalma nedir?

Erken boşalma, bir erkeğin boşalma eylemini kontrol edemeyip istenenden daha erken geldiğinde gerçekleşen durum bozukluğudur.. Bu, erkeğin kendisi ve eşi için oldukça sinir bozucu olabilir ve bir ilişkide sorunlara yol açabilir.

Bazı erkekler için erken boşalma sadece bir kereye mahsus veya ara sıra yapılan bir şeydir; Sadece ilk cinsel deneyimleri sırasında erken gelebilirler veya zaman zaman olabilir – özellikle de bir süredir boşalmamışlarsa.

Birçok erkek için, ilk cinsel ilişkiye girdiklerinde (bu 'birincil' veya 'yaşam boyu' erken boşalma olarak bilinir) veya çoklu cinsel karşılaşmalardan sonra ('ikincil' veya 'edinilmiş' erken boşalma olarak adlandırılır) başlayan kronik bir sorun haline gelebilir.

Aralıklı erken boşalma genellikle endişe nedeni değildir, ancak düzenli bir olay haline geldiğinde, bir tür erkek cinsel işlev bozukluğu olarak kabul edilebilir.

Erken boşalma yaşıyorsanız, bunun çok yaygın bir sorun olduğunu bilin. Erkekler arasındaki en büyük cinsel sorundur ve 18 ila 59 yaşları arasındaki üç erkekten birini etkiler.

Ve iyi haber şu ki, erken boşalma psikolojik destekle çözülebilmekte. Detaylar için iletişime geçebilirsiniz.


Erken boşalmanın yaygın nedenleri
Peki, erken boşalmaya tam olarak ne sebep olur? Fiziksel bir sorun mu yoksa psikolojik bir sorun mu?

Eh, bunun sadece biri ya da diğeri olmadığı ortaya çıktı. Bazı erkekler için erken boşalma biyolojik faktörler tarafından tetiklenirken, diğerleri için psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Ve çoğu durumda, her ikisinin bir karışımıdır. Başka bir deyişle, erken boşalmanın fiziksel nedenleri psikolojik sorunlara yol açabilir, böylece sorunu daha da ağırlaştırabilir.

Erken boşalmanın psikolojik nedenlerinden bazıları şunlardır:

Depresyon veya anksiyete, özellikle cinsel performansla ilgili olarak
Erken boşalma korkusu
Önceki olumsuz cinsel deneyimler
Düşük benlik saygısı veya zayıf vücut imajı
Mağdur veya fail olarak geçmiş cinsel istismar
İlişki sorunları
Stres


Devreye girebilecek fiziksel veya biyolojik faktörlerden bazıları şunlardır:

Testosteron gibi belirli hormon seviyelerinde düzensizlikler
Beynin boşalmayı kontrol eden kısmındaki kimyasal dengesizlik
Tiroid hormonu dengesizliği
Prostat veya üretrada iltihaplanma veya enfeksiyon
Prostat hastalığı
Rekreasyonel ilaçlar

Mastürbasyon Erken Boşalmaya Neden Olur Mu?

Erektil disfonksiyon da erken boşalma ile yakından bağlantılıdır. Bu, bir erkeğin ara sıra veya düzenli olarak ereksiyon elde etmekte veya sürdürmekte zorlandığı zamandır.

Erektil disfonksiyon daha sonra seks yoluyla acele etmesine neden olabilir ve bu da hızlı boşalmaya neden olabilir.
Mastürbasyon erken boşalmaya neden olabilir mi?
Artık erken boşalmanın arkasındaki ana psikolojik ve fiziksel nedenleri ele aldığımıza göre, sorunun mastürbasyondan da kaynaklanıp kaynaklanmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Bu fikir aslında bir efsanedir. Mastürbasyonun, erken boşalma için bir endişe olmasına rağmen, genellikle onunla ilişkili olan erektil disfonksiyona yol açtığı da doğru değildir.

Aslında mastürbasyon ve erken boşalma arasında daha pozitif bir bağlantı vardır. Düzenli mastürbasyon, erken boşalma sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olmak için harika bir yol olarak kabul edilir, çünkü gelmesi gereken süreyi uzatmak için çalışabilir.

Ayrıca, her ikisi de erken boşalma ile yakından ilişkili olan cinsel güven ve benlik saygısı oluşturur.

Bir erkek erken boşalma yaşıyorsa, doktoru seks yapmadan bir ila iki saat önce mastürbasyon yapılmasını önerebilir. Bunun nedeni, kendi kendini stimülasyonun, penetratif seks sırasında erken boşalmaya yol açabilecek cinsel gerginliğin bir kısmının çözülmesine yardımcı olabilmesidir.

Ayrıca, araştırmalar mastürbasyonun normal boşalmayı teşvik etmenin harika bir yolu olabileceğini göstermektedir. 2019 yılında yapılan bir araştırma, düzenli mastürbasyonun erkeklerin gelmesi için geçen süre boyunca önemli bir fark yarattığını buldu.

Çalışmanın bir parçası olarak, dokuz erkek, üç aylık bir süre boyunca tekrarlanan penis kökü mastürbasyonuna (penisin tabanı etrafında yoğunlaşan mastürbasyon) katıldı.

Deneme süresinin sonunda, medyan intravajinal boşalma (vajina içinde boşalma) süresi 60'tan 180 saniyeye yükselmiş

Bu gönderiyi Instagram'da görüntüleyin

Mastürbasyon Erken Boşalmaya Neden Olur Mu?
43 Cevap