HIV ve AIDS hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Hemen hemen herkes az çok birşeyler biliyor ama bence yeteri kadar bilgilendirilmiyoruz bu konuda. Bir sürü insan da var hastalığını ölüm döşeğinde öğreniyor. 5 dakikalık zevk uğruna ömrünü kaybediyor bilinçsizce insanlar.

HIV / AIDS in Bulaşma Yolları

1. Cinsel ilişki, kanında HIV taşıyan kişiyle cinsel ilişkide ( vajinal, anal veya oral ) bulunmakla HIV bulaşabilir

2. Kan yoluyla, HIV / AIDS li kişinin kan, kan ürünleri, doku veya organlarının nakliyle bulaşabilir

3.HIV / AIDS li anneden gebeliği süresince veya doğum esnasında bebeğe HIV geçebilmektedir. Daha az oranda olmakla beraber annenin bebeği emzirmesiyle ( anne sütüyle ) bebeğe HIV bulaşabilir.

Belirtileri insanları yanıltabiliyor. Biz türk milleti en ufak şeyi büyük hastalıklara bağlayabiliyoruz ve doktor hayır dese bile biz o psikoloji ile yaşıyoruz...

Dikkat etmemiz gerekiyor. Günümüzde genelde cinsel yol ile bulaşıyor ve coğalıyor. Çoğalma oldukcada diğer bulaşmalar artıyor. İğne , traş bıcagı vs...

Şimdi herkes diyor kondom kullanmam zevk alamam vs.. Ama tek gecelik ilişki yaşayanlar sürekli bu hata yüzünden hayatlarını kaydırıyorlar farkında değiller..

Gizli Kullanıcı işte burada belki sana iş düşebilir. Eğer sitede varsa bu hastalığı taşıyan merak edilenler sorulabilir. Tavsiyeler alınabilir. Çünkü hastalık sırasında tedavide bilgilendirmeler yapılıyor. Ama iş işten geçmiş oluyor. Eğer aramızda varsa ve kendini gizlemek isterse gizli kullanıcı kapı açık...

Birazcık dikkat bu hastalıktan bizleri korumak için yeterli değil mi sizce?

0|0
1916

En İyi Kız Görüşü

• Maalesef Türk erkklerinin çoğu ister evli ister bekar bu gibi maceraları erkekliğin şanından sayıyor ve korunmayı da güçsüzlük olarak görüyorlar.

Ben genelde bilinmeyen başka birşeyi belirtmek istiyorum... Rahim ağzı kanserinin de cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğunu maalesef çoğu kişi bilmiyor.

Erkekler bu konuda sadece taşıyıcıdır. Evlendiğinizde eğer önceden bunu kapmışsanız ya da çok eşli yaşıyorsanız büyük ihtimalle eşiniz rahim ağzı kanserine büyük ihtimalle yakalanacak... Eğer çocuğunuz olmamışsa hastalığın evresine göre belki de eşiniz hiçbir zaman ANNE olamayacak. Erkek gider başka kadından baba olur vicdanı yoksa... Fakat unutulmasın ki kızlarınız da böyle bir kocayla evlenebilir ve aynı kaderi paylaşabilir.

Lütfen erkek çocuklarımızı seçici yetiştirelim...

10|4
    4|5
    • Başka bir konu ama güzel bir konu cok tesekkürler abla

• Her zaman :))) Tekrar teşekkürler yaa :)))

• Demek ki evlendikten sonra bile prezervatif kullanmak şart.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 18

• 1. Cinsel ilişki, kanında HIV taşıyan kişiyle cinsel ilişkide ( vajinal, anal veya oral ) bulunmakla HIV bulaşabilir

Geçtiğimiz aylarda bazı üyelerin "güzelliğini" savunduğu şekilde "korunmasız" cinsel ilişki ile bulaşır evet.

Çoğu insanın bilgisi yok maalesef, tokalaşmayla aynı ortamda bulunmayla bulaşacak bir hastalık değil toplumdan soyutlamamak gerek

0|0
    0|0
  • Bilgi için saolasın ama ben yeterli bilinçliyim ve hayatımı ona görede yaşıyorum.

1|0
    0|0
  • güzel bi konuya değinmissin silent bilincisiz insanları yada bilincini buna kapatan insanlar bikez daha uyarılmıs oldu..

0|0
    0|0
  • bireysel konularda dikkatli olmak bizim elimizde ama diğer konularda bizden çok sağlıkçılara görev düşüyor.Tek eşlilik ve korunma yollarının yanı sıra kan aldığımız kişilere de çok dikkat edilmesi gerekiyor.

0|0
    0|0
  • Kardeş Zu çok güzel bir konuya değinmişsin ama bu konuda yapılacak çok şey var aslında yapacak tek şey var desem yeri olacak.Zina yapmayınız.

0|0
    0|0
    • Zinayı geçtim ya cok basit korunmak

• Sürekli cinsel ilişki yaşayan biri zinayı kafaya takıyor mudur sence? Bilinçli olmak önemli olan burada..Kişilerin cinsel yaşamını kısıtlamak da çok saçma.

• Eh işte her önüne gelenle olmamalı, grup seks diye ağırmamalı millet.

1|0
    0|1
    • Aslında pek ilgilendirmio milletin fantazi secenekleri. Sonucta tek kişi ilede bulasabilio

• eğitim şart :)

• Kesinlikle :)

• Evet bu konularda gayet bilinçliyim ama turk toplumu bu tarz olaylara ôcû gormus gibi baktigindan fazlasiyla bilinçlsizler...Ozelikle erkekler asla kendi erkekliklerine laf getirilmesinden hoslanmazlar ama çok cahilce...

1|0
    0|0
  • atın ölümü arpadan olsun mantığı silinmeli korunma yöntemleri tam bilinmiyor malesef bu gibi konular ayıp adı altında konuşulmadıkça malesef bilinçlenme olmuyor.Bilinçli olup yapanda var ciddiyetinin farkında olmak gerek ..

0|0
    0|0
  • bulaşma nedenlerinden en önemlisi sivrisinekler bence, digerlerine zaten önlem alıyoruzda bu hainler ya bizden önce hivli birini öpüp geldiyse

0|0
    0|1
  • çok güzel bir konu açmışsın. özellikle doğum yapan anneler dikkatli olsun bu konuda geçenlerde okudum bir bebeğe kan verilirken kan hiv vürüslüymüş ve el kadar bebek doğuştan aidsli olmuş. gerçekten çok üzücü

0|0
    0|0
  • Atın ölümü arpadan olsun

Bana bişey olmaz.

Ata sözleri aklıma geldi:)

Tekeşlilik diyorum sadece.

1|0
    0|0
  • Tsk ediyorum bilgilendirdigin icin

1|0
    0|0
  • Akıllı olsun milette eh

0|0
    0|0
  • vallahi tebrikler güzel bir soru sordun cevapları sabırsızlıkla bekliyorum.

0|0
    0|1
  • atın ölümü arpadan olsun diyenlerdenim :P

0|0
    4|1
  • bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Bazıları bılgılerı olsada umursamıyor bılıncsızlık kotu

0|0
    0|0
  • incir reçelinden fazla bilgiye sahibim.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Çok eşli bir hayat yaşıyorsanız bu durumda kondom şarttır. Ama HİV virüsü çok dayanıksız bir vürüstür bunu da bilin. Mesela vücur ısısı dışında oda sıcaklığında saece30 saniye canlı kalabiliyor. Ayrıca HIV pozitif olduğu kesin olan biri ile bilerek önlemsiz ilişkiye girmenin bile bulaşma ihtimali binde birin altındadır. Bu da ayrı bir konu. HIV çok daha korkunç geliyor kulağa ama Hepatit C çok daha ölümcül. Mesela geçen yıl hepatit C kaynaklı ölümlerin HIV kaynaklı ölümlere oranı yaklaşık olarak 10 kattan daha fazla. Bunlar da biline.

0|0
    0|0
  • öldürdüğünü ve ölüme gidene kadar süründürdüğünü ve anlık zevk için korunmamak gibi bir mallıkla bulaştığını biliyorum. yaradanın "zevkini aldın, şimdi de acısını al" dediğini duyar gibiyim. kan yoluyla bulaşıyor. çok nadir olsa da dişeti kanaması olan bireylerde de diş fırçası veyahut öpüşmeyle geçebiliyor. ama yüzdeye vurursak eğer %0.9 gibi bir ihtimal mevcut. yaşam, dikkat gerektiren bir şey. aids olupta böyle saçma bir hastalıktan kimse ölmek istemez. bir de doğumdan da bulaştığını portakal reçeli filminde görmüştüm.

0|0
    0|0
    • Diş eti kanamasından geçtiğini duymustum cünkü her türlü kan ile bulaşabiliyor.

• "öpüşerek bulaşşmaz" diyenleri bilgilendirmek amaçlı yazmıştım zaten.

• Kafam karıştı.Tükürük yoluyla bulaşıyor mu, bulaşmıyor mu?

• kondomsuz yapmam. oral yapmam tanımadığım bayanlara. bana yapmalarına da izin vermem.

bence Türkiye'de insanlar bilinçlenmeye başladı ama hiç farketmeden AIDS olanlar var incir reçeli filmindeki gibi, o insanlara 79. sınıf vatandaş muamelesi yapılıyor. bunun önünce geçilmesi imkansız diyorum. bizim insanımız değişmez.

0|0
    0|0
  • insan herşeye dikat etmeli.sadece cinsellik diğil berber de kullnadığı traş aletlerine kadar.benim usturasından maksına kadar kendime ait.berber e giderken götürüm.başkasına kullanılanları asla kullanmam.

ve özelikle diş hekimleri bu konuda çok dikkatli olması lazım.maalesef sterlize bu virüsü öldürmeye yetmiyor.kanal tedavisi gibi operasyonlarda kullanılan bazı aletler defalarca kullanılabiliyor.ben bi diş hekimi arkadaşa sormuştum bunu fazla yapacak bişey yok demişti.sadece hastalık kişide belli ediyorsa böyle bi şüphe sezersek soruyoruz,tahlil isityoruz demişti sadece.

herkez üzerine düşeni yapmalı özelikle sağlık çalışanları

0|0
    0|0
  • hpv virüsü hiç duydunuzmu? Kondomla bile bulaşabiliyor karnabahar şeklinde siğiller olusturuyor sürekli yaktırmanız gerekiyor hiv den çok daha bulaşıcı cinsel hastalıklar var en güzeli evlenmek ama evlenilecek kişininde içinde allah korkusu olması şartıyla çünkü sizi dışarda aldatıyorsa sizde suçsuz yere hastalık kaparsınız

0|0
    0|0
    • Allah korkusunu, aldatmayı geçmek gerekir bence.Eğer ilişki, duygusal temelli bir ilişkiyse, cinsel olarak sadakatsiz olmak sorun değildir.Ama prezervatif kullanması kendi sağlığı için de gerekli.Önemli olan bilinçli olmaktır.

• kan yolu ile bulaşması için bir kanama (kılcal kanama gözle gözükmez onun için anal ilişki çok sakıncalı orada her ilişkide kılcal damar kanaması olabilir), birde karlı tarafta açık yara adetli kadın, jilet kesiği, yara, olması gerekir.

0|0
    0|0
  • Afrikada öyle ülkeler var ki nüfusunun yarısı Hıv virüsü taşıyor. Allah korusun, dikkat etmek gerekir. Allah kimsenin başına vermesin.

0|0
    0|0
  • kadınlarımızın bu denli bilincli olmaları sevindirici bu yüzden tek eşlilik önemli günümüzde önemini anlayana teşekkür arkadaşım paylaşımın icin

0|0
    0|0
  • kontrolsüz ve bireysel sorumsuzluk,Kızılayın kirli kanları, Afrika'nın sömürgeleştirilmiş kobay insanları...

0|0
    0|0
  • Çok eşlilerde korunmak şart rus kızlarının türkiyeye yeni yeni gelmeye başladığı zamanlar ben osmanlı erkeğiyim bana hiçbirşey olmaaaz niraları atanların birçoğu yerin 7 metre altında gölümü şuanda HIVden . Ama tek eşlilerde kondomu sevmiyorum .

0|0
    0|0
  • arkadaşlar ne olursa olsun korunmak..

0|0
    0|0
  • Yeterli olacak düzeyde düzeyde bilgim var

0|0
    0|0
  • Arkadaslar konu açılmadan önce hiçbir korkum yoktu, ama ben 3 gün öncesine kadar korunmasız anal ilişki yaşadım , ne zaman test yaptırmalıyım , resmen korkarak yaşıyorum yardımcı olun

0|0
    0|0
  • bilgiler yeterli korunmak için

0|0
    0|0
  • anal yoldan bulaş ihtimali vaginal yoldan 10 kat fazladır.

hıv virüsü bağışıklık sisteminizi çökertir tüm enfeksiyonlara açık hale gelirsiniz etki mekanizması budur. yani aslında virüsün kendisi değildir öldüren. fırsatçı enfeksiyonlardır.

aynı ortamda bulunmakla aynı havayı solumakla bulaşmaz..

kan yoluyla ve cinsel yolla bulaş asıl etkin yoludur.

şüpheli cinsel ilişkiden sonra yapılan test negatif çıksa dahi 6 ay sonra testi tekrarlamak gerekir.

0|0
    0|0
  • oral yolla buşalıyo mu kesin çünkü bazı filmlerde görüyorum sadece ilişki sırasında takıolar oral falan yaparken olmuyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;