#İYİKALPLİCİLTBAKIMI

Simple
21 gü

Kuru Ciltler İçin Öneriler!

Merhaba KScanlar <3

Daha önce yağlı ciltler için bir Bence paylaşmıştım. Bugün de kuru ciltlere öneriler vermek istiyorum. Kuru ciltler de diğer cilt tipleri gibi özel bakım ister. Özen göstermediğiniz zaman pul pul dökülür. Her cilt tipinin uyması gereken kurallar bellidir. Cilt temizliği yapmak, haftada 1 peeling ve maske yapmak, tonik kullanmak, nemlendirmek, cilt tipimize uygun ürünler kullanmak, makyajınızı silmeden uyumamak, cildimize nazik davranmak... Bu Bence'de özellikle kuru cilt tipine sahip insanların dikkat etmesi gerekenlere birlikte göz atacağız.

❕ Sıcak sudan uzak durun

Kuru Ciltler İçin Öneriler!

Evet, sağlıklı bir cilt için her cilt tipine sahip kişi sıcak değil soğuk su kullanmalı. Ancak sıcak suyun ciltte yarattığı etki en çok kuru ciltlerde görülüyor. Sıcak su cildi kurutur. Bu yüzden cilt bakımı yaptığınız sırada soğuk kullanmaya dikkat edin. Soğuk su gözenekleri sıkılaştırmak için de birebir etkili.

❕ İçeriğinde alkol bulunan ürünler kullanmayın

Kuru Ciltler İçin Öneriler!

Alkollü ürünler ciltteki fazla yağı alır. Ancak kuru ciltte yağ oranı azdır. Alkollü ürünler cildi daha da kurutur ve tahriş olmasına sebep olur. Bu yüzden kuru ciltler alkolsüz ve daha doğal ürünler kullanmaya dikkat etmelidir. Özellikle alkollü tonikler kullanmayın.

❕ Havlu kullanmayın

Kuru Ciltler İçin Öneriler!

Cilt bakımı yaptıktan sonra yüzünüzü kurulamak için havlu kullanmayın. Havlu ciltteki tüm nemi çeker. Ayrıca ne kadar yumuşak olursa olsun cildi tahriş eder. Bunun yerine havlu kağıt kullanın. Havlu kağıtla yüzünüzü kurularken tampon hareketler yapın ki cildiniz tahriş olmasın. Ayrıca havlu kağıt kullanmak daha hijyenik.

❕ Nem maskeleri uygulayın

Kuru Ciltler İçin Öneriler!

Nem, bir kuru cildin en büyük ihtiyacıdır. Nem maskeleri ise cildinizin ihtiyacı olan nemi kısa sürede elde etmenin en kolay yolu. Bazen nemlendiriciler tek başına yeterli olmuyor. Bu yüzden nem maskeleri uygulamak kuru ciltlerin bakım rutinlerinde en önemli adım olmalı.

Nemlendirici kremler yerine nemlendirici bakım yağları kullanın

Kuru Ciltler İçin Öneriler!

Bakım yağları kremlere nazaran daha yoğun nem verir. İçeriklerindeki zengin yağlar ve antioksidan maddeler ile cildinizi yeniler ve canlandırır. Sadece kuru ciltler değil tüm cilt tipleri bakım yağlarını kullanmalıdır. Kuru bir cilde sahipseniz bakım yağları cildinizde mucizeler yaratacaktır.

❕ Serum kullanın

Kuru Ciltler İçin Öneriler!

Cildi temizledikten sonra kullanılan ve cildi diğer ürünlere hazırlayan bakım ürünlerine serum denir. Serumlar sıvı formdadır ve nemlendiriciden önce uygulanır. Cilt problemlerini çözmek için çeşitli özelliklere sahip serumlar vardır. Nem veren serumlar, leke giderici serumlar, yaşlanma karşıtı serumlar... Kuru ciltler yoğun nem veren özelliğe sahip serumlar kullanmalıdır. Serumu, bakım yağı veya nemlendirici kreminizden (hangisini kullanmayı tercih ediyorsanız) önce uygulayın ve cildin emmesi için bir kaç dakika bekleyin.

Kuru Ciltler İçin Öneriler!

Umarım keyifle okumuşsunuzdur <3

Yağlı ciltler için yazdığım Bence'yi de okuyabilirsiniz: Yağlı Ciltler İçin Öneriler

Sizin bakım yaparken dikkat ettiğiniz şeyler neler?

Görüşlerinizi bekliyorum :)

Kuru Ciltler İçin Öneriler!
8
6
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • konuyineyangin
  bir kadının (aslında erkeğin de. ama farkında mıdırlar bilinmez) sahip olabileceği en kötü cilt tipidir... zira nem yoksunu olduklarından ciltte elastikiyet olmadığından, en erken yaşlanan cilttir... bu tür ciltler için nem ve likit oranı yüksek nemlendiriciler tercih edilmelidir. çünkü bu tür nemlendiriciler cilt yüzeyini kapatıp, ciltte olan nemi korur ve cildi taze tutar.
  Görüş hala geçerli mi?
 • AnkaKuşupınar
  Ellerine sağlık çok güzel bence olmuş benim de yüzüm hafif yağlı olanlar dan mutlaka her gün sabunla yıkıyorum ve bazen maskeler iyi geliyor senin tavsiyelerin de güzelmiş bunları da deneyeceğim tekrardan ellerine emeğine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

66
 • Kuru cilt en zoru diye düşünüyorum. Bir ara yanlış ürün kullandığım için cildim baya kurumuştu. Çok sıkıntılı zamanlardı 🌺
 • Eskiden yüzüm kuruydu ama şimdi yumuşacık👌
 • mmerves
  Güzel ve faydalı bir bence olmuş tsk ederim
 • Pempom
  Bolbol alkollü kolonya kullaniyoruz bolbol sabun bol köpüklü eller ve yaprak gibi kurudu cildim hametan kurtaricim
 • darkleyl96
  Benim için teşekkürler
 • yüsraalaa
  Kuru ciltlere sesleniyorum!.. Yüzünüze kantoron yağı ve hindistan cevizi yağı sürün bilmediğiniz kremleri falan kullanmayın , serumdur oydu buydu cildi daha beter yapıyor.. Bizzat kendi nemlendiricinizi kendiniz yapın , bunun için çeşitli yağlar mevcut cildinize en iyi gelecek ürünler onlardır. En azından kimyasal içermiyorlar.
 • ozgur00000
  Mm güzel yağlı ciltleri okuyayım.
 • Asabimen
  Badem yağı gliserin''
 • Gizli Üye
  Eğer cildiniz kuruyorsa, sabun yerine duş jeli kullanmalısınız.
 • bilgiler doğru :)
 • İyiymiş.
 • eren_demenyeterli
  Bioderma da güzel şeyler var
YÜKLENİYOR...