Sevmeyi Becerebilmek...

khûrel

Sevmeyi Becerebilmek....

Hayatımızda rahatlığa o kadar alıştık ki artık sevmeyi bile beceremiyoruz. Gün geçtikçe hayatımız daha da kolaylaşıyor. İnsanlara ulaşmak kolaylaşıyor. Ancak bir de bunun kötü bir yanı yok mu? Yoksa biz mi hayatımızdaki bu yenilikleri kullanmayı beceremiyoruz.

Hani herkesin aklına gelen, illaki hayatının bir döneminde düşündüğü eski aşklar vardır. Daha sade, daha gerçek, daha saf hatta daha mutlu… Neden günümüzde bu aşkları görmek bu kadar zor… Aşkı bulmak mı zorlaştı yoksa biz mi aşkı kaybettik?

Hani hepimizin çocukken okumaktan hoşlandığı hatta büyüdüğümüzde bile elimize aldığımız aşk kitapları vardır. Bazen oradaki aşkı kıskanırız bazen neden bizim de bunu bulamadığımızı düşünürüz. İsteriz hepimiz ama sahip olamayacağımızı düşünürüz. O eski aşklarda, o romanlarda, o kitaplarda aşıklar birbirlerine kavuşmak için beklerler, acı çekerler ama birbirlerinden vazgeçmezler. Eski aşklar birbirlerini görmeden yıllarca mektuplaşırlar bazen birbirlerinden aylarca haber alamazlar ama yine de sevmeye devam ederler. Onlar için bir çok fedakarlık yaparlar. Bu fedakarlığı kavuşma ihtimallerinin olmaması halinde bile yapmaktan çekinmezler.

Sevmeyi Becerebilmek...

Peki günümüzde ne yaşıyoruz. Bir mesajına cevap verilmediği için sevmediğini düşünenler, bir mesaja geç cevap verdiği için günlerce gurur yapanlar, birbirlerini kullanmaya çalışanlar… Bunun gibi pek çok örnek sayılabilir. Gerçek aşkı düşündüğümüzde bir çoğumuz aşkı yaşamıyoruz bile...

Günümüzde bir insan kendinden başkasını sevemiyor. Sevse bile karşı tarafa güvenemiyor çünkü daha önce yaşadıkları yüzünden aşktan korkuyor. Hepimiz yalnız olmak istemiyoruz ama kimseye kendimizden çok güvenmek, kendimizden çok sevmek de istemiyoruz. Biz sevgiyi koşullara bağlıyoruz. Bana şu kadar sürede mesaj atarsa seviyordur, şunu beğenirse seviyordur, şuna katlanıyorsa seviyordur ya da şunu yapmıyorsa seviyordur diyoruz. Karşı tarafa güvenmeye onun duygularını görmeye o kadar vakit harcıyoruz ki artık kendi duygularımızı göremiyoruz.

Sevmeyi Becerebilmek...

Birini sevmek bir risk almaktır. Ya sonunda mutlu olursun ya da hiç olmadığın kadar mutsuz olursun.

Biz kendimizi mutsuz olacağımıza koşullandırdığımız asla kendimizi tam olarak o akıntıya bırakmıyoruz. Hayatımıza giren teknoloji karmaşıklaştıkça biz onu bilinçli kullanamadığımız sürece hayatımız da karmaşıklaşıyor. Belki de daha fazla insana çok kolay ulaşabiliyoruz bunun sonucunda da bir kişiye bağlanmayı gereksiz görüyoruz.

Gerçek aşk koşulsuzdur. Olaylara, değişkenlere ya da karşındakinin seni sevip sevmemesine bağlı değildir. Birini seversin hepsi bu.

Gerçek aşk basittir biz bunu karmaşık hale getirdikçe aşk karmaşıklaşır. Gerçek aşk günlerce, haftalarca, aylarca ondan haber alamasan bile yine onu sevmektir. Günümüzde ‘’soğudum’’ derler. Sen hiç yanmadın ki soğuyasın. Sen daha önce de onu sevmemiştin yalnızca öyle olduğunu düşünmüştün. Kendini buna inandırmıştın. Artık hepimiz o kadar iyi yalancılarız ki kendimizi kandırmakta hiç zorlanmıyoruz.

Eskiden hayatlar basitti, insanlar basitti, aşklar basitti. Ama o zamanlar insanlar mutluydu. Nitekim mutlu olmak istiyorsanız basit yaşayın, basit olun… Karşınızdaki kişi sizi olduğunuz gibi görsün olduğunuz kişiyi sevsin böylece asla sizden ‘’soğumaz’’ asla sizden uzaklaşmaz, asla size karşı olan duyguları bitmez.

Basit yaşa ki başkaları da var olabilsin…

Basit yaşamak hayatınızdan teknolojiyi çıkarmak demek değil aksine teknolojiyi bilinçli kullanmak demek. Eskiden insanların sevdikleri kişilere ulaşmak için harcadıkları çabaya bakarsak biz daha mutlu olmalıydık onlardan.

Her insanın hayatına bir kere de olsa aşık olacağı insan çıkıyor. O gün geldiğinde sizi karmaşık bir halde görmesin. Maskelerin ardını görmek için çabalamasın. Olduğunuz kişi olun, olduğunuz gibi görünün o sizi sevecektir. Aşkınız basit olsun. Hayatınız basit olsun. Böylece mutlu olun. Zaten önemli olan tek şey mutlu olmak değil mi? Elbette sorunlar olacaktır ama yan yana duracağınızı bildikten ve buna güvendikten sonra hangi sorun sizin aşkınızı sizden alabilir ki?

Sevmeyi Becerebilmek...

Bu gece aklımdaki düşünceleri yazmak istedim. Yalnızca yazmaya ihtiycım olduğu için yazdım. Belki okuduğunuzda sizde bir şeyleri değiştirir.

İyi geceler,

tncdmrl

Sevmeyi Becerebilmek...
7
3
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
3Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • LonelyHead
  Yazıyı sonuna kadar okudum. Bu paylaşım okumayı sever insanlar için çok güzel olmuş Ama üzülerek söylüyorum ki bunu sonuna kadar okuyamayacak sıkılıp yarıda bırakacak şöyle bir yorumlara bakıp geçecek çok insan var. İlmin başı sabırdır derler ve hayatada bu gözle bakıp alacağımız şeyleri almalıyız. Ama teknoloji çağında yaşıyoruz ve en hızlı, en kolay, en popüler neyse ona koşuyoruz. Daha çok tüketime dayalı bir kültüre kendimizi kaptırdığımız için ilişkilerede bu yansıyor. Hadi konuş, bişeyler anlat falan sürekli ağzının içine bakan sadece gülen ve sustuğunda senden sıkılan kızlar çok fazla. Seni tüketiyorlar. ya da kızlara sadece mod yükseltmek için bakan skor kovalayan boş insanlar var. Eskiden insanlar ekmeklerini taştan çıkarmak zorundaydı ve emeğin değeri biliniyordu. İnsanlar zorluklara alışıyor pişiyordu. Şimdi eskisi gibi aşkların olabileceğine inanmak çok zor. Bir başka durum hayal gücüydü. Sevdiğini hep en güzel haliyle hatırlar, onun çok güzel işler yaptığını düşünür en güzel anılarını düşünüp mutlu olur ve çektiği tek acı özlem olurdu. Ama şimdi her dakika hatta telefon elden düşmediği için insanların kendilerine azcık zaman ayırmasına bile fırsat kalmıyor ve bu sefer birbirimize yük olduğumuzu düşünüyor eften püften sebeplerle kavga ediyoruz. Eski sevgileri pişiren özlem bu devirde bulunmuyor. Bunun dışında uyuşturucu sigara alkol çok yoğun kullanılıyor. Eskiden bu kadar abartıldığını ve bu kadar düşüldüğünü zannetmiyorum. İnsanlar daha sağlıklı ve yetinmeyi bilen insanlardı. Ellerindekinin değerini bilmek zorundaydılar. Ama şimdi daha yüksek kafalar, daha yeni mekanlar, kumarhaneler vs. tüketecekleri daha çok şey olduğunu, daha büyük olacaklarını düşünüyor daha çabuk bitiyorlar. Bu aradada aşklar ziyan oluyor :)
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Wishdropper
  Olmuş :) Şu cümleyi sevdim; ''Günümüzde ‘soğudum’ derler. Sen hiç yanmadın ki soğuyasın.'' yüreğine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

62
 • Eziremsem
  Sevmeyi herkes beceremez yürek ister sevmek söylemesi çok kolay kelime ama yaşatması gerçekten çok zor bir olaydır sevgisi yürekte olan ondan başkasını gözü görmeyen onun mutluluğunu isteyen kişi onu çok mutlu eder
 • yarenbirsen
  Umarım becerebiliriz
 • Bakırköylüm
  Aşk Ölümsüzdür
 • Chocnette
  Doğru ya, herkes beceremez.
 • NarÇiçeği92
  Güzel yazmışsın
 • Gizli Üye
  Ne guzel olmus rline emegine saglik
 • Gizli Üye
  Senin burdan tanisil gorustugun bir kiz vardi hala devam ediyor musunuz.
  • khûrel

   Evet

  • Gizli Üye

   Sevindim.
   Benimde senin o benceni yazdigin donemlerde burdan görüstügüm biri vardi tam bir yalanci cikti da. Oyuzden merak ettim

  • Svanga

   O kişi benim :)

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Çok güzel bir paylaşımdı sonuna kadar tebessüm ederek bir yandan hak vererek okudum güzel sözlerle süslemişsin görseller ve içeriği ayrıca beğendim.

  Emeğine, yüreğine sağlık :)
  • khûrel

   Teşekkür ederim :)

  • Gizli Üye

   Rica ederim :)

YÜKLENİYOR...