"Erkek dediğin", "kadın dediğin" değil! "İnsan dediğin"!

Gizli Üye

Erkek Dediğin:

"Erkek dediğin", "kadın dediğin" değil! "İnsan dediğin"!

Çok iyi bilirsiniz aslında bu cümle başı kelimeleri. Bir kadın "Erkek dediğin şöyle olmalı" der. Ordan bir erkek çıkar "Of kadın dediğin şöyle olur" der. İşte bu zavallılar bütün gün saçma sapan dizileri,yarışmları,filmleri izler oradaki oyuncuları görür gelir "Erkek dediğin böyle olur kadın dediğin böyle olur" diye başınıza ekşir. İşte bunlar akıl yağarken şemsiye açanlar. "Erkek dediğin terk etmez kadınına sahip çıkar." Hay ben o erkekliğin var ya!

Bu erkeğin omuzlarına yüklenen nasıl bir yüktür ya? İyi hanım abla ağzımıza etsin ama biz erkek olduğumuz için gıkımız çıkmasın. Niye? Erkeksin oğlum sen. Kadınlar zayıf onlar hata yapar ama sen erkeksin güçlü olacaksın. Senin kalbin duyguların yok çünkü. Yemeyin abi bunu ya yemeyin. Kadınların en büyük silahı belkide bu. "Sen de erkek misin lan?" lafını duymamak için her türlü işkenceye maruz kalırsınız benden söylemesi.

Bunlar tabi sadece bununla kalmıyor. Kadının biri çıkar "Erkek komik olur" der biri çıkar "Erkek dediğin maço olur" der. Eğer şu laflara bakarak yaşayacaksanız bir gün maço gezer bir gün komik gersiniz ama asla kendiniz olamazsınız.

Erkek dediğin... Kadın dediğin ... İnsan dediğin ...

Çok sevdiğim bir kız arkadaşım vardı çok eskiden temiz 7 yıl olmuştur. Her haftanın en az 3 günü erkek nasıl olmalı konuşması dinlerdim. Ulan dedim bu kızın saydıklarına göre ben erkek değilim. Yalnız bunları diyen beni deli gibi sevdiğini idda eden birisi. Ben buna bir gün olsun kadın dediğin şöyle olur böyle olur diye kadınlık onuru ile oynamadım yapmam da huyum değil.

Sonuç olarak sevmişim yani zaten bana uymasa sevmezdim. İlişkinin ortasında kadın dediğin şöyle olur böyle olur demeye gerek var mı ? Çokta saçma yani. En son bana "Erkek adam sevdiğini yarı yolda bırakmaz" dedi. Bunu dedikten sonra bana ızdırap olmaya başladı. Sinirleniyor ağzına geleni söylüyor . Karşılık veriyosun bu seferde oturup ağlıyor vicdanın rahatsız oluyor sonuç olarak sevdiğin. Dedim ki "Oğlum kullanılıyorsun!" ve dediğim gibi de çıktı.

Kendine köle arayan böyle sıfatsızlar varmış. Bu ilişkimden sonrada kaşıma çıktı bir kaç tane. Bunun kadın ya da erkekle alakası yok yanlış anlaşılmasın. Bu insanı kullanmakla alakalı. Kimse kusura bakmasın aşk eğer katlanmak , sabır göstermekse bu karşılıklı olmalı. Eğer sırf kadın olduğu için alttan alınması gereken kişi olarak gören varsa kendini kusura bakmasın. Bu işler malasef böyle olmuyor.

Öküz gibi sevdiğim kişileri hayatımdan çıkarttım kadın olsun, erkek olsun, sevgili olsun. O yüzden biri çıkar gelir sizi mutsuzluğuna ortak etmeye çalışır yemeyin abi. Kadın erkek eşitse eğer burada da eşitlik olmalı. Ne erkek ne kadın tek taraflı alttan almak zorunda ya da başka birin çekmek zorunda değil.

Kadın Olmak:

"Erkek dediğin", "kadın dediğin" değil! "İnsan dediğin"!

Kadın olmanın kolay olduğunu kimse idda edemez. Kadın çok çabuk kötü yakıştırmalara maruz kalabiliyor. En basitinden ilişkiyi bitiren kadınsa eğer erkek hemen arkasından atıp tutmaya başlar. Sevgilisinin yatakta çok iyi olmasını ister ama evlenmek söz konusu olduğunda bakire olsun ister. İşte bunlar da akıl yağarken şemsiye açanlar. Bunlar estetik güzeli mankenleri görür sevgilisi bırakır gider. Neden? "Elimi sallasam ellisi" der ama elliyi bırak bir tane bulamaz, sonra eski sevgilisine yazar.

Yukarıda bahsettiğim "Kadın dediğin şöyle olur" kelimeleri ile kadınları sömüren erkekler var tabi. Eğer bunları dinlerseniz yandınız. Size ne yaptırmak istiyorsa onu size önceden söyler. Bu bir tür psikolojik yönlendirme aslında. Belki farkında olmadan belki farkında olarak yapıyoruz.

İnsan Olmak:

"Erkek dediğin", "kadın dediğin" değil! "İnsan dediğin"!

Belki de hiç olamadığımız şey. Erkeklik de sizin olsun kadınlıkta sizin olsun. Benim için insanlıktan daha yüce bir sıfat yok. Şunu eklemeden edemeyeceğim bu genellemeler dahil bütün genellemelerin canı cehenneme. Can Yücel'in şiirleri var "kadın dediğin" ve "erkek dediğin" adında. Can Yücel bile yakamızı bırakmamış rahat rahat insan olalım. Uyanın ey ahali sömürülüyorsunuz.

Spoiler

Hepiniz öleceksiniz rahat olun

"Erkek dediğin", "kadın dediğin" değil! "İnsan dediğin"!
10
9
Görüşünü yaz
10Kız Görüşü
9Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • paasaa
  erkek böyl olmalı kadın böle olmalı diye birşey yok bence.
  herkes kendisi gibi olmalıdır. toplumun oluşturduğu kalıpları kişi sevdiği insana canı istediği gibi uyarlamaya çalışamaz. ilk insan olacaksın. çok doğru anlatmışsın bu bencende. benim de 1.5 senelik ilişkim var ve bir kere erkek dediğin böyle olmalı öyle yapmalısın demedim. buna hakkım yok. çıkmaya sevmeye başladığımda nasılsa öledir. sadece yanlış davranışlarımızı bu konuda yanlış düşünüyorsun diyerek uyarırız birbirimizi. bence bu böyle olmalıdır. karşındakini kalıba sokmadan önce kendine bakmalı insan ilk. bn onu kalıba sokacaksam acaba onun istediği kalıba ben girebilir miyim diye.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Turkester0n
  boş boş konuşma kardeşim
  erkekle kadın ayrıdır
  bişeyi erkeğin yapmas başkadır kadının yapması başkadır

  kadın trip atar, erkek atamaz
  kadın sulu göz olabilir, ama erkek olamaz
  kadın korkabilir, ama erkeğin korkmaması gerekir
  mesela
  bunun gibi çok şeyler sayabilirim
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

98
 • dişi_yakarışı
  Vardigin sonuc guzel... Ama erkek dedigin ve kadim dedigin olarak ayirdigin alt basliklarda esit bir elestri yapmamissin.. Kadin dedigin alt basligin bir hayli eksik kalmis bana gore... Sonuc olarak cumlelerine insan diye basladigin zaman oluyor her sey... Neyse ki insanliga bakiyorum, cinsiyete degil.. Kendi acimdan elestrilecek tarafim yok bu konuda
  • Gizli Üye

   Kadınlar ah şu kadınlar. Onları anlatmak için kelimeler, anlamlarını sırtına yüklenmekte güçlük çekiyor. Eğer kadına az dokunduysam bunun adı ne cinsiyet ayrımı ne de objektif olamamak. Buna güzel insan Oğuz Atay cevap versin: "Kelimeler, albayım. Bazı anlamlara gelmiyorlar"

 • amy_07
  Herkes farklidir cinsiyetin bir onemi yoktur tabiki olmasi gerekenler olabilir ama bir kadin aldatti diye her kadin oyle degildir ya da bir erkek birakti diye her erkek birakacak diye birsey yok genellemeleri birakmamiz gerekiyor once insan olmak gerek
 • -Angeliciouss-
  Doğru yazmışsın. Erkeğin erdemlerinden bahsedilirken yine kadının sadece cinsellikte kullanıldığı cümleler kullanılmış. Kadın bir başka boka yaramıyor bu abazalara göre
 • mMaxcodeRİMm
  Kadında Erkekte adam olacak aga
  Adam olmak insan olmaktır zaten.
 • AltınYaprakS
  diğer insanlarda senin gibi düşünse keşke. her kelimene katılıyorum. Kesinlikle Muhteşem bir bence
 • fitz-simmons
  Bu sitede okuduğum en iyi bencelerden biriydi sanırım... Çok önemli bir şeye değinmişsin.
 • Aydrmir1903
  Bence kadin dedigin annelerimiz gbi olmali herkesin annesi kendisi icin cok ozeldir:) ve mukemml
 • TaşPrenses
  Güzel..
 • Leviat
  güzel yazmışsın
 • 34Eros
  Kadin kadinligini erkek adamligini bilmeli...
 • yarenbirsen
  Katılıyorum gerçekten. . Eline sağlık çokca.
 • HTnylz
  👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼
 • TürkErkeğii
  Erkek dediğin kendi olmalı
 • Bakırköylüm
  Cinsiyetin Önemi Yok Genellemeler Asılsız
 • sabahadek
  erkek dediginde kadin dediginde once insan olmali
 • NarÇiçeği92
  Önemli olan insan olmak haklısın
 • Gizli Üye
  Güzel yazmışsın önemli olan cinsiyet ayrılığı gütmeden "İnsan" olmayı başarabilmek en azından olmak için çaba sarf etmektir.

  Emeğine, kalemine sağlık.
YÜKLENİYOR...