Aşkı Dengede Yaşamak İçin 5 Tavsiye!

Herkese selamlar. Yaşadığımız bu hayat bir denge üzerine kuruludur. Farkında olmadığımız bir çok konu bile bizi dengede tutmayı sağlayabiliyor. İnişli ve çıkışlı bir tecrübe serüveni olan yaşamak, bize dengenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Denge demek bir yaşam biçimi ve doğru hayatın bir parçasıdır. Dengesiz bir yaşam serüveni ise darmadağın olmamıza sebebiyet verebilir.

İşte tamda burada denge, aşkın çok büyük bir parçasıdır. Denge sağlanamayan bir aşk, kısa vadeli bir yatırıma dönüşür. Ve kısa vadeli yatırımlar çok büyük risk taşır. Bu Bence’de “Aşkı Dengede Yaşamak” konusunu işliyorum. Daha dengeli bir ilişki için yapmamız gerekenlerden bir kaçı.

1 - Doğru İletişim Süresini Belirlemek

Aşkı Dengede Yaşamak İçin 5 Tavsiye!

Hayatımızda olan biri ile iletişime önem veririz. Bu iletişim ilişkiyi sürdürmek için bir gereklilik. Gerek mesajla, gerekse de doğrudan telefon görüşmesi ile bunu çok sık yapıyoruz. Bazen bir post bazen de bir beğeni ile bile, mutlaka iletişim kurarız.

Yalnız bazı ilişkilerin en büyük sorunlarından biri ise sürekli zaman geçirme isteği. Burada dengeyi kurmak çok önemli. Haddinden fazla iletişim, bulunamayacak konu ve birbirinden sıkılma gibi sebepler doğurabilir. Burada birbirinize biraz müsaade edin ve ayrı zaman geçirme izinleri verin. Her insanın tek başına zaman geçirmeye ihtiyacı olabilir. Bu en azından özlemeye açılan bir kapı. Çok az iletişim ise, yine karşı cinsin soruları ile muhatap olmamızı sağlama noktasına getirir.

2 - Kıskançlık

Aşkı Dengede Yaşamak İçin 5 Tavsiye!

Kıskanmak bir sevgi belirtisi olmakla birlikte, karşı cinsin hoşlandığı durumlardan biridir. Seven herkes mutlaka kıskanılmayı ister. Yerinde ve dozunda kıskançlık, bir çiftin sahiplenilme arzusunun gerçekleştiği bir final noktasıdır.

Baskıcı ve bencillik üzerine gösterilen kıskançlık ise, haddinden fazla olduğunda ilişkilerde yaralanmalara sebebiyet verir. Az olursa sevilmediğini söyleyen birine rastlayabilirsiniz. Çok fazla olursa baskıcı biri olarak görünebilirsiniz. Bu balans ayarını çok doğru yapmak gerekiyor ki, ilişkiniz belli bir hızda ilerlerken titremesin.

Tatlı bir kıskançlık ilişkiyi daha fazla domine eder. Dengeli bir kıskançlık romantizmi de içine alır.

3 - İlgi Seviyesini Belirlemek

Aşkı Dengede Yaşamak İçin 5 Tavsiye!

Sevdiğimiz insanı her koşulda söylemlerimizle ona sevgimizi belli etmeye çalışırız. Bununla da yetinmeyiz göstermek için mutlaka bir şey buluruz. Bu sevgiliye sevdiğini ikna etmeye çalışılan birkaç yöntemden biri.

Bunu yaparken kesinlikle aşırılığa veya eksikliğe maruz bırakmamalıyız. Ne fazla ne eksik tam kıvamında yapmamız gerekiyor. Sevgiyi belirtmek için bazen hiç konuşmaya bile gerek yok. Çünkü hissedilen bu duygular kalpten kalbedir.

Aşırı sevgi belirtileri zamanla iticiliğe kadar gidebilir. Bu çevreden de anlaşıldığı zaman, dedikodusu alay edilecek seviyelere kadar düşebilir. Bu seviyeyi ince bir çizgi üzerinde, gerek söyleyerek gerekse de belirterek çok sık olmamakla birlikte ipin üzerinde tutmalıyız.

4 - Aşk Hayatınızı Ele Geçirmesin

Aşkı Dengede Yaşamak İçin 5 Tavsiye!

Gelelim bu önemli maddelerinden birine. Seviyor ve seviliyorken, bambaşka bir hayat yaşıyoruz. Bunu yaparken ailemize, işimize ve çevremize daha az zaman vermeye başlıyoruz. Bunu kasıtlı olarak yapmıyoruz ve çünkü bu engellenemez durumlardan biri olabilir. Çünkü severken beyin ve kalpte bir merkez oluşuyor. O merkezin kumandası kalbini verdiğin kişide oluyor.

İlk tavsiye maddesinde de belirttiğim gibi, sürekli iletişim halinde olmak istiyoruz. Bunun seviyesi hayat ile aşk arasında ki denge bağlantılı bağlantılı. Dengeli bir iletişim ile, diğer sevdiklerimize zaman yaratmalıyız. Sevdiğimiz insanın dışında da bir hayatımız ve hayatın bir akışı var. İşimize ve ailemizin geri kalanına mutlaka zaman ayırmalıyız. Bir gün sevgilinin gittiğini düşünürseniz, geriye kalan aileniz ve işiniz kalır. Sosyal aktiviteleri sevgili olmadan da yapabileceğimizi unutmayalım.

Hayat, aile ve aşk arasında ki dengenin çok iyi korunması gerekiyor. Bir tarafı ilgisiz bırakmak, haliyle sorunları da beraberinde getirebilir.

5 - Fiziksel Yakınlık ve Mesafe

Aşkı Dengede Yaşamak İçin 5 Tavsiye!

Uzak mesafe ilişkilerde dengeyi korumak, diğer ilişki türlerinden bir miktar daha önde. Burada ki denge, o yakınınızdaymış gibi, hayatınızda varmışçasına yaşamaktan geçiyor. Yanınızda olmayabilir ve sizden kilometrelerce uzaklarda yaşıyor olabilir. Fakat siz sevgilisiniz ve birbirinize uzaktan da olsa emanetsiniz.

O yanınızda değil diye daha rahat, daha bir özgür ve daha bir sevgilisiz gibi yaşamanıza olanak sağlamıyor. Kalbinize aldığınız kişi hayatınızın artık bir parçası. Çok uzaklarda bile olsa bu fark etmiyor. Veya o size uzakta diye sürekli onu sormak, onun hakkında bilgi almak, neredesin ve ne yapıyorsun gibi baskıcı bir ilişkiye çevirmenize hiç lüzum yok. Daha bir dengeli, daha bir mantıklı sorularla ilişkinizi bozmayacak seviyede tutabilirsiniz.

Sosyal Medya hesaplarını sürekli izlemek, sürekli karşısına bu bu diye sorularla çıkmak, çok sıkıcı hale getirebilir. Böylelikle sıkıcı olan bir ilişki, kesinlikle ilerleyemez ve gelişim gösteremez. Veya tamamen ilgisiz kalmakta yine bir sorun yaratabilir. Ayrıca uzak mesafe ilişkilerde, ulaşılabilir olmayı unutmayın.

Aşkı Dengede Yaşamak İçin 5 Tavsiye!

Size bu Bence’de olabildiğince sade bir bakış açısı sunmak istedim. Denge hayatımızda olduğu gibi, aşkta da olmazsa olmaz gerekliliklerden biri. Benim eksik bıraktığımı düşünen arkadaşlarımız yorum altında yazarsa mutluluk duyarım.

Bir yemeği ölçülü yaparsanız, tarifine uymuş olursunuz.

Dengeli bir aşk ve dengeli bir hayat, dengeli mutluluk getirir.

#AşkınDengesi 23.05.2024

Aşkı Dengede Yaşamak İçin 5 Tavsiye!
Cevapla