Doğru İnsanı Nasıl Bulabilirsiniz?

NatureCycle
Doğru İnsanı Nasıl Bulabilirsiniz?

Yazdıklarımı okumaya üşenenler için yazının sesli kaydını buradan dinleyebilirsiniz ( hafif soğuk algınlığımdan dolayı sesim için üzgünüm ) : https://voca.ro/144DLaMZPL9M

Birçok kişi hayatına aldığı insanlardan dolayı geçmişinde hüzünler barındırır. Kimi zaman arkadan çevrilen işler, yalanlar, sonradan değişen kişilikler ve dahası, ilerde insanlara olan inanç ve güveni sarsar. Bu bağlamda hayatınıza alacağınız insanlar, arkadaş yahut sevgili fark etmeksizin iyi seçilmelidir. Bu yazımda sizlere kendi yöntemlerimden ve düşüncelerimden bahsedeceğim.

Eğer şanssız olduğunuzu yahut yanlış insan mıknatısı olduğunuzu düşünüyorsanız sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. İşte hayatınıza doğru insanı/insanları almak için gerekli süzgeçler.

Doğru İnsanı Nasıl Bulabilirsiniz?

Öncelikle Kalp Derler

Şunu unutmayın ki sizi siz yapan unsurlar ile kabul etmeyen biri, sizi değil sahip olduğunuz unsuru seviyor demektir. Fiziğiniz, cebiniz ya da popülerliğiniz için size yaklaşan ve sizinle iletişim kuran insanlar, size fayda sağlamayacağı gibi o unsur elinizden gittiğinde yüzünüze bakmayacaktır.

Unutmayın ki bu dünyada sizden bir tane daha yok ve sahip olduğunuz fiziğiniz, huylarınız, düşünceleriniz, fikirleriniz ve dahası sadece size ait ve eşsiz. Bu bağlamda sizi siz yapan unsurlardan dolayı sizi sevip değer veren kişileri hayatınıza almanız, o kişi ile karakteriniz değişmediği sürece devam edecek bir bağ oluşturacaktır. Bu noktada şunu diyebiliriz ki, ilk görüşte aşk diye bir şey yoktur. Sadece etkilenmekten ibarettir ve bu tek başına o kişiyi hayatınıza almanıza yeterli değildir.

Doğru İnsanı Nasıl Bulabilirsiniz?

Kriterler Önemlidir

Hepimizin kriterleri vardır ve bu kriterler sadece bir insanı hayatımıza alacağımız zaman değil, hayatımızın bir çok evresinde kararlarımızı etkilemektedir. Peki kriterlerinizin doğru olduğundan emin misiniz?

Bir çok insanın kriterleri “güven versin, sadık olsun, sevsin, değer versin vs.” şeklindedir. Unutmayın ki hali hazırda zaten olması gereken unsurlar kriter değildir. Bir araba alırken kriterinizin 4 tekerleği olması olabilir mi ? Elbette hayır.. Kriterleriniz sizin karakterinizi yansıtan spesifik şeyler olmalıdır. Örneğin, hayatıma alacağım kadında aradığım birtakım kriterleri söylemem gerekirse;

 • Yeri gelince akıl alıp fikir danışabileceğim ve akıl verip fikirlerimi sunacağım biri olmalı.
 • Hayatımı paylaşıyorsam eğer, her şeyi ortak yapabilmeliyim. Birlikte yemek yapmak, birlikte temizlik yapmak vb.
 • Trip atmak yerine iki medeni insan gibi oturup tüm engelleri ve sorunları ortak noktada çözebileceğim ve bir çok kararı ortak alabileceğim biri olmalı.
 • Dominant karakterli ve yeniliklere açık bir kadın olmalı.
 • Dışarda yanında bir aslan, evde ise tasmasını eline alabileceği bir erkeğe sahip olacağı bilincinde olmalı.

Gördüğünüz üzere kriterler aşırıya kaçmadan bu şekilde spesifik olmalı. Zira abartırsanız hayatınıza bir insan değil robot almaya çalışıyorsunuz demektir.

Doğru İnsanı Nasıl Bulabilirsiniz?

Kendin Ol, Robot Olma

Hayatınıza alacağınız insanlar için asla kendiniz değiştirmeyin. Karşınızdaki kişi sizin bir noktanızı beğenmiyorsa, onun beğeneceği bir hale bürünmek ya da kendinizden nefret etmek benliğinizden vazgeçmek olacaktır. Sizi siz olarak seven biri değilse bu kişinin hayatınızda yeri olmamalı.

Gel gelelim hepimizin elbet beklentileri olduğunu da unutmayalım. Fakat şunu da göz önünde bulundurmak gerekir; siz kimsenin beğenisiniz almak yahut kimsenin gönlünü eylemek için bu dünyaya gelmediniz.

Doğru İnsanı Nasıl Bulabilirsiniz?

Onu İyi Analiz Edin

Hayatınıza aldığınız insanı denemek basit ve yanlış bir yoldur. En iyi ve en doğru sonucu almak için o kişiyi analiz edin. Unutmayın ki hayatınıza girmeden önce farklı davranan, girdikten sonra ise tamamen değişen insanlar olacaktır. Bu nedenle iyi bir analiz, tüm bunları öngörmenize olanak sağlar. Peki bir insanı nasıl analiz edebiliriz?

 • Yanınızdaki davranışları ile uzaktayken gösterdiği davranışları karşılaştırın ve farkları yakalayın. Köprüyü geçinceye kadar ayıya dayı durumu muhtemel olabilir.
 • Size gösterdiği ilginin size özel olup olmadığını görün. Eğer gösterdiği ilgi herkesin size verebileceği bir ilgi ise orada bir terslik var demektir
 • Sizi hediyelere ve güzel sözlere mi boğuyor yahut söylediği ufak bir güzel cümleyi size hissettirip size hediye yerine emek dolu bir şey mi sunuyor? Hediyeler maddiyatı yansıtır, emek ile yapılmış bir hediye ise anlamı yansıtır. Güzel sözler sadece cümlelerdir, hissettirilmediği sürece anlamsızdır.
 • Yanınızda olurken boş teselliler mi veriyor yoksa kendi derdiymiş gibi sizinle birlikte üzülüyor mu yahut derdinizi çözmek adına çaba mı gösteriyor? Boş teselliler veren biri sizin derdinizi umursamıyor demektir. Sizinle birlikte üzülen biri iyidir fakat sırtınızı ona yaslayamazsınız. Derdinizi benimseyip bir yandan da sineye çekip sizin için çözüm araması en güzelidir, sırtınızı ona yaslayabilirsiniz.
 • Sizinle kaliteli vakit mi geçiriyor? Zaman her şeyin ilacı deriz lakin önemli olan akıp giden zamanın nasıl değerlendirildiğidir. Bunu asla unutmayın.
 • Sizi insanların içinde kötü duruma düşürmekten çekinmek yerine kendi zevklerine mi odaklanıyor? Kendi bencilliği ile sizi insanların gözünün önünde kötü duruma düşürmekten yahut rahatsız olmanızdan çekinmeyen birisi, ilerde de sizi üzecektir.
 • Siparişinize mi karşılık veriyor yoksa içinden geldiğini mi yapıyor? Unutmayın ki sizi iyi tanıyan yahut tanımak isteyen biri sizin için mesai harcar ve siz ondan istemeden sizin için bir şeyler yapar zira bu onu mutlu eder. Oysa sizi sevdiğini söylemesini istediğinizde söylenen “Seni Seviyorum” cümlesi sadece teslimatı yapılmış sipariştir.
 • Sizi değiştirmeye çalışıyor mu yoksa olduğunuz gibi mi kabul ediyor? Eğer bir insan sizi kendi benliğinizden çıkartacak şekilde değişmenizi istiyorsa, o kişi kendine bir robot arıyor demektir.
Doğru İnsanı Nasıl Bulabilirsiniz?

Söylüyor mu? Hissettiriyor mu ?

Söylenen cümlelere anlam katan onları karşımızdaki kişiye hissettirebilmemiz ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda karşınızdaki kişinin söylediği cümleler ve güzel sözleri kalbinizde hissetmiyorsanız bir şeyler eksik demektir. Unutmayın laf ile peynir gemisi yürümez derler. Davranışları ile söyledikleri birbirini tutmayan kişiler güvenilmezdir.

Doğru İnsanı Nasıl Bulabilirsiniz?

Özür Dilemek Erdem midir ?

Özür dilemek erdemlik değildir, tam aksine af dilemenin en basit yoludur. Özür dileriz ve her şey yoluna girdi diye düşünürüz. Hatta “ Özür diledim ya!” diye de kızarız karşımızdakine. Özür dilemek değildir önemli olan. Önemli olan gerçek pişmanlıktır. Pişman olan bir insan aynı şeyi bir daha asla yapmaz. Sürekli sizi üzüp özür dileyen biri bunu alışkanlık haline getirmiş demektir.

Elbette birçok madde daha eklenebilir lakin yine sıkılmamanız için kısa tutmak istedim. Beğenileriniz ile devamını getireceğim. Unutmayın ki bunlar benim naçizane düşüncelerimdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim

#NatureCycle

Doğru İnsanı Nasıl Bulabilirsiniz?
30 Cevap