Toksik İlişki Alarmı!

platonikmiyim

Son zamanlarda dillerden düşmeyen bir terim var ki; toksik ilişki! 😔 Romantik ilişkinizin size zarar verdiğini düşünüyorsanız toksik bir ilişki yaşıyor olabilirsiniz. Bunu anlamak için hangi işaretleri takip etmeniz gerektiğini birlikte inceleyelim. 👇

Toksik Bir İlişkide Olduğunuzun İşaretleri

biraz da kavgaa!
biraz da kavgaa!

Çoğu kişi iyi bir ilişkim olsun, mutlu olayım, partnerim beni huzurlu hissettirsin ister. Fakat gelin görün ki durum bazen bunların çook ötesinde olur. Birlikte yaptığınız şeylerden keyif almamaya, yanındayken mutlu hissetmemeye, hayatınızda olan biteni paylaşmamaya başladığınızda toksik ilişki alarmı verilmiş demektir. Peki, bu noktadan sonra hangi işaretleri takip etmek gerekir?

  • Partneriniz zamanla öz güveninizi kırıyorsa,
  • İlişki içerisinde size saygı gösterildiğini hissetmiyorsanız,
  • Durumu toparlamak için olağanüstü bir çaba gösteriyorsanız,
  • Sürekli olarak desteklenmediğinizi, her lafınızın yanlış anlaşıldığını düşünüyorsanız,
  • Devamlı kendinizden fedakarlık yaptığınızı hissediyorsanız,
  • Partnerinizin yanında artık "kendiniz" gibi davranamıyorsanız nur topu gibi bir toksik ilişki içindesiniz demektir.

Toksik İlişki Yaşadığımı Fark Ettim, Aman Allah'ım Şimdi Ne Yapacağım?

nooo!
nooo!

Öncelikle toksik bir ilişkinin içinde olduğunuzu tamamen kabullenmelisiniz. Klişe fakat sorunları halının altına süpürmek gelecekte sizi daha çok yaralar. Bu aşamadan sonra uygulamanın size iyi geleceğini düşündüğüm birkaç adım var.

  • Toksik bir ilişki, yol ayrımı gibidir. Devam etmek ya da bitirmek oldukça zor kararlardır. Bu nedenle duygu ve sezgilerinize güvenmeniz gerekir. Partnerimin yanında kendimi nasıl hissediyorum? Karşımdaki kişi bana saygı ve sevgi duyuyor mu? gibi öz değerinizi ölçen soruları kendinize yöneltmelisiniz.
  • Bu kararı tabii ki tek başınıza veremeyeceğiniz için partnerinize karşı dürüst ve açık olmalısınız. Sağlıklı iletişim kuramadığınız sürece tüm bu süreç anlamsız bir hale gelebilir.
  • Sonuç olarak kendinize dürüst olun. Yukarıda bahsettiğim tüm bu durumlar aklınızda negatif bir algı uyandırıyorsa, bir gün değişecek algısına kapılmadan ilişkinizi bütünüyle gözden geçirin ve gerçekçi olun.

Toksik ilişki, belki de noktalaması en zor olan, "saplantı" haline gelebilecek bir ilişki türü. Kabullenmek ve arınmak dileğiyle. 💜

Toksik İlişki Alarmı!
30 Cevap