Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

ToxiCs s

Hepinize merhaba KScan'lar. İstanbul bugün sisli ve biraz kasvetli, bende dedim ki neden bir bence yazmıyorum. Eminim ki çok umurunuzda :) Ama sabırlı okuyucularım olduğuna eminim. Şimdi şöyle güzel bir ön yazı ile başlayayım. Bir çok insan eski sevgilisiyle ilgili kafa karışıklığı atlatamıyor ve hala takip etmeye devam ediyor. Hala onun döneceğini ve kıymetini bileceğini düşünen var. Bir gün ayaklarıma kapanacak diye düşünenler var. Ama yapılan pek çok bilimsel araştırma şunu söylüyor: Tamamen bitmiş bir ilişkide, karşındakinin sana dönme ihtimali %3 :) Hadi ben size torpil yapıyorum %5 olsun. Neden hala unutamıyorsun bunları anlatmaya başlayayım.

Bu bence'de bana eşlik eden, @Cailleach fenomenim ve editörüme teşekkür ediyorum.

#toxics

Duyguların Önemi

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

Bir çok insan öfkeyi, sevgiyi ve üzüntüyü bir birinden ayırarak, sanki bazıları duygu bazıları değil diyerek yorumluyor. Bir arkadaşıma sordum; Eski sevgiline karşı ne hissediyorsun? Hiç bir şey hissetmiyorum, ona karşı bir duygum yok. Peki nefret ediyor musun? Öfken var mı? Çok öfkeleniyorum, onunla ilgili bir şey duyduğumda sinirlerim zıplıyor.. Bende şöyle bir soru sordum; Öfke bir duygu mu? Evet. Sevgi bir duygu mu? Evet. O zaman hala eski sevgiline karşı duygu besliyor ve hissediyorsun demektir. Birine hissettiğin duygunun ne olduğunun bir önemi yoktur. İster öfke hisset ister sevgi hisset. İster öfke duygunla ona bir bağın olsun, ister aşk veya sevgi ile... Eski sevgiline karşı hissettiğin bir duygu varsa, hala zihninde bir şekilde yer kaplıyor demektir. Öfkeyi onu ve kendini affettiğinde yenmiş olursun. Çünkü birine duyduğun öfke, onun hala senin üzerinde bir etki gösterdiğini tanımlar.

Onu Pişman Edeceğim

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

Çok sevdiğim replikler var arkadaşlar, hemen sıralıyorum sizler için: Ayağıma kapanacak, peşimden koşacak, kıymetimi bilecek ve ben de gerekirse yine onu terk edeceğim, bana yalvarsın, ne kadar pişman olduğunu bana anlatsın ama ben yine de reddedeyim... Neden? Anca kendimi böyle tatmin edebilir ve toparlayabilirim... Çünkü; Çalınan değeri geri almak için geri gelsin reddedeyim istiyorsun. Sen yaranı, yaralayan insanla iyileştirmeye çalışıyorsan eğer bu ihtimal %5'dir. Karşındaki insan olur da sana dönerse, şu soruyu sor kendine; Bana neden döndü? Birini mi bulamadı yoksa fark mı etti?

Can Yücel ne demiş? Eski sevgiliniz birden bire size geliyorsa; Ya canı çekmiştir, ya canı acımıştır.

Neden İntikam Almak İstiyorsun?

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

İnsan ne kadar intikam almak istiyorsa, ne kadar karşıdakine haddini bildirmek istiyorsa hala o döngüden çıkamadığını ve hala onu unutamadığını gösteriyorsun. İntikam alarak iyileşemezsin, intikam alarak kendini toparlayamazsın. Bu sadece senin egonu tatmin eder ve ruhunu iyileştirmez. Kaldı ki intikam dediğin olayda karşındaki insanda sen tam intikam almaya çalışırken, sana bir darbe daha vurabilir. Çünkü senin zayıf noktalarını yakalamışsa ve seninle barışmaya geldiğinde, bir o kadar suçlayarak ve aşağılayarak hatta bütün ihaleyi sana yükleyerek gidebilme ihtimali var. İntikamla iyileşmeye çalışmak, kişinin değersizlikle ilgili bir problemidir. Karşıdaki insan istediği zaman gidebilir ve biz hiç bir zaman kimseyi hayatımızda zorla tutamayız. Nedeni ne olursa olsun, bir insanın ayrılma ve boşanma hakkı vardır.

Bugüne Bir Şey Koyamamak

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

Bazı insanlar yeni bir ilişki yaşamanın korkusundan ve emeğinden kaçtığı için, eski ilişkinin özlemiyle duygu deposunu doldururlar. İnsan hiç bir şey hissetmediğinde, hayatı hissedemez. Kendini ve hayatını hissetmek için yeni bir ilişkinin duygusunu hissetmeyi göze alamayacağından, eskisinin hüznü ve romantizmi ile kendini ayakta tutmaya çalışırlar. Size şöyle bir örnek vereceğim: Bir tanıdığım hanımefendi var, 10 yıl oldu boşanalı ve hala eski eşi hakkında konuşur. Bana bunu yaptı, şöyle yaptı, benden sonra bununla konuştu etti gitti vs.. Peki sen ne yaptın diyorum, ben hiç bir şey yapmadım ve yalnızım dedi. İyi de bu övünülecek bir şey değil bu bir problem değil mi diyorum, neden problem olsun ki diyor. Başka birine güvenmekten korktuğu ve bir ilişkinin sorumluluğunu almaktan korktuğu için eski ilişkisinin nostaljisi ile hayatına devam etmeye çalışıyor. Eski ilişkiyi unutamamak, eski ilişkiye çok değer verdiğimiz anlamına gelmez. Sonuçta her yas ve taziyenin bir süresi vardır. 6 ay ile 18 ay arasında sen toparlanmak zorundasın, toparlanamıyorsan bir uzman ile görüşmek zorundasın. Bazı insanlar bu süreci o kadar uzatıyorlar ki, bu durum yas süreci değil de yaşam tarzı haline geliyor. Eskiyi hissederek bugünü dolduramazsınız.

Toxics'den inciler... 💂💂

Yas sürecin normal şartlarda bitmesine rağmen bir ilişkinin özlemini çekiyorsan ve bir ilişki hayatını meşgul ediyorsa, bunu bitirdiğin ilişki ile ilgili olmadığını kabul etmen gerekiyor. Bu durum senin adım atamamanla ilgilidir. Bunun altında kaygılı bağlanma, insanlara emek vermek istemiyor olabilirsin, eski ayrıldığın ilişkiden travmatik olarak ayrılmış olabilirsin, risk almak istemiyor olabilirsin, bir daha kırılmayı göze alamıyor olabilirsin ve onun için eskisinin nostaljisi ile hayatını devam ettirmeye çalışıyorsun.

Şunu unutmamanızı istiyorum: İnsan sevgilisini kaybeder, eşini kaybeder ama sevme yetisini kaybetmez. Bir trafik kaza yaptığında aracın değerini kaybedebilirsin ama şoförlük becerilerini kaybetmezsin. Ertesi gün sağlığın tekrar yerine geldiğinde araç kullanmaya devam edersin. Yanlış bir insana denk geldin diyerek, sevmekten ve sevilmekten vazgeçemezsin. Bunlardan tecrübe çıkardıkça daha sağlam adımlar atacaksın. Kendinizi hiç bir şeye kapatmayın ve odaklamayın.

#Cailleach 💅

Graham Bell demiş ki; bir kapı kapandığında diğeri açılır ama kapanan kapıya öyle pişmanlıkla bakarız ki yenisinin bize neler getirdiğini göremeyiz. Ayrılık, ilişki kısa ya da uzun sürmüş olsun her zaman zor atlatılan bir olaydır. Ama bazıları için bu süreç diğerlerine nazaran çok daha travmatik, zor ve ağır geçer. Peki neden?

Gerçeklerle Yüzleşemiyorsunuz

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

Birinin sizi bıraktığını kabul etmek ne kadar zordur değil mi? Bu o hassas egonuza yapılan bir saldırı gibidir. Sizin için bir başarısızlıktır. Kişiler en çok bu gerçekle yüzleşemedikleri için kafalarında asla eski ilişkilerini bitiremezler. Oysa son, açık seçik gelmiştir. Hem de sinyallerini önceden vermeye de başlamıştır. Bu yüzden ne eskiyi bırakabilir ne de yeniye şans verebilirler.


''Bardak kırıldı diye su içmekten vazgeçmezsin. Bardağı değiştirirsin!''


İlişkiniz Sadece Ondan İbaretti

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

İnsanlar çok sevdikleri, kaybetmek istemedikleri partnerleri ve ilişkileri için çok şeyden vazgeçebilirler. Tanıdık geldi mi? Bir düşünün, onu kaybetmemek için nelerden taviz verdiniz? Özel hayatınız, arkadaşlarınız, hobileriniz... Onu o kadar önemsemişsinizdir ki benliğinizi bir kenara bırakırsınız. İşte böyle durumlarda kendinize olan kızgınlığınızdan ilişkiyi geride bırakamazsınız.


Hala Ondan Haber Alıyor ya da İletişime Geçiyorsunuz

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

Sitede Aşk İlişkileri kategorisinde en anlamadığım sorular bu başlıktan çıkıyor. Eski sevgilimle hala görüşüyoruz, takipleşiyoruz, neden mesaj attı, neden hikayeme baktı vs vs vs! Ayrıldınız ve bitti. Numarasını silin, takipten çıkın, ortak arkadaşlarınıza size onunla ilgili haber, bilgi taşımamalarını isteyin. Ortak bir çocuğunuz vs yoksa görüşmeniz kadar anlamsız bir durum olamaz. Bu sürekli size onu hatırlatacak ve geride bırakmanızı zorlaştıracaktır. Kendinize bu kötülüğü lütfen yapmayın...


Yalnızsınız

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

Belki de en basit sebeplerden biri yalnız olmaktır. Yara bandı olarak birilerini kullanmaktansa yalnızlık iyidir ancak bu kendinizi eve kapatmak anlamına gelmez. Pek çok insan bilinçaltında sadece eski partnerleriyle mutlu olduklarını ve bir daha bunu yaşayamayacaklarını düşünürler. Hatta yeni bir ilişkiye başlarken kıyas bile yaparlar. Kendi içine kapanmak; dışarıda akan dünyayı görmezden gelmek olmamalıdır. Hobilerinize, kendinize, arkadaş ve ailenize vakit ayırabilirsiniz.


Travmatik Bir İlişkiden Çıktınız

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

Bu kısımda yazacaklarım bana en tanıdık hisler olacak. Yıllarca süren evlilik, şiddet ve aldatma gibi ağır ve insanda derin izler bırakan kötü olaylar sonucu bitti. Ortada bir de çocuk olunca ve söz konusu kişi ile arada bile olsa görüşmek durumunda kalınca kafanızda bitirseniz bile asla geriye bakmamak diye bir durum söz konusu olamıyor. Bu durumlarda uzman desteği almak oldukça yararlı oluyor.


Hep İyi Zamanları Hatırlıyorsunuz

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri

Bir ayrılık sonrası insanlar genellikle yaşanan iyi olayları ve partnerin iyi taraflarını hatırlama eğilimine girerler. Psikolojimiz gibi ilişkilerde karmaşıktır ve üzüldüğümüzde en pembe gözlüklerimizi takarak hep güzel hatıraları kafamızda oynatır dururuz. Bu da aslında özlemenin en basit halidir ki kafamızı karıştıran duygulardan biridir. Hatırlamanız gerekenler, canınızı yakan kelimeler, bakışlar ve davranışlar olmalıdır.

Bir bence'nin daha sonunda geldik, vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz. :)

Eski İlişkini Unutamamanın Sebepleri
33
13
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Alphonse55
  Peki unutacak bir eski sevgilinin olmaması durumunda ne yapılmalı ToxiCs beeeeey. Bunları yapan zaten ya kendine saygısı yoktur, ya da ağır yıkıktır. Eline sağlık biraz az döktürüver kalite yükselmesin :)
  Görüş hala geçerli mi?
  • ToxiCs

   Teşekkürlerimi fırlatıyorum. ☺️

En İyi Kız Görüşü

 • :) Tekrar çok teşekkürler. Çok keyifli oldu benim için
  Görüş hala geçerli mi?
  • ToxiCs

   Ben teşekkür ederim, editörüm. :)

  • Cailleach

   çok süper bence seçilirse puanlar yarı yarıya mı :)

  • ToxiCs

   Acıktım he, bir lahmacun söylesene. :D

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

3212
 • Elyise_
  Çok güzel olmuş harika bir bence çıkmış ortaya ve faydalı da tabiki.
  Ama şunu da dile getirmek isterim bazı iliskiler inat uğruna biter ama aslında bitmez yani o 5% dediğin iliskilerde yinede bir birleşme gerçekleşebilir. Şahsen kendi çevremde çok insan bir seneye yakın ayrılık yasayan oldu ve sonra birleşince tekrar evlilik oldu ve o iliskiler hala sürüyor çünkü birbirinin değeri biliniyor bu sefer.
  Tabiki bu her iliski için geçerli bir durum değil ama hepsi de bitti denildiğinde bitmiş olmuyor.
  Ellerinize sağlık çok başarılı bir bence 🥰
  • Cailleach

   Teşekkürler. İstisnalar evet mutlaka var.

  • ToxiCs

   Teşekkür ederim :)

 • On numara bence yazmışsın okudum 🌺
  Eline emeğine sağlık 👌
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim. :)

 • _Kardem_
  Çok beğendim. Şahane olmuş. Elinize sağlık. :)
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim. :)

 • ellerine sağlık..
  uzun ama okuttu :))
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim, okuman mutlu etti. :)

 • Asla geri dönsün diye beklentim olmadı
 • HürreemSultaaN
  İnsan sevgilisini kaybeder, eşini kaybeder ama sevme yetisini kaybetmez.

  Çok doğru bir söz. Eski sevgili. Çoğumuzun aklında, anılarında kötü kalmıştır mutlaka. Bir insanı unutmanın yolu onun yaptığı iyilikleri değilde kötülükleri hatırlamakla mümkün olur ancak. Takip etmek, haber almaya çalışmak ya da unutmak için başka birisiyle flört etmek aslında kişinin kendine verdiği bir zarar belirtmiş olduğunuz gibi.
  Hiç sıkılmadan sonuna kadar okudum. İkinizinde emeğine, yüreğine sağlık 🌺

 • Zayıf insanlar intikam alır, güçlü insanlar affeder, zeki insanlar unutur...

  Muhteşem bir yazı olmuş sonuna kadar okudum emeğine sağlık 🍀.
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim. :)

 • pinkimin
  Kesinlikle daha iyi açıklanamazdı. İlgi çekici bir içerik. Benim görüşümde duyguların çok fazla yoğun olmasından ve alışkanlıkların devreye girmesinden kaynaklı olduğu düşünüyorum çünkü alışkanlıklar zor bırakılıyor.
 • "Çok süper bence!" diye işte buna denir, düşüncelerin yazıya aktarılması müthiş! 👏 💫
  • ToxiCs

   Bizden daha iyi yazan arkadaşlarımız var, teşekkür ederim. :)

  • Cailleach

   ? Kim onlar @ToxiCs

  • Luccᴀ

   Sezar'ın hakkı Sezar'a 😊 👌

  • Hepsini Göster
 • Ayza646
  Fevkaladenin de fevkinde olmuş beyefendi. Çok ince ve hassas yerlere dokunmuşsun.. ilişki bitmişse kafanda o kişiyi affedip yoluna devam etmelisin bunu uyguladığım zamanlar oldu bi için hafifliyor sakin ve daha rahat daha umutlu bakıyosun hayatına..
 • LovecezaM
  Nasıl güzel yazmssnz.. Ellerinize sağlık 🙏🏻🧚‍♀️
  İzninizle wp grubumda paylaşabilir mym..
 • Dediğin gibi cokda umrumda sanki 😂
  İkinizinde kalemine sağlık
  • ToxiCs

   Ne ara okudun? Ayıp ya :) Teşekkür ederiz.

  • Okuduğumu anlaman için ayrıntı verdim 😢 yeni numarali gözlüklerim ile hızlı okudum sor soyleyeyim sjns

  • ToxiCs

   Tamam. :D

  • Hepsini Göster
 • Sinakaplan
  Yine harika bir bence yazmışsın. Emeğine sağlık. 🌸🌸🌸
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim. :)

 • KırgınBadboy
  Bütün söylediğin şeyleri de haklısın sonuna kadar sonuçta işin içinde bir emek var Sevgi var yaşanmışlık var geçen günler var Aylar Var bir yıllar var Yaptığın Anılar var gittiğin yerler var kurduğun hayaller var sabırla Beklediğim bir şeyler var her iş için böyledir sonunda olmayıp da yalnız bırakılmak terkedilmek herhangi bir sebepten dolayı veyahut da sebepsiz insanın zoruna gidiyor Ama şöyle bir şey de var ki onsuz da hayat geçiyor
 • roJ49
  Neden böyle oldu ben bunu hak etmedim diye düşünüp durursa ve intikam için uğraşlar verirse asla unutamaz eski ilişkisini kim olursa olsun
 • Duygular, yaşanılan anılar ve onun gibisini bulamama hissi insanın unutmakta zorlanmasına yol açıyor. Eline sağlık. :)
 • AmaBizimkiBirPeri
  Ne kadar unuttum desem de onunla gittiğim bir mekana benzeyen bir yere gittim dar ve dışarıda masalarla kurulu yeşillikler içinde bir Cafe. Beynim o güne gidip benim ciğerimi yaktı. Sonra onun arkamdan ettiği o acı verici söz 'Acıdım' ondan bir kez daha nefret ettim. Bana 'acımış'. Ben acısın diye değil, fedakar ve kendimden ödün verdiğim için bu lafları işittim. Kimse için kendinizden ödün vermeyin o yüzden. Ben sonuna kadar didindiğim için, fedakarlık yaptığım için, gururumu ayaklar altına serip barıştığım ve tatlı tatlı konuştuğum için bana acımış. Umarım bir gün ona da çok acırlar. Öyle bir hale düşer ki bir gün inşallah öyle bir acır ki inşallah yüce Rabbim görür İNŞALLAHTA bir gün ona da acırlar İNŞALLAH!!! O GÜN İŞTE İNŞALLAH BU yazıyı okurken bulur kendini. İnşAllah acıdığı için (!) Acınacak duruma düşürür onu. Ah ediyorum Rabbim. Öyle bir hal olsun ki! Ben bile acıyacak hale geleyim ona. Ben çünkü sürünse bile acımam ona artık. Allah'tan bulursun inşallah.
 • Editta34
  Konu başlığı ile altta yazanlar tamamen saçmaca olan bir şey, Eski sevgilini unutamadı isen , unutamamana sebep olan tek şey alışkanlıkların ve ondan daha iyisini bulamayacağın korkusudur.
 • TheLastQueen1
  İkinizin de ellerine sağlık, dolu dolu bir bence olmus.💫👸
 • SirJorah
  İnsanın yapısıdır, bakış açısıdır, içinde kalan pişmanlık ya da öfkedir. Oysa insana gereken mutlu olmaktır, gülümsemektir, güçlü olmak ve sektiret demektir, yola devam edilmesi gerekir, bence önünüze bakın, ileri gidiyoruz geri değil.
 • SmellSmoke
  Yerinde tespitler. 👏👏 Keyifli geceler.
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim. ☺️

 • Spadess
  Güzel olmuş, elinize sağlık 💫
 • Ellerine sağlık çok güzel bir yazı👏🏻👌🏻
 • Eline sağlık güzel olmuş
 • Ellerinize emeğinize sağlık... 😌
 • Güzel bi bence olmuş elinize sağlık☺️
 • angrygirlss
  Eski sevgilimi değilde yaptığı puştlukları unutamıyorum
 • __DeliHatun__
  Ellerine sağlık çok güzel olmuş..
 • serkan82
  daha iyi bir ilişkiye başlayamadığın için, eksik kalan taraflarını en iyi kim tamamlıyorsa finale çıkar.
 • xMeLiH
  güzel bence olmuşş
 • Sevmekzorundayim
  Eski ilişkim olmadiği için şanslıyım sanırım🤣
 • MahmutUcar
  Güzel bir yazı. Teşekkür
 • Freudullah
  Çok güzel bitmesi
 • _kasım23
  Teşekkürker emeğinize sağlık
 • Harika cok dogru.
 • Müptezelkız34
  Çok güzeldi ellerinize sağlık?😊
 • tek kelime ile harika reis
 • MrXSnowden
  Eski sevgilimi aşırı özlüyorum
 • Meryemevlimutsuz
  herzaman en fazla etkı eden unutulmaz
 • alondor
  Aman canım saçma sapan..
 • Gizli Üye
  Gecmise takilip kalirsan yerindensayarsin
 • Gizli Üye
  sadece hafızam çok kuvvetli
 • Gizli Üye
  Çok güzel yazmışsınız, ellerinize sağlık. Okurken kendi yaşadıklarımı düşünüp birden kendimi güçlü hissettim💪
 • Gizli Üye
  Üşendim
YÜKLENİYOR...