Neden Bu Kadar Zor: Kayınvalidelerin Psikolojisini Anlamaya Çalışırken

Neden Bu Kadar Zor: Kayınvalidelerin Psikolojisini Anlamaya Çalışırken

Pek çok kadın ve erkek, kayınvalideleriyle ilişkilerinde gerginlik yaşadığını yana yakıla anlatmaktadır. Hatta bu çatışmalar evlilikten önce gelişmeye başlar. Ama neden? Suçlu kim? Gelinler, anneler, erkek evlatlar, kızlar...

Üzücü ancak bir o kadar da klişe bu sorun, evliliklerdeki memnuniyetsizliği, huzursuzluğu arttıran önemli nedenlerden biridir.

Çünkü evladı için doğru eş değilsiniz

Neden Bu Kadar Zor: Kayınvalidelerin Psikolojisini Anlamaya Çalışırken

Bir düşünün bakalım, neden o kişiyi eş olarak seçtiniz? Fiziksel görünüş, zeka, anlayış vb. Bizim eş seçerken göz önünde bulundurduğumuz kriterler, annelerimizin bizim yanımızda görmek istedikleri partnerlerde görmek istedikleri kriterler ile benzer değildir. Onlar, aile geçmişi, finansal durum ve benzer ailevi yapı gibi özelliklere daha çok değer verirler. Bu kriter farklılığı yüzünden ebeveynlerimizin bizim için asla seçmeyeceği kişileri eş olarak seçeriz.

Çünkü çok çekicisiniz

Neden Bu Kadar Zor: Kayınvalidelerin Psikolojisini Anlamaya Çalışırken

Eş seçimlerinde çocuklar ve ebeveynleri arasındaki en büyük çatışmalar genellikle fiziksel çekicilikle ilgili konularda ortaya çıkar. Evrim teorisi diyor ki; eşlerimizde fiziksel görünüme özen gösteririz çünkü çocuklarımızın genlerinin iyi olmasını isteriz. Yine evrim teorisine göre; partnerlerinden daha çekici olan kadınların ilişkiyi bırakma ihtimalleri daha fazladır. Bu yüzden fiziksel olarak çok çekici partnerler seçtiğimizde annelerimiz aslında koruma iç güdüsü ile buna karşı çıkıyorlar.

Çünkü erkek anneleri farkında olmadan ilişkiyi sabote ederler

Neden Bu Kadar Zor: Kayınvalidelerin Psikolojisini Anlamaya Çalışırken

Tamamen ilkel dürtülerle bakarsak bir erkeğin genlerinin aktarılması için en iyi yol birden fazla kadınla beraber olmaktır. Kadınlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Kadınlar için en iyi strateji ise; ona uzun vadede bakacak ve onlardan olan çocukların yetiştirilmesinde yardımcı olacak bir eş bulmaktır. Erkek annelerinin ilişkiye müdahalesi aslında bunun bilinçaltındaki istemsiz bir yansıma olabilmektedir.

Çünkü artık ilgi için rekabet vardır

Neden Bu Kadar Zor: Kayınvalidelerin Psikolojisini Anlamaya Çalışırken

Artık aileye bir kadın daha girmiştir ve ister istemez bütün ilgi ( özellikle oğlun ilgisi) onun üzerinde olacaktır. Aslında düşünseler, kayınvalideler de kendi kayınvalideleriyle bu çatışmaları yaşadıklarını hatırlayacaklardır. Bu ilgi çabası biraz dışlanma korkusu biraz da ilerde evladının ona bakmamasından duyduğu endişeler yüzünden doğmaktadır.

Neden Bu Kadar Zor: Kayınvalidelerin Psikolojisini Anlamaya Çalışırken
22
6
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • ToxiCs
  Ben bu durumu annelere bağlamıyorum. Bireyler, ailelerine sınır çizmelidir. Benim ailem hayatıma giren veya evliliğimde eşime karşı bir saygısızlık yapamazlar. Yaptıkları an karşılarında dururum. Eşim aileme bir saygısızlık yaparsa, eşimin karşısında biterim. Herkes sınırını çizmeli ki, sorun çıkmasın. Tabii bunları yaparken hiç sorun çıkmayacak mı? Elbette çıkacak ve orada söylediğim gibi, bireylerin çizdikleri sınırlar konuşacak. Eşinizi ailenize, ailenizi eşinize ezdirmemeniz gerekiyor. Eğer bundan şüphe ediyorsanız, evlenmeyeceksiniz. Kim mutsuz bir evlilik ister?

  Sevgililik döneminde bu sınırı çizmeniz gerekiyor. Eline sağlık, güzel bir bence olmuş.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Hakkani34
  onu bunu bilmem gelin kayın valideye çektiriyorsa o gelinin evlatlarının alacağı gelinlerde ona çektiriyor ! eee ne demişler? ne ekersen onu çekersin gelin hanım ! anayla evladını ayırırsın yarında senin gibi bi tanesi gelir seni evladından ayırır o zaman anlarsın burada yazılanları ama iş işten de geçmiş olur tabi ! bizim bi gelin var mesela kardeşimi esir almış sanki elinden gelse telefonla bile konuşturmayacak bak düşün hesap et ! ama ne oluyor böyle olunca annemden beddua topluyor ! şimdi erkek evlatları oldu bak kader ağlarını örmeye başladı ama o farkında değil tabi o çocuklardan bir tanesi evlenecek illa ki neden? annesinin çekecek gelin çilesi var çünkü bunu da kendisi hazırladı kendisine ! cahillik kötü bir şey ! bugün rahat edeyim de yarın isterse beni ateşlere atsınlar psikolojisi hakim insanlarda ! ateş ateş değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum ya hu yarın da hızla geliyor işte bak gör! o yüzden herşeyin başı sabır sabır sabır ! dünya tatil dünyası değil ki sınav dünyası sınav ! o niye öyle olmuş bu niye böyle olmuş diye soranlar varsa hala cevabı şudur SINAV DÜNYASI SINAV ! ya o öyle olmazsa bu böyle olmazsa sınav olmuyor ! zaman nereye doğru akıyor bizi nereye taşıyor götürüyor? KARNE GÜNÜNE KARNE ! dünya fragman film öldükten başlıyor azizim ! son olarak nasıl hatırlamak istiyorsan öyle yaşa...
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

620
 • Besledim büyüttüm el kızı geldi gün görmesin olay çıkarım kaos yaratım düşüncesi var
  ama o da kaynanasından öyle görmüş
  ne yapsın gelenek devam ediyor :)
 • arachne_
  Kayınvalide konusunda iyi bir versiyona denk geldiğim için şanslıyım ama tabiki mükemmel değil olamaz da😅 düşünsenize anne diye hitap ediyorsunuz ama arada eşiniz olmasa dış kapının dış mandalı olacak biri sizin için😅 aynı şey kayınvalide için de geçerli tabi.. ama en büyük sorun üzerindeki ilginin azalıyor olması, bunu kabul etmek istemiyorlar.
 • Malesef ki bazı anneler evlatlarını halen çocuk gözüyle gördükleri için evliliklerine müdahale edebiliyor eğer erkek çocuğu anne ve eş arasındaki mesafeyi kontrol altında tutmazsa eşler arasında tartışmalar olası ihtimal burada annelerin biraz daha evlilere müdahaleyi zorunlu olmadıkça etmemelerinden yanayım
 • johnyx
  Her kadın potansiyel bir anne ve kayınvalide adayı olduğu için, sabır, sebat ve hoşgörü diliyorum.
  Zaman hızla akıp gider ama saygı yitirilmemeli.
  Güzel akşamlar, emeğinize sağlık 😃
 • Zehirlisarmaşıkk
  İki tarafta birbirine saygılı olmalı ve kabul etmeli
 • semxsem
  Çok şanslı bir adamım ki annem bababam olmamasına rağmen kendimi evlat gibi hissettirdiler bana
 • Dilers
  Bıktık artık bu gelinkaynana çekişmesi den. ben de erkek olarak kaynanamı sevmiyorum...
 • _Passionate-Love_
  Kayınvalide probleminin kaynağı.. pasif kârakter çiftlerden mütevellit..
 • PapatyaTaaneleri
  Kayınvalideden anne olmaz ama tabiki iyi anlaşmak gerekir
 • Kayla96
  Benim hocam hep derdiki, Bir kadinin cennettlik olup olmiyacagi kaynana olunca belli olur.
 • Sams7v
  Tek yaptıkları sanki hepsi beraber yüzyıllık anlaşma imzalamışlar gibi gelinlere kan kusturmak.
 • MahmutUcar
  Dengesi yüzyıllardır kurulamayan ilişki.

  Yasayan bilir, zor dostum zor 😁
 • Bitmeyen savaş :) ve sıkı bir dostluk. Ellerine sağlık :)
 • Psikologman
  John Nash in teorisi deseniz anlarimda evrim teorisiyle nasil birlestirdiniz. Enteresan. Darwin de sasirmistir.
 • 44asi44
  Anlamak güç gibi görünüyor ama onlarda kendilerince haklı 😊
 • lovesblack
  Sanırım onu kayın valide olunca anlarsınız bende bilmiyorum
 • Fasting
  Bilim adamlari arastiriyo hala
 • grixxman
  Arada kalmamak gerek.. eline sağlık.
 • v0lkn
  Kayınvalidem yok o yüzden bilmiyorum
 • Sadiaksoy
  değişik bir durum
 • aşkınyolu0106
  Binlerce senelik çekişme
 • Kamilerr
  yaşayıp öğreneceğiz
 • hastaevliadam
  gelınle kayanan gecınemez bu nettır
 • 3Atlıprens4
  Evli değilim bilmiyorum 🙊🙉🙈
 • Magdurumabc
  Onu kayinvalideler anlar
 • Revesma
  Kayınvalide olunca anlarsın
YÜKLENİYOR...