Seni Manipüle Etmeye Çalışan Sevgili Davranışları

ToxiCs s

Hepinize merhaba KScan'lar. Eğer manipülatör bir sevgilin varsa, açıkçası vay haline. :) Ne yaparsa yapsın o hep haklıdır, ne söylerse söylesin, ne kadar küçümserse küçümsesin, ne kadar eleştirirse eleştirsin, bunu senin iyiliğin için yaptığını savunur. Günün sonunda ne kadar haklı olursan ol, tartışmanın sonunda neredeyse özür dileyecek hale gelmişsin. Bu bence'de elimden geldiği ve tecrübe edindiğim kadarıyla bir kaç maddeden bahsedeceğim.

#toxics

Kaba Saba Davranır, Ağzına Geleni Söyler

Seni Manipüle Etmeye Çalışan Sevgili Davranışları

Manipülatör insanlar çoğu zaman konuyu dönüp dolaştırıp, kendilerini yüceltme ve karşısındaki insanları buna karşı savunmasız bırakmaya çalışırlar. Ağzına geleni söyler ve kaba saba davranırlar. Kontrol mekanizmaları yoktur ve ben dobrayım, içim dışım bir diyerek savunur. Seni suçlamaya başlar, nasıl mı? Sen çok hassassın, bu kadar büyütülecek bir konu değil, bu kadar abartılacak bir şey değil, sen çok naziksin diyerek seni suçlar. :) Seni kıracak cümleler kurar ve senin hassaslığına yorup, kendi davranışının sorumluluğunu almaz. Yani kaba tabir ile: Seni kendine bağımlı hale getirmek istiyorsa, sinsice ve sana fark ettirmeden yapar bunu.

Her Şey Onun Kontrolünde Olmalıdır

Seni Manipüle Etmeye Çalışan Sevgili Davranışları

Şimdi bir insan ilişkide her alanda ve her şeyde kontrolün kendisinde olmasını istiyorsa yani kaba tabir ile: Seni kendine bağımlı hale getirmek istiyorsa, sinsice ve sana fark ettirmeden yapar bunu. Sen bir bakarsın ki: Ailen ile aran bozulmuş, arkadaşın kalmamış, kankalar gitmiş ve hatta hobilerini bile unutmuşsun. Peki o buna ne cevap veriyor? O insanlar seni benim kadar sevemez, ben zaten sana yeterim, ikimiz birbirimize yeteriz ve başkasına gerek yok, anne ve babana çok düşkünsün, arkadaşların kuyunu kazıyor, şu arkadaşını sevmiyorum... Peki sonuç ne oldu? Bir bakarsın ki, hayatında ve çevrende hiç kimse kalmamış. Herkesi bir şekilde suçlayarak ve eleştirerek, seni herkesten uzaklaştırmış. Sadece ve sadece onun kontrolü altına girmiş olursun. Sen bu durumu fark edip rahatsızlığını dile getirdiğinde şu cümleyi duyarsın: Senin iyiliğin için...

Gizli Gizli Kendilerini Överler

Yüzyılın manipülatörü
Yüzyılın manipülatörü

Bazen bu tip insanların çaktırmadan kendilerini övme yöntemleri vardır. Sana gelip: Ben böyleyim, ben şöyleyim diyerek değil de: Daha çok belki de bulabileceğin en iyi sevgiliyim, senin gibi birini ancak ben mutlu edebilirim, senin gibi birini ancak ben kabul ederim diyerek gizli gizli seni manipüle eder. Burada şuna dikkat etmen gerekiyor: Seni övüyormuş gibi hissettirir ama aslında kendisini över. Sen sanki onun hayatında, onsuz olamayacaksın gibi bir duygu ile karşı karşıya kalırsın. Bu manipülasyonu yuttuğun zaman da bir tek o seni mutlu edecekmiş gibi bir inanca sahip oluyorsun. Sana bunları empoze ettiği için sen ayrılığı dahi düşünemez hale geliyorsun. Onsuz olmayı bile zihninde canlandıramıyorsun ve belki de istediği şey tam olarak buydu.

Özür Dilemek Mi? O Nedir?

Seni Manipüle Etmeye Çalışan Sevgili Davranışları

En sevdiğim ve bir yandan nefret ettiğim bir kelime var: 'AMA' Bu tip bir insan kolay kolay hatasını kabul edip, özür dilemez. Hatasını kabul etmiş gibi görünen kişi ise, ama ile bir cümleye başlar. Fakat, ama ile devam ettirip sana bağlar. :) Sen şöyle davrandığın için ben böyle davrandım diyerek, özür dilemiş gibi gözükür ama günün sonunda yine sen suçlu olursun. Size gün sonunda vereceği imaj aslında tam olarak şu olur: Onu ben yapmadım, sen bana yaptırdın. Ben bağırmadım, sen çok üstüme geldin. Ben seni aldatmadım, sen beni sürükledin. Ben şiddet uygulamadım, sen böyle yaptırdın. Manipülatör insanlar hatalarını zor kabul ettikleri ve zoru gördüklerinde, o noktaya geldiklerinde hatayı kabul ederler. İleride kaygı veya risk ortadan kalktığında, aslında ben hatalı değildim ama olay büyümesin diye özür diledim diyecektir. Yani: Dönüp dolaşıp kendi hatalarını da sana bağlayacaktır.

Beklentiler, Hırslar ve Aidiyet

Seni Manipüle Etmeye Çalışan Sevgili Davranışları

Bir şey istiyorsun: İlgi, sevgi, güven veya aidiyet... Bunların hiç birini sana veremiyor ama sana kalkıp şu cümleleri kuracaktır: Sen memnuniyetsiz birisin, sen doymuyorsun, sen tatmin olmuyorsun, seni mutlu etmek çok zor, sen çok şey istiyorsun... Sonra sen düşünüyorsun, acaba yüksek standartlarım mı var? İlgi, saygı, sevgi ve güven istemek çok şey mi acaba diyerek düşünmeye başlıyorsun. Eğer zihnin bunları bir lütuf gibi görürse, bir süre sonra çok üzerine gittiğini düşünerek bunlardan vazgeçmeye başlıyorsun. Sakın bu tuzağa düşme ve şunları her zaman koru: Ben bir ilişkide hak ettiğim ve olması gerekenleri istiyorum diyerek dik durmanı tavsiye ederim. Ama bu savaşı vermeyerek onun tuzağına düşersen, ilişkideki en doğal ihtiyaçlarını dahi isteyemez hale gelirsin.

Kadın Erkek Eşitliği Kullanımı

Seni Manipüle Etmeye Çalışan Sevgili Davranışları

Bir çok manipülatör insan, kadın ve erkek eşitliğini çok güzel kullanıyorlar. Sorumluluk almak istemediği zamanlar da, kadın ve erkek eşitliğini ön plana çıkarırlar. Sen kendini işini yap, ben kendi işimi yapayım... Bazı sorumluluklar o dediği noktaya geldiğinde: Ben kadınım, ben erkeğim diyerek kendi teorisini bile istediği gibi kullanır. E hani eşittik? Hani ikimiz de eşit haklara sahiptik? Neden sadece senin keyfine göre hareket ediyoruz? İlişkide olması gerekenleri, sen erkeksin sen kadınsın diyerek bölmeye çalışırsanız o ilişki ileriye dönük olmayacaktır. Manipülatör insanların net bir kuralı veya bir teorisi yoktur. Onların kuralı, duruma göre her zaman değişir.

Kurnaz insanlar genellikle manipüle etme yetenekleri ile ön plana çıkıyor. Kıskançlığı bile karşısındaki insanı korumak için yaptığını söyler ve böyle yansıtır. Asıl temel sebep kendisini güvende hissetmemesinin dışa vurmasıdır.

Bir bence'min sonuna geldim, vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Seni Manipüle Etmeye Çalışan Sevgili Davranışları
24
20
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Alphonse55
  Olayın özütü sanırsam şuradan geliyor;
  Manipülatör sevgili bizim merkezimize kendini sokup, yaptığı hataları bizim üstlenmemizi isteyip, kendine toz kondurmadan ilişkiyi doğru yönettiğini bize aktarıyor. Aslında bu tarzda bir insanı anlayamamak biraz da bizim saflığımız olgusunda yatıyor. İnsan kendine nasıl davranıldığını kestiremiyor, duygusallık içinde kayboluyor ise aşk işlerinde her zaman sümüklü mendille vakit geçiren taraf olarak kalacaktır.
  Bu tarz insanları hayatımıza aldıysak ve belirgin semptomları gösteriyorsa kısa sürede onu hayatımızdan çıkarmak gerek. Bu neticede bilgilendirme açısından çok güzel bir bence olmuş. Bu maddeleri ders kitabında okutmaları gerek. İnsanlar doğru ve yanlış ayrımı yapmayı öğrenmeli ve hayatımıza girmeye çalışacak bu kişilere karşı öz savunmalarını kendileri biçimlendirmeli. Tekrardan eline sağlık abi erken okuyamadım kusura bakma :)
  Görüş hala geçerli mi?
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim kardeşim. ☺️

 • _FeelLove_
  Merhaba bu değerli ve güzel çalışmak için teşekkür ederim öncelikle hayatımda daha önce böyle bir kadın olmuştu yani her durumda kendini haklı gören insanlar olur bunu bu kadar fazla anlam yüklemeye gerek yok ve beni yoruyor ise hiç uğraşmam
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2418
 • Elyise_
  Yine güzel bir bence 🙌🏼❤️ Eline sağlık
  Manipülasyon dan uzak durmak lazım vallah çok kötü bir durum
 • MahmutUcar
  Soluksuz okudum, çok güzel bir yazı olmuş.

  Aslen hiçbir üretimi olmayan ancak kendilerini ön plana çıkarmak için seni aşağıya çeken çok insan çıktı karşıma. Yazının her paragrafında tek tek gözümün önünden geçtiler.

  Sabah sabah boyuttan boyuta yolculuk yaptım sayende...
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim 🙏

 • HürreemSultaaN
  Her bir satırı öyle doğru ki. Kendime ait birşeyler gördüm okuduğumda. Eski erkek arkadaşım işte böyle birisiydi. Böyle her şeyi manipüle etmek konusunda usta olan kişileri asla, katiyen hayatımıza almamalıyız. Bunlar alıcıdır, verici değil. Bu tür kişileri bencildir. Faydalı bir bence olmuş. Emeğine, yüreğine sağlık 🌺
 • TheLastQueen1
  Ne olursa olsun karşınızdakinin size kaba davranmasına ve sınırlarınıza girmesine izin vermeyin. Bu kendinize yapacağınız en büyük haksizliklardan biri olur.

  Ellerine sağlık, güzel Bence.👏
 • Vaveyla5_
  Bu tür insanlardan olabildiğince uzak durmak gerekiyor ve bunu yaşamak insanın özünü kaybettiriyor gerçekten eline düşüncelerine sağlık çok güzel ele almışsın ve detayları atlamamışsın.. ☺️
 • marionunkelebeği
  Bağırıp sinirlenirler sen beni çileden çıkarttın derler. Sen kadınsın yapamazsın ben erkeğim yaparım olur genelde. Ben sana güveniyorum diğer insanlara güvenmiyorum derler birde. Sürekli huylarını, seçimlerini, aileni, arkadaşlarını eleştirirler. Eleştirecekleri bir şey hiç bitmez. Herkesten her şeyden uzaklaştırıp bizim iyiliğimiz için, ilişkimizin devamlılığı için derler. Sevilesi değildir kaçılasıdır.
 • Muhteşem bir konuya değinmişsin. Özelliklede günümüzde her insanın okuması gereken bir bence.
  Emeğine sağlık çok beğendim 😊🍀
 • Hayalcrazy34
  Manipülasyon demek kendi fikirlerini sonuna kadar savunmak karşındakine şans vermemek mi demektir?
  • Anlamını bilmiyorum da ondan sordum

  • ToxiCs

   Herhangi bir kişiyi farklı durumlar ile beraber başka bir düşünceye sevk etmek veya onu ikna etmek gibi alanlar üzerinde yapılabilmektedir. Aynı zamanda psikolojik manipülasyon üzerinden türemiş bir kelime şeklinde öne çıkmaktadır. İnsanları kendi bilgileri dışında ve istemedikleri bir duruma yönlendirmek ya da etkilemek şekilde ele alınabilmektedir.

  • Anladim tesekkur ettim cok sukur ole bi insana denk gelmedim Allah yazdiysada bozsun😊

  • Hepsini Göster
 • gokceeacan
  meğer ne çok manipule sevgili biriktirmişsin içinde hahahaha :)
  • ToxiCs

   Bir şeyleri bilmen için yaşaman gerekmiyor, görerek ve şahit olarak tecrübe edebilirsin.

 • Soyersoyer
  Sanırım beni anlatmışın haksız olduğum zamanlarda bile öyle triplere girerim ki sonradan haklı duruma geliyorum bir şekilde, ben bile kendime şaşıyorum 🙈🙈😂😂
 • infelizz
  psikolog falan mısınız gerçekten nokta atışı yazılanlar bu kadar olur hayatımda böyle bir insan var yazılanların aynısını yaşıyorum meğer be manipüle oluyormuşum bende kendimi suçluyordum olanlar yuzunden allahım bu yazının karsıma cıkmasının bi sebebi olmalı
 • cicimod
  Haria bnc olmuş, yüreğinize sağlık! Ne kadar doğru: 'Sen şöyle davrandığın için ben böyle davrandım diyerek, özür dilemiş gibi gözükür ama günün sonunda yine sen suçlu olursun. Size gün sonunda vereceği imaj aslında tam olarak şu olur: Onu ben yapmadım, sen bana yaptırdın. Ben bağırmadım, sen çok üstüme geldin. Ben seni aldatmadım, sen beni sürükledin. Ben şiddet uygulamadım, sen böyle yaptırdın. Manipülatör insanlar hatalarını zor kabul ettikleri ve zoru gördüklerinde, o noktaya geldiklerinde hatayı kabul ederler.' Narsisizm diye geçiyor hastalığın adı.
 • SudeNazElcin
  Manipülasyon ustasıdır genelde kadınlar, bunu kabul etmeliyiz
  • ToxiCs

   İlginç bir itiraf 👍🏻

 • Kim boyle bir insan evladini sevebilir ki aşkın gözü kör olabilir kulagi da mi sagir 😂
 • zalım49
  Sevgilim yok olurda birgün Sevgilim olursa bunları göz önünde bulunduracağım teşekkürler 🙂
 • KırıKMerdane
  Gayet güzel olmuş beğendim heleki İbrahim tatlısesi görmek 😂
 • Şirefsiz ve sinsi insanlardır bunlar. Uzak olsunlar.
 • melisa-n
  Bu benim annem. Farkında olmadan herkesi kaybettim onun her dediğini yapacağım diye sadece ikili ilişkilerde değil başka ilişkilerde de bu geçerli
 • KırgınBadboy
  Ellerine sağlık çok iyi olmuş reis
 • Beğenerek okudum emeğine sağlık ✨
 • Mervekarabulutt
  Gerçekten çok başarılı bir anlatım olmuş.
 • güzel bir bence olmuş ellerinize sağlık
 • Denizdibindeinciiii
  Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler
 • Dilers
  Zor bir durum kabul etmek.
 • Erotltp
  Manipüle edemez
 • uumtşşş
  Çok şükür sevgilimde bunların hiç birisi yok
 • Güzel bilgiler için teşekkürler..
 • aShameless
  eline sağlık
 • Jokerr_21
  çok beğendim ellerine sağlık
 • lastcomert
  En nefret ettiğim insan tipi ://
 • Kralex09
  Kısacası cahil insan manipüle eder 😂
 • sesnila
  Düşman başına
 • Ben manipüle ilamiyorum
 • Böyle birisi çıkmadı karşıma
 • atropinadrenalin
  Aa bu anlatılan benmişim..
 • Arazzaras
  Manipüle olmam asla :)
 • Sadiaksoy
  saçma
 • Kamilerr
  güzel bir paylaşım olmuş
 • Kökleyicibaran
  rica ederim güzel bi bence olmuş
 • Versus47
  adam haklı
 • Gizli Üye
  Pinokyo prens değil. Ama yazın için çok çok teşekkür ederim. Aslında bir şeylerin ters olduğunun farkındasın ama bir türlü anlayamıyorsun ya da anlamak istemiyorsun. Hayatımda böyle biri var :(
 • Gizli Üye
  Sevgili yine iyi ayrılıp kurtulursun, aynı evde yaşadığım kardeşimi anlatmışsın :'(
YÜKLENİYOR...