İnsanların Kendileriyle Yüzleşmeleri Gereken Soru: Aşk Güç müdür?

ahmet_yusuf_007

Evet bugün bir bence ile daha birlikteyiz. Aslında yazılarımı wattpadde yayınlamayı düşünüyordum ama kesinlikle KizlarSoruyor daha iyi çünkü en azından yazılan metinlerin hakkını veren yöneticiler var. Yoksa inanın yazmamak daha makul geliyor. Neyse, yazmayla alakalı bir bence de zaten yazacağım. O yüzden lafı uzatmadan bugünkü konumuza geçelim.

İnsanların Kendileriyle Yüzleşmeleri Gereken Soru: Aşk Güç müdür?

Aşk güç müdür?

İnsanların Kendileriyle Yüzleşmeleri Gereken Soru: Aşk Güç müdür?

Aslında insanların bu soruya cevap vermeleri için ilk önce kendileriyle yüzleşmeleri gerekiyor. Kendinize bir sorun, ben ne kadar aşka inanıyorum? Bu sorunun cevabını bulmak elbet kolay değil ama aşkın bir güç niteliği taşıyıp taşımadığını ancak o zaman tartışabilirsiniz. Bu yazıyı okurken aynı zaman da düşünmenizi istiyorum ama lütfen hayal kurmayı akşam yatağınıza bırakın.

Şimdi isterseniz neden girişe böyle bir fotoğraf koyduğumu biraz konuşalım. Fotoğrafta gördüğünüz gibi aşık bir adam kendi için de bulunduğu dünyadan, imkansıza yeltenerek aşık olduğu kızın peşinden aya bir kanca fırlatmış. Ne kadar da harika dimi? Ama bir o kadar da imkansız gözüküyor. Hatta çoğumuza göre imkansızda.

İşte aşkı anlatan harika bir eser. Çünkü aşkta aynen buna benzer. Aşk kolayı sevmez , aşk zorlar için yaratılmıştır. Kolay olsaydı zaten üç harf yan yana gelerek böyle anlamlı bir edebi silsileyi ortaya çıkaramazdı.

Tarih boyunca aşk dediğimiz üç harf, az ozanın kalemini oynatmasına sebep olmamıştır. Bu arada konu geçmeden size bir film önerisinde bulunayım. Eğer gerçekten imkansız aşka bir bakış atmak istiyorsanız. "Aşkın Çekimi" adlı filmi şiddetle tavsiye ediyorum. İzleyin, pişman olmayacaksınız.

Şimdi sizin de hayata karşılaştığınıza inandığım bir kaç insan tipinden bahsedeceğim. Bu insanlar aşka asla inanmadıklarını söylerler. Eğer dikkatle inceleyecek olursanız bu insanların hayatın için de kaybolan kişilikler olduklarını görürsünüz.

Bu hayatın karmaşıklığı içinde kendini ayakta tutabilmek zor. Kesinlikle tek başınıza başaramazsınız. O yüzden hayatınızı paylaşabileceğiniz birisi olmalı.

Soğuk bir kış günü uyandığınızda size içinizi ısıtacak aşkıyla harmanlayıp kahve yapan birisi. Ya da yazın en sıcak günün de beraber denize girip serinleyebileceğiniz biri. Elbette bunları arkadaşlarınızla yapabilirsiniz ama onlar da diğer insanlarla yapabilir. Oysa size ait olan bir kalple bunları yapmanız demek, size ait olan bir yaşamı yaşıyor olmanız demek.

Çok doğru
Çok doğru

Onlara asla inanma!

İnsanların Kendileriyle Yüzleşmeleri Gereken Soru: Aşk Güç müdür?

Siz asla o aşka güvenemeyip daha doğrusu kendilerine güvenemeyip sizi yolunuzdan döndürmeye çalışan o düzenbazlara inanmayın. Çünkü onlar bu hayatta hep yalnız kalacaklar. Tabi eğer bir mucize olmazsa.

Evet sanırım siz değerli okuyucularım için bu yazıyı sona bağlamam gerekiyor. Merak etmeyin yazdıklarımı düşünerek yazıyorum. Hayatımı doğaçlama yaşıyorum. Ama size asla doğaçlama yazı yazmam.

O aşka inanmadığını zannedenler. Aşka sizi , tüm benliğinizi isteseniz de istemeseniz de saracak. Ondan kaçamazsınız.

Şimdi gelelim "Aşk güç müdür?" sorusuna.

Umuyorum ki yazının bu yerine gelene kadar bu konu hakkında bir şey düşünmüşsünüzdür. Evet , bunu tahmin etmek zor değil. Aşk bu dünya üzerin de sahip olunabilecek en etkili güç. Bazen aşk insanı kör eder. Hatta genel de aşk her zaman kör eder. Sadece aşık olan insan bunu fark edemez. Ona her şey normal gelir oysa o aşıkken dünyanın en değişik insanıdır. Daha önce bir insan tarafından yapılmış bir eylem başka bir insan tarafından yapılması asla imkansız değildir.

Fakat insan, kalbi olan , duygulara sahip hassas bir varlıktır. İstediklerini yapmak konusun da çoğu zaman başarısız olur çünkü duygularına yenik düşer. Karanlık duygulara yenik düşer. Zaten en karanlık yer bizzat çevremiz değil midir? ( Başka bir bence de bahsedilecektir.) Ama bu dediğim aşka inanmayan insanlar için geçerlidir. Çünkü aşka inanmayanlar için düştüklerin de yardım eli uzatacak bir aşk yoktur. Onlar yürüyor oldukları tüm bu yol boyunca yalnızlığa mahkumdur.

Oysa aşık insan için, sevdiğinin yanında olabilmek bile büyük bir sevinç kaynağıdır. İşte bu yüzden aşk güçtür.

İnsanların Kendileriyle Yüzleşmeleri Gereken Soru: Aşk Güç müdür?

İnsan aşıksa güçlüdür. Onu kimse yıkamaz. Sadece aşktan başka. Çünkü aşığın tek zayıf noktası onu yok edecek kadar varlığıyla birleştirmiş olduğu aşkıdır. Aşkın önceden nüfuz ettiği bir kalp zamanı gelir de aşksız kalırsa eğer. O beden için ruh yaşamının sonu demektir. İşte aşk güç olabildiği kadar zayıflıktır da. Başka insanlar aşık insanı, aşkıyla tehdit edebilir. Bu da bir zayıflıktır. Ama bu tamamen aşığa göre değişir. Çünkü ne kadar ölümcül tehlikeleri olsa da aşk, yaşanmaya değer bir histir. Sonunda öleceğini bilse de aşık yine aşık olmayı tercih eder. Sonun da kül olacağını bilse de Mecnun, yine de Leyla'ya maşuk olmayı tercih eder.

Tercih sizin ya aşık olun maşuğunuzla vazgeçilmez ve son nefesiniz de bile hep iyi hatırlayacağınız bir aşka sahip olun. Ya da hayatınız sonuna kadar aşk belki bir gün gelir de kapımı çalar diye korkuyla ondan kaçın.

Size asla doğru aşkın garantisini veremem. Ama bir denemenizi önerebilirim.

Ahmet Yusuf Taşci

(Yazının tamamında ki görüş ve yorumlar şahsıma ait olup, kendim tarafından düzenlenerek yazıya geçirilmiştir.)

Okuduğunuz için teşekkür ederim....

Ve aşka dair fikirlerinizi aşağı da görmek isterim...

İnsanların Kendileriyle Yüzleşmeleri Gereken Soru: Aşk Güç müdür?
0
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

01
  • 201465
    Soru zannettim lan 😂

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...