Honda 2021 yılında Türkiye'den çekiliyor! Ne düşünüyorsunuz?

bagetekmegi
Honda 2021 yılında Türkiyeden çekiliyor! Ne düşünüyorsunuz?
Honda, Şekerpınar’daki tesisine müşteri arıyor. 1997 sonunda üretime başladığı Şekerpınar'daki fabrikasını global bir karar ile 2021 Eylül ayında kapatacak. Honda Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, fabrikanın içerisindeki her şey ile birlikte satışa sunulacağını belirterek, “Çalışan 1070 küsür kişi ile anlaşma yaptık, sıkıntı yok” sözlerini dile getirdi.

Bülent Kılıçer, Fabrikanın kapanmasındaki en önemli 2 sebebi şu şekilde dile getirdi :

1 : İlki ve en önemlisi global düzeyde üretimdeki optimizasyonu yakalamaktı. Türkiye fabrikamızın kapasitesi 50 bin adet olmasına rağmen gelin görün ki son 5-6 yıldır maalesef kapasitenin yüzde 30-35 altında üretmek zorunda kaldık. Bunun sebebi kesinlikle iç pazar değil ihracatla ilgili bir konuydu. Ayrıca bu optimizasyon sadece Türkiye ile ilgili de değil. İngiltere, Endonezya ve Tayland fabrikalarında da revizyonlar yapıldı.

2 : İkincisi ise üretim etkinliğini artırmaktı. Yani Civic Sedan özelindeki bakarsak, bu modelin Japonya'da devreye girmesiyle toplam üretim maliyeti düşecek, bu da daha rekabetçi olmasını sağlayacak. Bizim de faydamıza olacak. Yani Civic Sedan'ın Japonya'da üretilmesi Türkiye'de üretilmesinden daha avantajlı olacak diyebiliriz. Üretim maliyetlerini düşürme hedefi Japonya ile olan yüzde 10'luk gümrük vergisinin bile üzerinde bir avantaj yaratacak.

Araba markası Honda 2021 yılında Türkiye üzerinden çekiliyor, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Honda 2021 yılında Türkiye'den çekiliyor! Ne düşünüyorsunuz?