3 ay

Plakalarda Yeni Dönem Karekod Uygulaması Başladı

BiBilen

Plakalarda karekod uygulaması başladı!

Üllkemizde araçların hem ön hem de arka taraflarında bulunması zorunlu olan plakalar için 1 Ocak 2024 itibarıyla yeni bir düzenleme yürürlüğe girdi. İlgili tarihten itibaren tescil ettirilen tüm araçlarda karekodlu plaka zorunluluğu başladı.
Plakalarda Yeni Dönem Karekod Uygulaması Başladı

Yeni Plakalar Neden Karekodlu? Bu Uygulamanın Amacı Nedir?

Plakalarda Yeni Dönem Karekod Uygulaması Başladı

Karekodlu plakalarla; daha kalın ve büyük harflerle yazılan, APP olarak bilinen ve modifiye edilmiş/sahte plakaların engellenmesi ve tek tip, resmi plakaların kullanılması amaçlanıyor. Üzerine taklit edilmiş, sahte mühürle basılmakta olan APP plakalar 2017 yılından beri yasal değil ve para cezası uygulanıyor. Bu plakalar TÜVTÜRK tarafından yapılan muayenelerde ağır kusurlu sayılıyor ve muayeneden geçemiyor.

Karekodlu plakalar kimleri ilgilendiriyor?

Sıfır otomobil alındığında, plaka değişikliği olan ikinci el alım-satım durumunda, kayıp plaka ve muayeneden kalan plaka gibi durumlarda artık karekodlu yeni plakalar verilecek. Bu karekod sayesinde aracın şase numarası, aracın nerede ve ne zaman üretildiği gibi birçok güncel bilgiye daha hızlı erişilebilecek.

Yeni plaka uygulamasında mevcut plakalar değişecek mi?

Araç sahiplerinin hâlihazırda kullandıkları plakalarını değiştirmesi zorunluluğu bulunmuyor. Düzenleme sadece yeni plakalar için geçerli.

Plakalarda Yeni Dönem Karekod Uygulaması Başladı
Cevapla