Kadın Sürücüler Stresi Böyle Atlatabiliyor!

KırmızıArabaTutkunu
Kadın Sürücüler Stresi Böyle Atlatabiliyor!

Başta büyük şehirler olmak üzere kadın şoför sayısının arttığını görmekteyiz. İstatistikler de yollardaki kadın sürücü artışını ortaya koyuyor.

Kadın sürücülerin trafikte daha hassas davrandıkları da ayrı bir konu. Büyük şehirlerin stresine bir de trafik stresi eklenince en az erkekler kadar kadın sürücüler de maruz kalıyor.

Kadın Sürücüler Stresi Böyle Atlatabiliyor!

Nasıl baş edilebilecek?

Peki kadınlar trafikte bu stres ile nasıl baş edecek? Keza güvenli bir araç kullanımı için bu konunu iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Otorapor Oto Ekspertiz yetkilileri yapılan araştırmaların kadın sürücülerin daha çok trafik kuralına riayet ettiği sonucunu ortaya koyduğunu hatırlatırken kadınların trafikteki stres ile nasıl başa çıkması gerektiği konusunda da bazı bilgiler paylaştılar...

İşte o önerilerden bazıları:

  • Hem erkek hem kadın için öncelikle iyi bir sürüş eğitiminin alınması gerekiyor.
  • Araç kullanırken öncelik elbette trafik kurallarına riayet. Kurallara uyduğunuzun farkında olursanız bu sizin sürüş stresinizi daha da azaltacaktır.
  • Sağ şeridi kullanmaya öncelik verilebilir. Gerekmedikçe olur olmaz şerit değiştirmenize gerek yok. Direksiyonu iki elinizle tutarsanız bu sürüş güvenliğiniz açısından doğru bir yaklaşımdır.
  • Ani manevraların yapılmaması ve virajlar sert girilmemesi ayrı bir husus. Stresli hissettiğinizde kendinizin hoşuna gidecek ses ve tonda bir müzik açabilirsiniz.
Kadın Sürücüler Stresi Böyle Atlatabiliyor!

Tacizlere itibar etmeyin

Sürüş esnasında maruz kaldığınız tacizlere itibar etmeyin. Tepkinizi içinizden değerlendirebilirsiniz. Kafanızı çevirerek muhatap almamanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Canınızı sıkan bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda aracınızda derdin nefes alarak egzersiz yapabilirsiniz.

Yanınızdan geçen ağır vasıtalar ya da hızlı seyreden otomobillere karşı stres yapmamak gerek. Kendinizin ve onların da ayrı şeritlerde olduğunun farkında olun.

Stresiniz artıyor ve kendinizi iyi hissetmediğiniz durumlarda dörtlülerinizi yakıp sağa çekerek dinlenebilirsiniz.

Park etme sorununu büyük bir dert olarak algılamayın keza bu zamanla oturan bir alışkanlık. Böyle durumlarda çekinmeden çevrenizden destek arayışına başvurabilirsiniz. Sizi birilerinin yönlendirmesine izin vererek bunu pekiştirebilirsiniz. Stresiniz azaldıkça park etme beceriniz de gelişmeye devam edecek.

Otorapor Oto Ekspertiz yetkilileri araştırma sonuçlarının kadınların trafikte daha kuralcı oldukları sonucunu ortaya çıkardığını hatırlatırken stres ile mücadele edebildikleri ölçüde de sürüş kalitelerinin daha da yükseleceğine dikkati çekiyorlar.

Bu içerik Türkiye genelinde 300 bayisi bulunan Otorapor Oto Ekpertiz’in KızlarSoruyor.com ile işbirliğin de hazırlanıştır.

Kadın Sürücüler Stresi Böyle Atlatabiliyor!
Kadın Sürücüler Stresi Böyle Atlatabiliyor!
20 Cevap