13 gü

Ülkemizde Trafik Kazalarının Nedenleri

Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyondan fazla. Bu kayıtlı araç sayısının büyük bir dilimi, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde.

Türkiye de hergün 'ortalama' 3 bin 400 civarı kaza olmakta ve bu kazalarda 20 kişi ölmekte, 800 civarı kişi yaralanmaktadır. Tüm bu yaşanan kazaların başlıca sebepleri ve güvenli sürüş için yapmamız gerekenler aslında oldukça basit ama uygulanmayan durumlar.

1. Aşırı hız

Ülkemizde Trafik Kazalarının Nedenleri

Hız yapmak elbette keyif vericidir, özellikle altınızda sağlam bir makine varsa tadı apayrıdır ama ne kadar hızlanırsanız görüş açınız, farkındalığınız ve çevreyi kontrolünüz o kadar düşer. Ayrıca kazalardaki ölüm riski, hızınızla doğru orantılıdır.

2. Bilinçsizlik ve dikkatsizlik

Ülkemizde Trafik Kazalarının Nedenleri

Trafik kurallarına uymak bir yana, ülkemizde ''ehliyeti kasaptan mı aldın'' tabirini hakeden binlerce sürücü var. Sizin hiç bir hatanız olmasa bile bu sürücüler nedeniyle hayatınız tehlikeye girebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca trafik kurallarına uymak zorundayız.

3. Aşırı öz güven

Ülkemizde Trafik Kazalarının Nedenleri

Trafikte kaza yapanların çok büyük bir bölümü, yeni trafiğe çıkanlar ve araç kullanmayı yeni öğrenen sürücüler değildir. Aksine çok iyi araba kullanan insanlardır. Bunun altında yatan sebep aşırı özgüvendir ve bu durum kazaların yaşanmasına neden olur.

4. Alkollü araç kullanmak

Ülkemizde Trafik Kazalarının Nedenleri

Alkol kullanmak herkes tarafından bilindiği üzere beyni uyuşturur. Görsel refleksin düşmesi, dikkatin dağılması, ani bir durumda gereken sinirsel kontrollerin yerine getirilememesi gibi durumlara sebebiyet verir. Bunu çok uzatmayacağım ama alkollü araç kullanmak eşittir, ben ölmek ya da öldürmek istiyorumdur.

5. Uykulu araç kullanmak

Ülkemizde Trafik Kazalarının Nedenleri

Özellikle uzun bir yola çıkacaksanız, uykunuzu tam almanızı şiddetle tavsiye ederim. Veyahut uykunuzun geldiğini hissettiğiniz bir anda güvenli bir yere aracı çekip, yarım saat kadar gözlerinizi dinlendirmenizi tavsiye ederim. Bu şekilde aracı sürmeye devam etmek, kazalara davetiye çıkarır ve hayatınızı tehlikeye sokar.

6. Trafik kurallarına uymamak

Ülkemizde Trafik Kazalarının Nedenleri

Emniyet kemeri takmamak, yaya geçitlerinde yayaların geçiş önceliği hakkınını hiçe saymak, hatalı sollamalar, sinyal vermeden ani dönüşler, geçiş önceliği, araç kullanırken cep telefonu kullanmak ve öndeki aracı takip mesafesi gibi bir dizi trafik kuralına riayet etmeyen sürücüler, kaza yapmaya davetiye çıkarmaktadır.

Bu kurallara dikkat ettiğimiz sürece trafikte riski minimuma indirmiş olacağız. Ben her zaman şu şekilde düşünürüm trafikte; benim dışımda araç kullanan herkes kusurlu, bu nedenle benim daha çok dikkat etmem gerekiyor. Ayrıca bir kaza vuku bulduğunda karşıdaki sürücüye hoşgörüyle yaklaşmak ve yapılması gerekenleri sakinliği koruyarak yapmak işinizin daha kolay ve çabuk bitmesini sağlar. Sinirlenmek ve saldırgan tavırlar hiçbir işe yaramadığı gibi bulunduğunuz durumu daha da zorlaştırabilir.

Teşekkür ederim..

Ülkemizde Trafik Kazalarının Nedenleri
6
13
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • isilisik_
  Araç kullanmayan biri olarak, yazdığın bence'de şu ifade gözüme çarptı: "sinyal vermeden ani dönüşler" bu durum yayalar için de çok fazla sorun oluyor. Özellikle şehir merkezinde araç kullandığınız zaman lütfen sinyal vermeyi ihmal etmeyin.

  Güzel bir bence olmuş, eline sağlık. 😇
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

513
 • Kesinlikle aşırı hız ve dikkatsizlik..
  Sadece kendine güvenen birinin trafikte olması yeterli olmuyor malesef
 • Alaca_
  Eline sağlık çok bilgilendirici hoş bir bence olmuş:)
 • Hemide_Fosforlu
  Guzel bir bence olmuş Allah hepimizi kazadan korusun, dikkat şart 😊
 • Güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlıkEn önemlisi aşırı hız
 • onur26vw
  Bu bilgi, tüm araç kullanıcılarına yarayabilir. Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.
 • Epoch
  hepsi aşırı özgüvenle başlıyor. güveniyorum hız yaparım alkollüde kullanırım, tabelaya uymasam da başıma bişey gelmez falan diye gidiyor. ama en başında aşırı özgüven olması gerekirdi bu bencenin
 • Ellerine sağlık. Bizim en büyük hatalarımızdan biride trafikte yaşadığımız her an ilk an olduğunu unutuyoruz. Tekrarı yok. Telafiside.
 • Gunahbenim2
  Ilk defa gerçekten en bilgilendirici bence olmuşşs allah hepimizi korusun..
 • Golfhastası2343
  Alkol
  Hız
  Ben iyi şöförüm bana birşey olmaz diyerek dikkatsiz , uykulu araç kullanmak
 • Şu sitede gördüğüm gerekli bencelerden biri olmuş
 • Ϧ尺ЛΛΛ73
  Erkekler bence
 • Güzel noktalara değinmişsin reis ellerine sağlık.
 • temayuz9876
  Güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık.
 • AtılganPonçikMen
  Hepsine katılmamakla birlikte eline sağlık
 • Mrbhission
  En başta eğitimsizlik ve dikkatsizlik
 • çok doğru maddeler.
 • Gizli Üye
  Yerinde ve doğru tespitler. Eline sağlık bu güzel bilgiler için. Müziği açıp keyifle okudumhttps://www.youtube.com/embed/ne0pbp9oecg
 • Gizli Üye
  Birinci neden; yaşlıların, kadınların ve trafik magandalarının trafikte olmasıdır.
YÜKLENİYOR...