"Anneler Günü" size ne ifade ediyor? "Maneviyat" mı, yoksa "hediye kaygısı" mı?

Vildan1903
📆 10 Mayıs 1908 / Anneler Günü: İlk kez Amerika Birleşik Devletleri'nin Philadelphia kentinde kutlandı.

⭐ "Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD'de, Philadelphia'da yaşamaya ve çalışmaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905′de de annesini kaybetti. Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldüklen sonra "Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği"ne inanıyor ve bunun ezikliğini duyuyordu."

⭐ "İki sene sonra Mayıs'ın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açtı. Fikir kabul gördü, anneler memnun kaldı, babalar itiraz etmedi, Amerika'nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteği sağladı. İlk anneler günü Jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton'daki bir kilisede, 10 Mayıs 1908′de, 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlandı. Jarvin her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verdi. O günden sonra, temizliği, asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika'da anneler gününün sembolü olarak kabul edildi."

⭐ "Ülkemizde de Türk Kadınlar Birliği'nin girişimi ve önerisi üzerine 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci Pazar günü 'Anneler Günü' olarak kutlanmaktadır." #alıntı

💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜


💞 👧👩💞 Anneciğime kocaman sarılırım ve o gün başbaşa takılırız.. 😍


👸 İyi ki varsınız Annelerimiz.. 🙏 🌹


👉 Bence olarak hazırlamıştım, kaldırıldı.. Alıntı olarak yazmam normal, Anna Jarvis'in neler yaşadığını paylaşmıştım..

🍀 #Vildan1903 🏁
Sade bir şekilde kutlarım..
A seç
Mutlaka bir hediye alırım..
B seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
"Anneler Günü" size ne ifade ediyor? "Maneviyat" mı, yoksa "hediye kaygısı" mı?
6
1
Görüşünü yaz