Neden, kuzey ülkelerinde ebeveynler cocuklarını açık havada uyutuyor?

Ehlivukuf u

Eğer günün birinde yolunuz Finlandiya, İzlanda veya başka bir İskandinav ülkesine düşerse, yolun kenarında bebek arabası içinde uyumakta olan bir bebeğe rastlama ihtimaliniz oldukça yüksek. Bebeğin buz gibi havanın ortasında mışıl mışıl uyuması insanı tedirgin etse de ebeveynlerine göre bu uygulamanın sayısız faydası var.
Bebeği buz gibi havada, dışarıda uyutan ebeveynler, hava çok soğuk olsa da bebeğin sıcak ortamda uyuduğunu belirtiyorlar. Bunu sağlamanın yolu, bebeği pamuktan imal edilmiş sıcak kıyafetler içinde ve battaniyesinin altında tutmaktan geçiyor elbette.
Kuzey ülkelerindeki ebeveynler ve okul çocukları arasında yapılan gözlemlere göre, açık havada uyuyarak büyüyen çocuklar okul çağına geldiklerinde daha az hasta oluyorlar. Kapalı alanlarda uyuyan bebeklerle kıyaslandığında, açık havada uyuyan çocuklar ileriki yaşlarında daha iyi uyuyor, bağışıklık sistemleri daha güçlü oluyor ve daha sakin bir yapıda oluyorlar. Çocuklarını açık havada uyutan ebeveynlere göre açık havada uyuyan çocuklar daha aktif oluyor ve iştahları daha yerinde oluyor.
Finlandiya’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, açık havada uyuyan çocuklar kapalı mekanlarda uyuyan çocuklara göre daha uzun süre uyuyorlar. Kapalı alanlarda uyuyan çocukların ortalama uyku süresi 1-2 saat ile sınırlıyken açık havada uyuyan çocukların uykusu 3 saatten daha uzun sürüyor.
Neden, kuzey ülkelerinde ebeveynler cocuklarını açık havada uyutuyor?
Neden, kuzey ülkelerinde ebeveynler cocuklarını açık havada uyutuyor?
4
3
Görüşünü yaz