Bedenin Sadece Sana Ait! Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

sizofrenkarinca

Özellikle son yıllarda artan taciz, tecavüz, pedofili olaylarından sonra çocuklara verilecek mahremiyet eğitimi daha da önem kazandı. Artık çoğu anne baba çalıştığı için de çocuklarını bakıcıya, kreşlere bırakmak zorunda kalabiliyor. Her ne kadar elimizden geldiğince güvenli ortamlarda bırakmaya çalışsak da herhangi bir kötü durumla karşılaşmamak için bu eğitime erken yaşta önem vermek gereklidir.

Peki nasıl olmalı bu eğitim?

Öncelikle mahremiyet eğitimi mümkün olduğu kadar erken yaşlarda verilmesinin faydası vardır. Kendini bir birey olarak hissettiği dönemde, ki genelde bu 2 yaş ve sonrası oluyor, eğitimin verilmesi için uygun bir zamanlamadır. Eğitim verirken doğal olmalı, zorlayarak, küçümseyerek, utandırarak eğitim vermemeye çalışmalıyız. Ayıp, günah demek yerine özel kelimesini kullanmak daha doğrudur.

Sadece sen izin verirsen dokunabilirim!

Bedeninin çocuğa ait olduğunu hissettirmek için çocuğun vücuduna yapacağımız müdahaleler için çocuktan izin alabiliriz. Öpmek için, banyo yaparken soyundurmak için, altını açmak için vb. Çocuk ilk zamanlarda neden izin alındığını anlayamıyor olsa da daha sonrasında vücuduna yapılacak istenmeyen bir davranışın farkına varabilecek ve rahatsızlık duyacaktır.

Dokunulması yasak olan yerler

Çocuğumuza vücudunun mahrem olan yerlerini göstermeli ve buraları kimsenin görmemesi ve anne baba dışında kimsenin dokunmaması gerektiğini öğretmeliyiz. Bunun için Aamir Khan'ın videosunu da izleyebilirsiniz.


Banyo ve Tuvalet

4 - 5 yaşlarından itibaren çocuğu banyo yaptırırken iç çamaşırı ile yıkamak, iç çamaşırı çıkartılırken başımızı çevirmek çocuğun mahremiyetine saygı duyduğumuzu hissettirir ve mahremiyet duygusunun gelişmesini sağlar. 7 yaşından sonra özel bölgelerinin temizliğini çocuğun kendisinin yapmasına izin vermek hem sorumluluk bilinci açısından hem de mahremiyet açısından faydalıdır. Aynı zamanda tuvalette de çocuk tek başına olacağını bilmelidir. Tuvaletin kapısını açık bırakmak, tuvaletini yaparken çocuğun yanında olmak mahremiyet duygusunun zedelenmesine ve birisinin onu tuvaletini yaparken izlemesini yadırgamamasına sebep olabilir. Aynı zamanda yine aynı yaş dönemlerinde artık anne baba ile birlikte yıkanmamaları ve anne babayı çıplak görmemeleri de eğitim için faydalıdır.

Kız ve erkek çocuklarının odası ilkokul dönemlerinde imkan dahilinde ayrılmalıdır. Aynı odada oldukları zaman istemeden birbirlerini giyinip soyunurken, temizlenirken özel alanlarını ihlal edebilirler.

Oynadıkları oyuncaklara, giyindikleri kıyafetlere dikkat edilmelidir. Küçük çocuklar yaşlarına uygun giyinmeli, yaşlarından büyük gösterecek kıyafet, makyaj gibi unsurlardan kaçınılmalıdır.


Çocuklarımız bizim canımız. Eminim ki bir çoğumuz da sadece kendi çocuğumuzun değil, hiç tanımadığımız insanların çocuğunun başına bile bu felaket gelmiş olsa kendi çocuğu kadar üzülür. O yüzden çocuklarımızı korumak bizim elimizde. Çocuğumuza mahremiyet eğitimi verebilmek de bunun en büyük parçalarından biri.


#mahremiyeteğitimi

#çocukistismarınadurde

#çocukistismarıylasavaş

#çocuğunuteşhiretme

#heryersuçmahali

Bedenin Sadece Sana Ait! Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

Bedenin Sadece Sana Ait! Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi
3
0
Görüşünü yaz
0Kız Görüşü
3Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

03
  • fussemaniaq
    Cok gerekli ve başarılı bir paylasım olmuş, eline sağlık.
  • patentsizim
    Çok güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık diyorum
  • Rayan2
    Elinize sağlık.
YÜKLENİYOR...