Doğum Sonrası Emziren Anneye Öneriler

Lenovo888

Anne sütü
Doğum Sonrası Emziren Anneye Öneriler

Bebeğinizin doğumundan itibaren gerek doktorlarınız tarafından gerek aileniz tarafından en çok duyduğunuz şey "Bebeğe sadece anne sütü verilmesi yönündedir"

"Kızım, anne sütünden başka bir şey verme"

"Yavrum, en az 2 yaşına kadar emzirmen lazım"

ve benzer telkinler olacaktır. Anne sütünün, bebeğin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için önemini bilmeyen yoktur. Ancak yeni doğum yapmış bir anne her açıdan baskı altındadır ve başta eş olmak üzere bütün yakın aile bireylerinin bu sürece destek olması gerekir. Bu süreçte aileler sık sık müdahale edecek akıl vereceklerdir. Ancak anneler zaman zaman bu süreci zor atlatırlar.

Anneyi bu süreçte en çok düşündüren şey kendi sütünün ona yetip yetmeyeceği ve kilolarını kontrol altında tutma isteğidir. Kimi anneler bu konuda sorun yaşamazken kimileri ciddi sorunlar yaşayabilir. Bu konuda sorun yaşayan annelere bu bencede edindiğimiz tecrübeleri paylaşmak istedim.

Ailelerden gizleme
Doğum Sonrası Emziren Anneye Öneriler

Eğer anne sütünüz yeterli değilse bunu aileleriniz ile paylaşmayın kendiniz çözmeye çalışın.

Bu durumu ailelerin bilmesi, anne ve baba olarak sizin üzerinizde negatif etki yaratacaktır. Ancak en çok anne bu baskıyı hissedecektir. Kızım şunu yedin mi? Bunu da ye? Falancanın kızı şunu şunu yemiş sütü artmış vs vs. Bir araya geldiğinizde yemek sofrasında gözler annenin üzerinde olacak lokmalar tek tek sayılacaktır. "Kızım tabağını bitirmiyorsun! sonra sütün olmaz tabi"

Alınan kilolar

Doğum Sonrası Emziren Anneye Öneriler

Anneler bu süreçte doğum sürecindeki kilolarını da kontrol altında tutmak istemektedir. O nedenle yediklerini özenle seçmek isterler ancak bu istedikleri genel olarak aileler tarafından sekteye uğrar.

"Kızım o yediklerin süt yapmaaazzz"

Bu zor süreçte eşler birbirine karşı anlayışlı olmalı, anneye yardımcı olunmalıdır. Anne psikolojisi bu dönemde oldukça güçlü tutulmalıdır.

Doğum Sonrası Emziren Anneye Öneriler

Tüketilen bir çok besin farklı bünyelerde farklı sonuçlar verebilir. Ancak anne sütünün büyük bir kısmının sudan oluştuğu göz önüne alındığında bu dönemde bol bol su tüketmelidir. Anne bebeğini emzirdikçe sütü artacaktır. Rezene çayı, anne sütünü coşturan bitkisel ürünlerden biridir bence kesinlikle tüketilmelidir. Ayva kompostosu, tadı kötü olmasına rağmen ısırgan otu ile demlenmiş çaylar, bulgur pilavı, irmik helvası anne sütünü coşturan gıdaların başında gelmektedir. Bir çok anne iç güdülerinden yola çıkarak anne sütüne artırmak için araştırmalar yapmış her yolu denemiştir.

Bu bencede asıl vurgulanmak istenen anne ve babasın bebeği beraber büyütmesi, birbirine destek olması, psikolojiyi pozitif tutmaktır. Sağlıklı nesiller yetiştirmek dileği ile...

Doğum Sonrası Emziren Anneye Öneriler
3
1
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
1Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye
  Bunlar kadınlar için çok faydalı bilgiler. Emeğine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

20
 • Siteninsümüklükızı
  Tabi gerekli bunlar emeğine sağlık
 • Gizli Üye
  Çok beğendim
YÜKLENİYOR...