Kardeşler Arasındaki Kıskançlık Sorunları Tedavi Edilebilir Mi?

Sinirrr

Erken çocukluktan beri bazı insanların erkek ve kız kardeşleriyle karmaşık ilişkileri vardır. Yetişkinler olarak, geçmiş yılların çekişmeleri büyük tartışmalara dönüşebilir ve aile birleşimlerini mahvedebilir. Neyse ki kardeşlerinizle barışmak için hiçbir zaman geç değildir. İşte kıskançlık ve rekabet sorunlarını çözmek için bilgiler..

Kardeşler arasındaki kıskançlığın kökenleri ve nedenleri

  • Kıskançlığın kökeni:

Kıskançlığı çoğu zaman küçük erkek veya kız kardeşimiz doğduğunda hissederiz.

"Kardeşlerde kıskançlık, başka bir erkek/kız kardeşin yararı için ebeveynlerin sevgisini veya sevgi ve ilgisinin bir kısmını kaybetme korkusunu ifade eder."

“Ama aynı zamanda kişinin aile içindeki yerini kaybetme korkusu da var; bu korku genellikle anne, baba veya hatta her ikisi tarafından “tercih edilme” arzusuyla ilişkilendirilir. »

Ebeveynler kıskançlığın varlığının farkına varmalı ve çocuklarını bu konuda kendilerini ifade etmeye teşvik etmelidir.

Yangını körüklememek için, özellikle aşağılayıcı etiketler koymaktan da kaçınmalı, karşılaştırmalardan kaçınarak herkesin yeteneklerini bilmesine yardımcı olmalıyız.

  • Kıskançlığın yaşam boyunca evrimi

Çocukluğumuza ve eğitimimize bağlı olarak kardeşlerimizle ilişkilerimiz yaşla birlikte farklı şekilde gelişir.

Birinci senaryo, "Eğer çocuk ona olan sevgimizden emin olabilseydi ve sevdiği kişinin her şeyi olamayacağını kabul edebilseydi, yetişkin olduğunda artık kıskançlık gösteremeyecektir. Yakınlarınızın sevgisini kaybetme riskinin gerçek olduğu durumlar." Psikoterapisti geliştirir.

Tam tersi durumda ise “Kişi çocukluğunda yeterince sevgi hissetmemişse, terk edilme korkusu onda kök salmışsa yetişkinlikte özgüveninin az olması ve çok kıskanç olma riskiyle karşı karşıya kalır. »

Yetişkinlikte Kıskançlık ve Kardeş Rekabeti

Bir yetişkin olarak sürekli rekabet

Kıskançlık devam ettiğinde ortaya çıkan sorun, yetişkinlikte kardeş ilişkilerinin her zaman hesaplaşmaya tabi olmasıdır. Yani statü, yaşam tarzı, kişisel ve mesleki başarı farklılıklarının sürekli karşılaştırılması...

Bu kıskançlığı tedavi etmezsek, her zaman haklı olduğunu düşünen, inanç ve davranışları üzerinde herhangi bir iç gözlem çalışması yapmayan biri olma riskiyle karşı karşıya kalırız.

Yetişkin olma ve kişinin kendi sınırlarını, ebeveynlerinin ve kardeşlerinin sınırlarını kabul etme zorluklarının yanı sıra.

Erkek ve kız kardeşler arasındaki yakın ilişkilerin özel durumu
Kardeşlerinizle yakın bir ilişkiniz olduğunda bazen çevrenizdeki insanları kıskanırsınız.

Bu fenomen ikizlerde veya küçük yaş farkı olanlarda yaygındır.

Psikoterapist, "Birbirleri hakkında çok iyi bilgiye sahipler ve birbirleri tarafından hemen anlaşıldıkları hissiyle büyük bir bağ paylaşıyorlar" diye belirtiyor.

“Onlar için risk, tam olarak kendileri olabilmek ve bağımsız bir yaşam kurabilmek için ayrılma-bireyselleşmeyi başaramamaktır."

Daha sonra bu “çiftin” bir üyesi başka dostane veya romantik ilişkilere açıldığında, hissedilen kıskançlık diğer kardeş tipine göre daha güçlü olabilir, aşk ilişkisi daha “tutkulu” olur.

İkinci çocuğun doğumuyla her şey sıklıkla değişir.

Kardeşler Arasındaki Kıskançlık Sorunları Tedavi Edilebilir Mi?

Kardeşler arasındaki anlaşmazlıklar nasıl çözülür?

Kardeşlerle yeniden bağlantı kurmak:

Kıskançlık ve rekabet bazen kardeşler arasında sürtüşmeye yol açabilir. Özellikle mirasın paylaşılması söz konusu olduğunda ebeveynlerin ölümü üzerine. Çocukça duygular ve kırgınlıklar yeniden alevlenir.

Artık birbirleriyle konuşmayan iki kardeş arasındaki temasın yenilenmesi için, bu her ikisi tarafından da arzu edilmelidir; bu, en uzlaşmacı olanın (çoğunlukla “en az haksızlığa uğradığını” hisseden) ilk adımı atacağı anlamına gelse bile.

Ebeveynler ve kardeşler kıskançlığın ifade ettiği acıyı dinlemeli ve duymalıdır.

Böylece herkes kendi yanlışlarını fark ederek ilişkiyi sakinleştirip yeniden inşa edebilir. Gerçek ve samimi bir görüş alışverişi olmadan gelişmeyi ummak zordur.

Böylece her aile birleşiminin işkenceye dönüşmesini engelliyoruz. Çatışmaları sınırlamak için psikoterapist, bazı sinir bozucu alışkanlıkları değiştirmenizi, çaba göstermenizi, taviz vermenizi ve ayrıca katılımcıların her birine dikkat etmenizi önerir.

Bazen bazı kırgınlıkların ifade edilebilmesi için “ayağını yere basmak” da gerekli olabilir.

Kardeşler Arasındaki Kıskançlık Sorunları Tedavi Edilebilir Mi?

Tekrarlanan bazı konular:

- Kardeşine olan nefreti: "Doğmamalıydı"

- Annem HEP kardeşimi tercih ediyor ve onun her şeyini affediyor/ona her şeyi veriyor

- Annem beni sevmiyor ama kız kardeşimi seviyor

- Annem ve babam için önemli değilim: Onlar benimle, faaliyetlerimle, çocuklarımla asla ilgilenmiyorlar...

- Annem kız kardeşimin çocuklarını tercih ediyor

- Kız kardeşimden daha az güzelim

- Ailesi öğrenimini finanse ettiği için ağabeyim benden daha başarılıydı

- Kardeşime hep ayrıcalık verdik

Hayatınızda ilerlemek için çatışmaları çözün.
Kişisel olarak gelişmek için bu eski kırgınlıkları çözmek önemlidir. Aslında kardeşlerde ve ailede tanımlanan rollerin toplumda, işte ve çift olarak bilinçsizce tekrarlandığını bilmelisiniz.

İnsanın bundan sonraki tüm acıları (güven, kendini gerçekçi bir şekilde kabul etme, başkasıyla ilgilenme ve anlama yeteneği, onu farklılıklarıyla kabul etme ve hayatında ona yer verme yeteneği), kardeşleriyle olan geçmiş ilişkilerinden etkilenir.

"Rekabetlerin üstesinden gelindiğinde ve kardeşlik kabul edildiğinde empatiyi, paylaşmayı ve başkalarına sevgiyi öğreniriz."

Baltayı gömmenin zamanı geldi!

Kız kardeşinizin veya erkek kardeşinizin sizi neden kıskandığını analiz etmek ve anlamak için zaman ayırın.

Kardeşler Arasındaki Kıskançlık Sorunları Tedavi Edilebilir Mi?

Kendinizi onların yerine koyun ve “empati” kelimesini uygulayın.

Sevgilerle..

Kardeşler Arasındaki Kıskançlık Sorunları Tedavi Edilebilir Mi?
12 Cevap