Kızım Olsa Nasıl Yetiştiririm?

Gezigen

Çocuk yetirmek zor bir iştir. Hele ki, kız çocuğunu yetiştirmek çok daha zor. Çünkü onları hayatta daha fazla zorluklar bekliyor. Hem kariyer hayatında hem de aile hayatında hakkını savunacak, dar görüşlü insanlarla mücadele edecek. Sapıkları saymıyorum bile. Kızım olsaydı nasıl yetişmek isterdim biraz ondan bahsedelim.

1. Ona doğru kitapları verin

Kızım Olsa Nasıl Yetiştiririm?

Sırf kitap okuması için saçma sapan kitapları okumasına izin vermem. Daha çok bilim, kültür ve felsefe kitaplarını yönlendirirdim. Okuduğu kitabı neden okuması gerektiğini ona izah ederdim. ya da neden okumaması gerektiğini.

2. Ona dövüşmeyi öğretin

Kızım Olsa Nasıl Yetiştiririm?

Şiddet her zaman karşıyım ancak insan bazı durumlarda kendini savunması gerektiği durumlar olacaktır. O yüzden onu iyi bir JUDO eğitimi almasını sağlardım. Kendini savunabilsin diye. Hayatın bin bir türlü hali var. Kadınlar daha güçlü olmak zorunda.

3. Ona ağ kurmayı ve sosyal tırmanmayı öğretin

Kızım Olsa Nasıl Yetiştiririm?


İnsanlar sosyal ilişkiler kurmasını öğreteceğim. Yabancıları ona öcü gibi tanıtıp asosyal biri olmasının önüne geçerdim. O yüzden kendisine sosyalleşebileceği ortamlar oluşturdum. Bu ortamlarda lider olmasını öğretirim. Liderlik önemli. Eğer kariyer basamaklarında ilerlemek istiyorsanız lider olmanız gerekli.

4. Ona avlamayı öğretin

Kızım Olsa Nasıl Yetiştiririm?


Her baba oğluyla balığa gitmeyi hayal eder. İmkanı olanlar ise gider. Ben özellikle kızıma balık avlamayı öğretirim. Balık avlamanın bir felsefesi vardır. Bu felsefeyi kendisine öğretmek isterim. Bu felsefe hayatta her zaman işe yarayacaktır.


5. Ona bir hanımefendi olmayı öğretin

Kızım Olsa Nasıl Yetiştiririm?


Kendini savunması öğretirken, kadınlığı kaybetmemesi gerekiyor. O yüzden onu tam bir hanımefendi olmayı öğretirdim. Onun en iyi aşçı olması için yemek yapmayı öğretirim. Namusun iki bacak arasında olmadığını, iffetin beden, ruh ve beyin üçlüsünde olduğunu öğrettirdim.


6. İyi bir girişimci olmasını öğretin.

Kızım Olsa Nasıl Yetiştiririm?


Herkes evladının iyi bir mesleği olmasını ister. Ben bir meslekten ziyade iyi bir girişimci olmasını tercih ederim. Mesleği tabii ki olacak. Ancak mesleğini başkalarının yanında maaşla çalışarak değil, girişimci olarak mesleğini en iyi şekilde yapmasını yardımcı olmak isterim. Mimar mı olacak, inşaat firmalarında çalışması yerine kendi mimarlık ofisi kurarak en iyi mimar olmasını tercih ederim.

Kızım Olsa Nasıl Yetiştiririm?
37 Görüş