Bebeklerde 40 Uçurması!

SaksıDeğilimAnayım

Bu bencemde sizlere 40 uçurma hakkında bilgilendirme yapacağım. :)

40 Uçurma Nedir?

Bebeklerde 40 uçurma bazıları tarafından batıl olsa da bazıları buna inanıyor. Anne ve bebek 40 gün boyunca evden çıkmıyor ve 40 gün sonra evden gezmeye çıkıyor. 40 günlük olmasının sebebi de tıbbi açıdan dikişlerin ve yara izlerinin iyileşmesi, bebeğin bağışıklığının güçlenmeye başlamasından kaynaklı. Dışarı çıkma ile birlikte hediyeler de başlıyor.

Bebeklerde 40 Uçurması!

40 Uçurma Nasıl Yapılır?

Bebeklerde 40 Uçurması!

40 uçurma aile büyükleri tarafından yapılır. Yöremizde daha çok bebeğin babanesi yapar. 40 uçurma bebekler için bir tabir gibi görülse de annelerin lohusalığının bitişidir. Kırklama annesi olarak seçilen kişi anne ve bebeği 40 suyu ile yıkar ve temiz kıyafetler giydirilir.

40 Uçurma Hediyeleri Nelerdir?

Bebeklerde 40 Uçurması!

40 uçurma gezmesinde gidilen her evden ayrı hediyeler toplanır ve bunların bazı anlamları vardır. Bereket, sağlık, başarı gibi. Anne ve bebeğe bu tarz hediyeler verilir. Eskilerde 7 kapı gezilir derler. :)

Sizinde inandığınız rütieller var mı?

Bebeklerde 40 Uçurması!
7
2
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
2Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • sahoka
  Bizde de gelenek haline gelmiş bir şey 40 uçurması güzel kokan baharatlı sularla yıkanıyor bebek ve gezmeye gidiliyor. Bana çok iyi gelmişti, lohusayken psikolojik olarak zorlu günler geçirilebiliyor. Hatta ben kızımı denize götürmüştüm herkes deli der gibi bana bakmıştı ☺️
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

62
 • NudeRuj_
  Bilmiyordum öğrenmiş oldum gibi
 • MaysaSu
  Degisikmis
 • Redamancy-4
  Ellerine sağlık
 • İlk defa duyuyorum
 • NeyMıstafamkNey
  Çok saçma değil mi bu bile kapitalizm sistem geliyor bana
 • uzunyıllar00
  Bir fikrim yok.
 • IAmarPresterAen
  Emeğinize sağlık
 • Karahan83
  Gereksız adetler bunlar yanı bugün evlı olsam eşim ıstese hadı günlü kırılmasın yapsın sorun yok ama cıdden gereksız.. sen evladına ıyı bak sağlıklı güzel sekılde yetıstır ıletısımını guclu tut ona güven ver tamamdır.. Sağa sola bebegınjn boy boy resmını cekıp artıslık yapan ama gram ılgılenmeyen sorumsuz anne babalar var onlardan olmayın yeterlıdır
YÜKLENİYOR...