Pick-up Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Bir süredir pick-up kullanıyorum ve memnunum ama benim pick-up kullandığımı gören ve beni tanımayan bazı insanlar bu arabaya neden ihtiyacı vardı kullanmaz ki boşa masraf vb. gibi eleştirilerde bulunuyor. Belirtmek isterimki ben bir şey almadan önce hakkında ciddi araştırmalar yapıp öyle alıyorum yani o bilmeden eleştirdiğiniz konuları düşünerek ve göze alarak aldım bu aracı. Şimdi müsaadenizle size bu tercihi yaparken olumlu ve olumsuz tarafları hakkında yaptığım araştırmalardan bahsetmek istiyorum.

Not: Bu bence “Kadınlar araba kullanamaz.” Gibi kıt fikirliler için değildir şayet böyle bir düşünceniz varsa derhal okumaktan vaz geçip kendinize göre bir yazı bulun ve bunu okuyan arkadaşım sende yorumda bulunurken bunun bir bence olduğunu unutmazsan sevinirim.

Olumlu Sebepler

1. İlerlemek için illa bir yola ihtiyacınız yoktur.

Sizde benim gibi her fırsatta doğaya kaçmayı seviyorsanız ve yola çıkarken yolda kalma endişesi yaşamak istemiyorsanız hatta kampa filan diyorsanız pick-up hayat kurtarıcınızdır. Diferansiyel kilidi sayesinde yumuşak toprakta bile sorunsuz ilerledim. Arazi şartlarında ilerlemek için eğim iniş kontrol sisteminden devrilme kontrolüne kadar mevcut ve 80cm civarı derinlikte sudan geçebiliyor. Asfalt üzerinden inmeyen 4x2 oyuncaklar ile gidebileceğinizi sanıyorsanız denemenizi tavsiye etmem hatta 4x4 şehir cipleri ile bile tavsiye etmem istediği kadar 4x4 olsun şayet gerekli donanım yoksa motor tüm gücü en az direnç gösteren tekere aktarır olduğunuz yerde kalırsınız.

Pick-up Tercih Edilirken Dikkat Ettiğim Unsurlar

2. Kış şartlarında performans.

Aslında bu tam bir etken sayılmaz ama daha önce 8 kişilik bir aile arabası kullanıyordum ama şimdiki araç sanki karda buzda daha sağlam basıyor yola eski arabamda kış lastikleri ile bile dikkat ederek çıktığım buz kaplı bir yokuşa bu araçla normal yolda çokta bir fark hissetmeden çıkabildim. Gerçi bunda araç ağırlıklarının da etkisi büyük aralarında neredeyse 500 kilo fark var birde motor hacmi tabii biri 1.6 L diğeri 3.2 L dizel.

3. Doğa şartları dediysek dağ ayısı da değil

Pic-uplar çok güzel iş araçlarıdır aslında zorlu şartlara dayanır yük taşır bu benim için tam bir sebep sayılmaz ben işimde pek kullanamam ama evi taşırken en büyük yardımcımdı kendisi kırılmaya müsait eşyaları attık kasasına rahat rahat taşıdık.

4. Tatmin ediyor

Yani en azından beni açıkçası ben araç kullanmayı bir minibüste bolu İstanbul arası yolda öğrendim yüksek araca alışığım sevmiyorum öyle asfalttan 5-10 cm yukarıda giden araçları. Birde o gücün verdiği duygu var tabii. Koca bir motor gürlemesi kadar başka ne tatmin edebilir ki araç konusunda.

5. Yük Taşıma

Hani dedim ya kamplara filan giderim diye işte o kamplarda aracın kasasına 200 litrelik su tankı bile yerleştirdiğim oluyor. Ev taşımada işe yarıyor. Kasasının kapağı var kilidi var ha o yoksa arka koltuklar boş ve araç yapısı gereği geniş 3 market arabası dolusu alışverişi yerleştirmeden öyle saçma sapan attık arkaya daha 2 kişilik yermiz bile vardı.

6. Eğlenceli

Belki benim eğlence anlayışım farklıdır ama bu arabayı kullanmak gerçekten eğlenceli.

7. Asil

Yolda duruşu gidişi sesi ya tekerlekleri bile sıradan bir arabaya kıyasla çok asil duruyor. Yolda görsem sağa geçer yol verirdim o derece.

8. Farklı

Türkiye’de birazdan bahsedeceğim sebeplerden ötürü çok tercih edilmeyen bir tür olduğunu için şayet uzun yol, doğa seyahatleri seviyorsanız Mercedes G serisi alacakta paranız yoksa bir pick-up tercih edebilirsiniz.

9: Alışkanlıklar

Bu benim için en büyük etkendi ben yüksek araca uzun yola alışığım ve bütçeme uygun tercihler arasından en cazip geleni bir pick-up.

Olumsuz Sebepler

1. Alışkanlıklar

Evet, bir önce almamıza sebep olan etken şimdi dezavantaj ama benim için değil sana diyorum arazi deneyimi olmayan 4x4 kullandığını sanıp ta kışın bile arabasını çıkarmayan arkadaşım sen boş ver pick-up filan şehir cipi al sen.

2. Kullanım zorluğu

Açık söylüyorum bu araçları kullanmak otomobillerden başka araç kullanmamış için zordur. O cüsseyi zor manevralardan geçirmemi dersin sadece ayaları kullanarak geri gitmemi sana zor kardeşim bu araba.

3. Park sorunu

Evinizde okulunuzda ve iş yerinizde bir otopark yoksa hiç tavsiye etmem öyle ufak araçlar gibi kuytu köşeye pek park edemezsin dar sokağa zaten hiç park edemezsin yolu kapatır.

4. İstanbul

Evet, bu araç sahipleri karşıya geçmek istediklerinde 2. Köprüyü kullanmak zorundadır her gün karşıya gidiş geliş yapıyorsanız size uygun değil bence. Trafik ve park sıkıntısıda cabası.

5. Yakıt

Dizel filan olduğuna bakmayın içer mazotu benim araç şehir içi 12-13 şehirlerarası 8-9 litre yakıyor 100 kmde. Karşılayamam diyorsanız tavsiye etmem.

6. Konfor

Şayet benim araçta arka koltukta benimle uzun yola çıktıysanız konfor beklemeyin arka tekerleklerdeki yaprak yaylı süspansiyon sistemi ile sarsıntıdan böbrek taşınız varsa düşebilir.

7. Motorlu Taşıtlar Vergisi

Bu pick-uplarda öyle saçma bir uygulama var ki tam fıkralık. Aracı alırken binek araba alıyormuş gibi ÖTV ödüyorsunuz ama MTV ye gelince o binek ÖTVsi ödeyip aldığınız 4x4 ise araç lüks araç oluveriyor.

8. Muayene

Ulan hani MTV de lüks araçtı neden ticari gibi her sene muayene bir fıkralık uygulama daha. Karar verin kardeşim benim arabam binek mi lüks mü ticari mi?

Okuduğunuz için teşekkür ederim.


4|9
745

En İyi Erkek Görüşü

 • Yakıtı çok fazla. bu araçlar özel durumlar için kullanmak daha uygun bence. Yani mesela safari, avcılık, yol-inşaat projeleri. Yani zorlu arazi şartları için kullanılmalı.

  Bu arada erkeklerden daha çok bilgili bu arabalar konusunda kızımız :). Zenginliğe bak ulan 100 km 10 litre mazot yakan araca biniyor. güzel günlerde kullan :)

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 44

 • tamam güzel araba çok asil kabul ediyorum ama türkiyede yaşıyan biriysen bu aracı almak için çok paran olması gerekir en iğrenç en eski pick up fiyatları bile 15*20 bin tl hadi muayeneler olsun vergi olsun yaktığı yakıt olsun çok tuzlu he yabancı ülkede yaşarsın vergi ucuz yakıt ucuz al bir tane adamların saatlik asgari ücreti 25 tl 1 tl benzin 1.75 tl biz agari ücret 1300 tl 100 tl si vergi benzin 4.95-5 tl yani türkiyede yaşıyorsan küçük az yakın vergisi düşük bir araba almak en iyisi bu uzun yazıyı şunla bitirmek istiyorum bencen çok güzel olmuş çok beğendim =D

  1|0
  0|0
 • Hayırlı olsun güzelim
  Bende
  https://i.hizliresim.com/nr717g.jpg

  https://i.hizliresim.com/v4EMER.jpg bunları kullanıyorum doğada plakaları kapattım 🙂😂
  Doğada rahat oluyor bir metre 20 cm yüksekliğindeki sudan geçebilirim.
  İlk resimdeki askeriyeden çıkmadır taş gibi bu ikinci ise daha deli :)

  1|0
  0|0
  • bende aslında bundan istiyorumda satmıyorlar bana silahsız versiyonunu araştırdım 1 milyon 700 bin dolar dediler hevesim kursağımda kaldı :D
   https://www.youtube.com/watch?v=cDoRmT0iRic

  • Hepsini Göster
  • Amarok deme abi bana gıcığım var o modeler aslında ford araçları çok beğeniyorum f150 f450 f650 filan çok güzel araçlar hatta o motor resimdekide bir ford f650 motoru :D

  • Farkındayım :) en az senin kadar merakım var bu araçlara:)
   Senin gibi bir kızım olmasını çok isterim arabadan konuşacak doğaya kaçacak silahla atış yapacak 😌

 • Türk kültürü biraz gariptir. Bende station vagon kullanırım. Hem kullanışlı işe daha çok yarıyor daha fazla ihtiyaca karşılık veriyor. Ama enteresandır bu tür araçlar türkiyede pek tutmuyor. Sonuçta millet olarak kullandığımız araç veya eşyayı ne için kullandığımıza ve ihtiyacımıza ne kadar cevap verdiğine bakmayıpta , millet ne der görüntüsü güzel olsun gibi kompleksli takıntılarımızdan sanırım bu. Gösteriş için değil ihtiyaç için tüketmeyi öğrendiğimiz zaman gelişmeye başlayacağımıza inanıyorum.

  1|0
  0|0
 • Bu tip araçlar kadına göre değildir diye düşünürdüm her zaman, daha doğrusu süren birini de görmemiştim. Birgün çok şık giyimli topuklu vs. Bakımlı bir bayan müşterimiz gelmişti. Gece işten ayrılırken otoparka indik, otoparkta sadece benim arabam ve bir amarok vardı. Kadına siz arabayı ne tarafa bıraktınız dedim :) hiç benim arabammış gibi durmuyor değil mi demişti :)

  1|0
  0|0
 • İleride çok param olursa almak isterim. Elinize sağlık :)

  1|0
  0|0
 • Pick up çı hanfendi helal olsun size. Vergisi, konfor muhabbeti, her sene muayenesi ve park sorunu nedeni ile maalesef ki hoşuma gitmesine rağmen almıyorum. Yoksa mistsubishi l200, amarok çok beğendiğim araçlar.

  1|0
  0|0
 • Kısa bir süre doğu ve güneydoğu da kullanmıştım. Kullandığım arac L 200 dü. Şimdiki piyasada bulunan araçlara göre eski bir araç. Yüksek güvenli arazide sizi yolda bırakmayan araçlar olsa da hızlanma, max sürat ve en onemlisi de frenlerinin zayıf olması nedeniyle pek sevemedim.

  1|0
  0|0
 • Bizzat artvin de ve yaylalara gittiğimizden dolayı bende Pickup serisi kullanıyorum L200 serisi bende ki Ama senin paylaştığın araçlar türkiyede pek yok özellikle o kadar büyük motor lu büyük sınıflar büyük vergi ve aşırı yakıt sarfiyatına girdiğinden pek tercih edilmez. Ama şöyle bir gerçek var ki hem otomobil hem de arazi aracını bütünleştirmiş olup her türlü rahatlığı ve performansı fazlası ile verdiği için daha bir adım öne atıyor.

  1|0
  0|0
  • resimlerin çoğu pick-up bile değil aslında onlar sadece dikkat çekmesi ve hoş durması amacıyla oradalar yazarken bende Türkiye şartlarını göre aldım bende bir ford ranger kullanıcısıyım :)

  • Hepsini Göster
  • aslen antepliyim de İstanbul'da yaşıyorum

  • Araba süren kızlar benim gözümde her zaman bir adım önde sen ise bu tür araçlara tutkulu olmanda Daha bir dehasın tebrik ederim. ;)

 • Araba kullanmadigini dusunuyorum. Sanalsal hayati sanatsal bir bicimde anlatma zincirinin bir halkasi oldugunu dusunuyorum. Babani taklit ediyorsun muhtemelen , simdilik hayalden ibaret. Ileride gerceklestirince anlatirsin artik.

  0|2
  1|0
  • ne düşündüğün umurumda değil madem öyle okumasaydın okudun ciddiye alıp yorum yapmasaydın baştada da dedim sizin gibileri istemiyorum uzak dur sorularımdan ve bencelerimden

 • Ben çok beğeniyorum bu tarz araçları kullandımda gayet beğendim ama büyük şehirde kullanamam çünkü park yeri sıkıntı birde uzun yol yapıyorum konfor olayı arıyorum range rover şu an aklımda olan araç 2017 yılında Allahtan birşey olmazsa alacagım şimdilik araştırıyorum yakıt durumu yol tutuşu 4x4 olarak ne kadar verimli falan diye aklıma gelen herşeyi not alıyorum

  1|0
  0|0
  • park yeri konusunda müsait yerin yoksa ciddi sıkıntı çıkartabilir uzun yolda ben bir konforsuzluk yaşamadım ama arazi aracı olduğundan dolayı arka süspansiyon yaprak yay sistemi kullanıyor oda arka tarafta özellikle kasada bozuk yokda çok sarsıntıya sebep oluyor ve o sarsıntı arka koltuktaki yolcuyu rahatsız ediyor ama ön taraftaki yolcu ve şöför için gayet konforlu

   Range larda 2 tür diferansiyel kullanılıyor açık ve kilit şayet şehir içi veya şehirler arası kullanıcaksan açık tavsiye ederim kilitte sert dönüşlerde drift atabiliyor ama araziye çıkarıcaksan kilit öneririm yoksa motor tüm gücü en az direnç gösteren tekere verir gücü arazide ilerlemez birde çok üst modellerde otomatik diferansiyel var şu sürüş modu olan modellerde onu ihtiyaca göre ayarlamak mümkün

   bu videoya bakmanı öneririm audi q5 ve bmw x3 rampa testi birinde kilit birinde açık diferansiyel var ve açık olanın rampada nasıl tepki verdiğine dikkat et
   https://www.youtube.com/watch?v=HvqQuC_8VrM

  • Hepsini Göster
  • Onların ne düşündüğü kimin umrunda sen kendini bildikten sonra ayrıca bırak kıskansınlar onlarda kendi halinde eğleniyor seni hatırladım ya oyun oynayan ve onun üzerine bence yazmıştın

  • evet o benceyide ben hazırlamıştım :)

 • Raptor, Ram tam hayalim hele ki F650 hayvanı ise benim için bir ütopya.. Gerçekler fabia, ihtimaller amarok :)

  1|0
  0|0
 • güzel bir yazı olmuş 👍

  ben de çok istiyordum fakat vergiler, çok yakması maalesef etkiliyor :/

  1|0
  0|0
 • çok samimi güzel bir yazı olmuş. sen bayan mısın sanki 40 yıllık pick up kullanıcısı ahmet abi yazmış yazıyı :D kaç yaşındasın ki sen 19 olman mümkün değil

  1|0
  0|0
 • Aracın ford ranger olduğunu soylemisin. Bende düşünüyorum bir pick up almayı ama amarok ranger ve navara arasında kaldım. var mı yapmış olduğun bir kıyaslama üçü arasında?

  1|0
  0|0
  • Renger 3,2 L dizel
   Navara 2,3 L dizel
   Amarok 2,0 L dizel
   yakıt ve vergi hususunda zorlamaz ise ranger
   zorlarsa navara
   amarok ise hiç tavsite etmem herek motoru gerek kasası jip desen jip değil pick-up desen onada benzemiyor birde zaten elektornik diferansiyel klidi kullanıyor yani doğa şartlarında işe yarar ama kışın buzda aksine köstek olur istersen anlatabilirim nasıl çalıştığını filan

  • Hepsini Göster
  • en iyi arazi aracı nissan patrol. sene 2016 tekerleklerde bile eski poryalar dişlilerde eski sistem dişliler kullanılmış mümkün olduğunca zorlanacak yerlerinde elektronik kullanılmamış. gerçek bir savaşcı. her şartlarda yol alabilmek bir zamanlar arap şeyhlerinin gözdesi nissan patroller. ülkemizde satışı olmayan. isteğe bağlı 250 bin gibi bir paraya getirtilen.

  • bence dünyada üretilen en sağlam jepp modeli nissan patrol. zaten nissan dünyanın en sağlam arazi araçlarını üretmesiyle bilinir.

 • Aynı kafadayız. Geçen yıl gözümü kararttım gittim Ford wild track araştırdım. Açıkcası yakıtı senelik muayeneyi hepsini göze almıştım ama o hayvani MTV beni vazgeçirdi. Hayır parayı arabaya vermek sorun değilde her yıl devlete o kadar vergi vermek içime sinmedi.

  1|0
  0|0
 • Vergisi 6 bin lira mı uhuuuvvv baya döşüyorlarmış :D Ama büyük araç çok yakıt harcıyor çevre kirletiyor falan verginin yüksekliği iyi gibi Americada çiftçiler falan bu araçları çok kullanıyorlar :) Bizde vergisi öyle yüksek ki çiftçinin hiç şansı yok

  1|0
  0|0
 • Bende Pick up kullanıyorum ve bir ayda 6.000 km yaptım hep uzun yol ve arazideydim.
  En büyük olumsuz yanını yazmamışsın bence o da hız sınırı. Çünkü binek araç sınıfında olmadığı için 85'i geçemiyorsun. O da yolda geçirdiğin vakti 1/2 oranında uzatıyor.
  Süspansiyon, Yakıt tüketimi ve Park sorunu konusunda tamamen katılıyorum. 2-3 günde bir defa full depo dolduruyorum :(

  1|0
  0|0
 • Bende Ford Ranger Wildtrack istiyorum ama hayat şartları işte. Aslanın yemini karşılayamam. Yoksa hayalimdeki tek araç.

  1|0
  0|0
 • Ben de çok seviyorum bu tür araçları köydeki işlerde kullanmaya birebir tabi o kadar büyüğüne gerek yok bizde, benim favorim ise Isuzu d-Max :) karavan çeker mi diye sormuştun yanlış hatırlamıyorsam taktın mı?

  1|0
  0|0
 • kamyon kamyones sınıfına girmiyor mu bunlar? Benim de bir ara skystarım vardı epey severdim kullanmayı, şu aralar da amarokta gözüm var. Motor hacmi sebebiyle amerikanlara sadece bakmakla yetiniyorum.

  1|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  24

Kızlar Ne Diyor 6

 • Hayırlı olsun tatlım :) ellerine sağlık

  1|0
  0|0
 • Hem jeep hemde hb arac kullaniyorum. Kesinlike İstanbul gibi bir yerde gerek dur kalk trajik gerek yakit gerek performans olsun kucuk arac tercih edilmeli bence.

  1|0
  0|0
 • Bunun masrafini karsilayamam ama Q7 a hayir demem

  1|0
  0|0
 • güzel ben düşünüyorum hala

  1|0
  0|0
 • alacaksan İstanbul'da passat cc mercedes benz audi a4 bence
  ama en iyisi mercedes benz

  1|0
  0|0
 • resimlerdekının cogu ya suv ya da kamyonettir. pikap araçların ne oldugu hakkında bir fikriniz var mı acaba? ford f 350 super duty 'ede pikap demeniz ayrı ironi zaten ona hiç girmiyorum

  0|0
  0|0
  • o zaman siz bir bence paylaşında görelim hanım efendi ford f 350 ve üzeri modeller zaten truck olarak geçiyor ancak kasa yapıları pick-up ları andırdığı ve göze hoş göründüğü için resimleri kullandım malum bencelerin dikkat çekmesi gerekiyor pick-uplar zaten 3500 kiloyu geçmeyen araçlardır ama resimlerde bir ford f650 bile var ki kendisi devasa bir araç ve truck olarak geçer ben ise bencemde bir ford ranger pick-up kullanıcısı olarak pick-upları anlattım

  • Hepsini Göster
  • türkiyeye ihrac edilmeyen binlerce marka model var

Yükleniyor...