Alışverişte Ne Kadar Bilinçlisiniz?

Alışverişte ne kadar bilinçli siniz?

İlk “bence” konum “bilinçsiz alışveriş arzusu” temalı olacak… Peki, bilinçsiz alışveriş arzusu nedir? Hemen bu konuya değineyim. Alışveriş iki ana temele dayalı olarak yapılabilir. Bunlardan biri “ihtiyaç duyduğumuz” için diğeri ise “kullanıma dayalı olarak deformasyona uğraşımız” eşyalarımızı yenilemek içindir.

Bu iki hususu da belirli kriterlere bölebiliriz. Peki, bunlar neler olmalı… Kaliteli olması olabilir mi? Veya Ekonomik olması? Evet, hepsi olabilir. Sağlıklı bir alışveriş planlamasında kişiler yani bizler alacak olduğumuz ürünü veya ürünleri diyelim nelere göre belirlemeliyiz? Öncelikle kendimize bu sorunun cevabını verebilmeliyiz.

Hemen bir planlama yapalım;

Dolabımda iki tane eşofman takımı var. Bunlardan “a” markasını sadece spor salonunda kullanmak için “b” markasını ise gündelik yaşamda kullanmak için almıştım. Peki, planladığım gibi kullanıyor muyum? Evet. İhtiyaçlarımı karşılıyor mu? Evet. Yeni bir eşofman takımı almamı gerektirecek unsur var mı? İşte en önemli ve can alıcı soru da bu olsa gerek…

Eşofman takımlarım bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor. Dolayısıyla bir daha almama gerek var mı? Kesinlikle yok. Fakat her sene yeni ürünler, değişik renk tonları ve tasarımlar oluşturuluyor. Biz bunların cazibesine, görünümlerine aldanmamalıyız.

Diyelim ki;

“B” markasından almış olduğum eşofman takımının rengi aşırı derecede soldu. Yıkamaya dayalı olarak da kumasında incelmeler başladı. Ne yapabilirim? Doğal olarak yenisini almalıyım. Bu nedir? Benim bir ihtiyacım. Peki, ben ihtiyacımı hangi başlıklar altında belirlemeliyim.

Alışverişte Ne Kadar Bilinçlisiniz?

Kalite olabilir mi? Olabilir. Peki, Ekonomik olması olabilir mi? Olabilir. İşte en önemli başlıklardan bir tanesi de bunlar olmalı. Neden? İhtiyaçlarımızı sadece logoya yönelik, etiket fiyatına yönelik olarak belirlememiz mümkün müdür? Kesinlikle değildir.

Bir çok markanın, satışlarını artırabilmek, mevcut klişe markalarla yarışabilmek için daha kaliteli ürünleri daha düşük ücretlerle ürettiğini bilen kaç kişiyiz? Veya bu durum bizler için ne kadar önemli? Bunların cevaplarını kendimize dürüstçe verebildik mi?

Türkiye’de insanlar ürünlerin ne kadar kaliteli olduğuna bakıyor mu? Yoksa sadece üç tane beyaz çizgiye mi bakıyor? Büyük bir kitlenin sadece üç tane beyaz çizgiye baktığını üzülerek belirtmek isterim. Sizce kombin oluştururken üç tane beyaz çizginin olması mı önemli? Kaliteli, ekonomik olması mı önemli? Ayrıca kombini üç tane beyaz çizgi daha havalı yapabilir mi? Kesinlikle hayır.

Üzülerek belirtmek istediğim bir diğer husus ise: Ülkemizde zenginlik belirtisi olarak bir çok kişi sadece belirli markalara odaklanıyor. Lütfen bu gibi lüzumsuz alışverişlerden kaçınalım. Kaçınız Avrupa ülkesine çıktınız? Kaçınızın Avrupa’da alışveriş yapma imkanı oldu? Bilmiyorum ama oralarda insanlarda sadece üç çizgiye para ödemiyor. Kalitesine, ekonomik olmasına göre değerlendiriyor ve en uygun olanına para ödüyor. Lütfen ama lütfen biraz daha bilinçli tüketici olalım ve hem ailemize hem de kendimize destek çıkalım.

Son olarak geçenlerde sosyal medya da zaman öldürmeye çalışırken “x” isminde bir üniversitenin “itiraf” sayfasında okuduğum yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum;

“Geçenlerde yine babam aradı. Nasılsın diye sordum? Hastayım oğlum dedi. Artık vücudum dayanmıyor. Biraz da soğuk çarptı… Beni bırak da sen nasılsın dedi. İyiyim baba dedim. (İçimden) Hem sen soğukta eşek gibi çalışırken ben bana gönderdiğin para ile sıcacık odamda nasıl kötü olabilirdim ki? Diye geçirdim. Neler yapıyorsun? Keyfin nasıl dedi? Ders çalışıyorum baba, şu an iyiyim dedim. (İçimden) Odam da zaman öldürdüğümü, konsol oyunlar oynarken sigara, kahve keyfi yaptığımı nasıl söyleyebilirdim ki? Son olarak oğlum paran var mı diye sordu. Var baba sağ olasın dedim. (İçimden) Sen bu soğukta/sıcakta biraz daha eşek gibi çalışta bana para gönder nasıl diyebilirim ki?

Ailelerimizin hangi zorluklarla kazandığı paraları yine hangi fedakarlıklarla bizlere gönderdiğini lütfen unutmayınız.

Saygılarımla.


0|0
21

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Güzel bir paylaşım olmuş...

  0|1
  0|0
 • kızlara malesef işlemiyor bu planlar

  0|1
  0|0
  • Sadece kızlar diyemeyiz -ki erkeklerin bir çoğunda da işlemiyor. =/

Erkekler Ne Diyor 1

 • Kızlar her zaman alışveriş yapar erkeklerse ayda yılda bir kere bence

  0|0
  0|0
Yükleniyor...