Makarnayı nişastalı mı tüketirsin yoksa nişastasız mı?

F1F2F3

Ağırlıklı olarak nişastasız tüketirim, sağlığım öncelikli gelir. Makarnayı bulan Çinliler bile nişastasız tüketir hatta. Bilinenin aksine Makarna İtalyan değil, Çin yemeğidir. İtalyanlar bulmadan binlerce yıl öncesinde bile Çinliler yapıyordu. Farkı şu Çinlilerin un tercihi farklı olması ve pek şekil vermekle uğraşmamasıydı. İtalyanlar ise daha hesaplı olduğu için un tercihini değiştirdiler bide diğer farkı şu şekil verdiler. Çinliler daha önce bulmuş olsa bile gösterişten çok yemeğe ve sağlığa odaklandılar. İtalyanlar ise daha çok reklama gösterişe ve maliyete odaklandılar. Doğulu ülkelerin aslında bu yönde eleştiriyorum, reklam konusunda çok kötüyüz. Batılı ülkeler ise reklam konusunda çok iyiler, o kadar iyiler ki aslında kendilerine ait olmayan bir şeyi bile kendilerininmiş gibi algı yapabiliyorlar dünya genelinde kabul gördürebiliyorlar.

Nişastalı

Makarna eğer ana yemek olarak tüketilecekse ve sağlıktan çok tadına odaklıysak, suyla yıkama işlemi gerçekleştirilmez çünkü sos tercih yapacaklar için sosla bulama yapılır. Nişasta üzerinde durduğu için makarnanın tadı korunur.

Nişastasız

Bunda makarna yıkanır. Üstünde ki nişasta gider. Bu daha sağlıklıdır lakin fedakarlık ister tadı gider ve soslu tüketmek isteyen varsa sosla bulama işlemi yapamaz. Üstüne dökmesi gereklidir. Şeker hastaları tüketmez. Salça, ketçap (el yapımı doğal öneririm), tavuk eti vb. koyulabilir makarnaya tat verecek bir şey olması için.

  • Nişastanın sağlığa zararlarını bilen kesimin tercih etmemesi (hızlı yağlanma, insülin direncinin artmasıyla hızlı acıkmak, abur cubur isteğinin artışı vb.).
Nişastalı
Nişastasız
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Makarnayı nişastalı mı tüketirsin yoksa nişastasız mı?
5 Cevap