KizlarSoruyor Yardım

KizlarSoruyor hakkında Sık Sorulan Sorular aşağıda ilgili kategorilerinde cevaplanmaktadır. Bir soru sormak, önceden verilen yanıtlara göz atmak veya deneyiminizi başka kişilerle paylaşmak için KizlarSoruyor topluluğuna danışabilirsiniz. Daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyorsanız iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz. Gönderdiğiniz ileti en kısa sürede dikkate alınacaktır.

 • Moderatörler kimlerdir, yetkileri nelerdir?

  Moderatörler kurallara aykırı paylaşımları geçici olarak gizleyen gönüllü KizlarSoruyor üyeleridir. Moderatörlerin gizledikleri paylaşımlar admin (yönetici) ekibi tarafından incelenir ve paylaşım hakkında son kararı yöneticiler verir. Paylaşım ya siteye iade edilir, ya da tamamen siteden kaldırılır.

  Moderatör ve Admin (yönetici) üye isimlerinin yanında aşağıdaki görseller kullanılmaktadır:

  Moderatör

  Süper Moderatör

  Über Moderatör

  Rehber Fenomen

  Yönetici

  Moderatörler görüş, görüş yorumu ve Bence yorumlarını gizleyebilir.

  Süper Moderatörler Bence, soru, soru güncellemesi, görüş, görüş yorumu ve Bence yorumlarını gizleyebilir. Konu etiketi değiştirebilir.

  Über moderatörler ise Süper moderatör yetkilerinin yanı sıra kuralları sürekli şekilde ihlal eden üyelerin hesaplarını geçici olarak dondurabilir.

  Rehber Fenomenler; ilgili ve bilgili oldukları konu etiketlerinde KizlarSoruyor içeriklerini yöneten, Fenomen üyelerini yönlendiren ve bu konularda yeni Fenomenler keşfeden KizlarSoruyor yöneticileridir.

  Admin (Yöneticiler) KizlarSoruyor için profesyonel olarak çalışan ekibin üyeleridir.
 • Paylaşım gizleme/kaldırma nedenleri nelerdir?

  Üyelerce sağlanan her türden içerik kurallar gereği ve site içeriğinin kalitesini koruyabilmek amacıyla düzenlenebilir ya da kaldırılabilir. Paylaşım kaldırıldığında üyeye bilgilendirme mesajı gönderilir.

  Çok fazla kurallara aykırı paylaşım yaptığı tespit edilen üyenin hesabı Yöneticiler ya da Über Moderatörler tarafından dondurulabilir. Dondurulan hesap ile paylaşım yapılamaz. Hesap üzerinde yapılan incelemeden sonra yönetim tarafından hesap uyarı gönderilerek tekrar aktive edilebilir ya da durumun gerekliliği halinde tamamen iptal edilebilir.

  Paylaşım kaldırma nedenleri şunlardır:

  - 3. Kişilere Ait Görsel Kullanımı: İzni dışında bir başka kişinin fotoğrafı eklenen paylaşımlar kaldırılır.

  - Alakasız Paylaşım: Anlaşılacak kadar detay içermeyen ve/veya tek kelime ya da sadece linkten oluşan alakasız paylaşımlar kaldırılır.

  -Aşırı/Alakasız Cinsel Paylaşım: Aşırı ve rahatsız edici derecede detay veren, görsel veya içerik barındıran ya da herhangi bir detay içermeyen, samimi olarak görüş ve/veya yardım istemeyen cinsellik soruları cinsellik konularıyla etiketlenmiş olsa dahi kaldırılır.

  Cinsellik soruları ve kaldırılma nedenleri hakkında daha detaylı bilgi alabileceğin ilgili Bencemizi okumak için tıkla!

  - Kaba Paylaşım: Herhangi bir üye, kişi ya da zümreyi hedef alan aşağılayıcı, hakaret ve/veya küfür içeren paylaşımlar kaldırılır.

  - Markaları Hedef Alan Paylaşımlar: KizlarSoruyor'da misafir ettiğimiz birçok marka var ve içeriğinde markaya ait saldırgan, kötüleme/aşağılama amaçlı paylaşımlar bu sebeple kaldırılır.

  - Nasılım Konu Etiketi Olmayan Paylaşım Nasılım konu etiketi dışında sorulan Nasılım soruları, bu sebeple kaldırılır.

  - Provokatif Paylaşım Kışkırtma, provoke etme amaçlı paylaşımlar ile herhangi bir din, ırk, dil hakkında aşağılama içeren paylaşımlar bu başlık altında kaldırılır.

  - Sakıncalı Paylaşım: Yasalara aykırı paylaşımlar tespit edildiğinde kaldırılır.

  - Cinsellik Konu Etiketi Yok: Cinsellik sorularını cinsellik konularına etiketleyebilmek için Xper 4 ve üzeri seviyede olmak gerekmektedir.

  Şayet bir soru, cinsellikle ilgili bir konuyla etiketlenmesi gerekirken farklı konularla etiketlendi ise, bu paylaşımlar kaldırılır.

  - İmla Hatası/Gereksiz Büyük Harf Kullanımı: Tüm paylaşım BÜYÜK HARF kullanılarak yapılmışsa ya da imla/yazım hataları paylaşımı anlaşılmaz kılıyor ise, bu paylaşımlar kaldırılır. Ayrıca tamamı yabancı dilden oluşan ve anlaşılmaz kılan paylaşımlar da kaldırılır.

  - SPAM Paylaşım: Reklam amaçlı ya da üyeleri aldatmak (troll) amaçlı paylaşımlarla, başka sitelerden birebir kopya-yapıştır şeklinde yapılan paylaşımlar, iletişim bilgileri ya da kişisel bilgiler veren paylaşımlar kaldırılır.

  - Soru Biçiminde Olmayan Paylaşım: Sitenin soru/cevap formatına uygun olmayan paylaşımlar kaldırılır. Soru biçiminde olmayan paylaşımlar Bence olarak yayınlanabilir.

  - Üyeleri Hedef Alan Paylaşım: Herhangi bir üyeyi konu edinen paylaşımlar kaldırılır.

  - Yetersiz Başlık: Konu hakkında yeterli detayı içermeyen ya da çok fazla imla hatası içeren, sadece boşluk ya da noktalama işaretinden oluşan başlığa sahip paylaşımlar kaldırılmaktadır.

  - İletişim Amaçlı Paylaşım: Tanışma, takip etme, takip ettirme, özel mesajla iletişim amaçlı paylaşımlar kaldırılır.

  - Anket Seçenekleri Anket sorularında anket seçeneklerinin soruyla alakasız olması halinde paylaşım kaldırılır.

  - Tekrarlanmış: Aynı kullanıcı tarafından birden fazla defa siteye eklenen paylaşımlar kaldırılır.

  - Daha önce sorulmuş: Aynı konu hakkında çok benzer sorular birleştirilebilir ya da tamamen kaldırılabilir.

  - 18 Yaş Altı: KizlarSoruyor'a üye olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. 18 yaş altı olduğu tespit edilen üyelerin paylaşımları kaldırılır ve hesapları iptal edilir.

  - Yetersiz İçerik: Soru içeriğine ilişkin yeterli detay içermediği halde detayı anlamsız harf/karakter birleşimlerinden oluşan, detayda kullanılan kelimelerin içerik hakkında anlam ifade etmediği paylaşımlar kaldırılır.

 • Kimler Moderatör olabilir?

  Moderatörler site üyeleri arasından yönetim tarafından seçilmektedir. KizlarSoruyor moderatörü olabilmek için aşağıdaki kıstaslar göz önünde bulundurulur:

  - Site kurallarını çok iyi bilmek, site içi paylaşımlarında yapıcı ve yardımcı olmak, Türkçe yazım dilini doğru kullanıyor olmak.
  - Şikayet başarı oranının yüksek olması. Üyelerin şikayetlerindeki başarı oranları sistem tarafından kaydedilmektedir. Şikayet başarı oranı belli bir oranın üzerine çıkan üyeler sistem tarafından yöneticilere rapor edilmektedir.

  Şikayet edilen tüm paylaşımlar KizlarSoruyor yöneticileri tarafından incelenmekte ve kurallara aykırı paylaşımlar kaldırılmaktadır. Şikayet ettiğin bir paylaşımın kaldırılması halinde bu kaldırma işlemi başarı istatistiklerine artı olarak yansımaktadır.

  - Moderatörler Xper 5+ seviyedeki üyeler arasından seçilmektedir.
 • "Bunu görmek istemiyorum'' nedir?

  Kurallara aykırı olduğunu düşündüğün bir görüşü, kendi sorundan gizleyebilirsin. Görüşün sağında bulunan üç nokta simgesini tıklayıp, ''bunu görmek istemiyorum'' seçeneğini seçerek görüşü gizleyebilirsin.

  - Bu seçenekle gizlenen görüşlerde, görüş sahibinden Xper puan kesilmemektedir.

YÜKLENİYOR...