İslamda güzellik ve kişisel bakım nasıl olur?

İnsan Allah’ın en güzel sanat eseridir. Kur’an-ı Kerimde “ Biz insanı en güzel şekilde yarattık..” buyrulmuştur. Yine başka bir ayette, (Allah, her şeyi güzel yaratmıştır) buyuruluyor. (Secde 7) İnsanı en güzel güzel şekilde yaratan Allah bu güzelliğin insanın iradesiyle korunmasını ister. Peygamber Efendimiz (sav): bir hadisinde "Allah güzeldir, güzelliği sever. Allah kendi nimetini kulunda görmeyi sever; pislik ve kötülüğü sevmez." (Kenz-ül Ummal, Hadis:17166) buyurmuştur.

Bu nedenle kişinin beden ve elbisesini temiz tutması, güzel koku kullanması, israfa kaçmadan evini temiz tutması ve güzelleştirmesi gerekir.

Peygamber efendimiz (sav) başka bir hadiste “Elbisenizi yıkayınız. Saçlarınızı düzeltiniz. Dişlerinizi fırçalayınız. Tertemiz olmaya ve güzelleşmeye çalışınız...” (Camiu’s Sağir, 1/48).

Ebû Katade el-Ensari Peygamber Efendimizden şöyle bir hadis rivayet ediyor. Bir gün Resulullah’a (s. a.)’e: " Ey Allah’ın resulü benim saçlarım omuzlarıma kadar uzanıyor. Onları tarayayım mı?" diye sorar, Peygamber Efendimiz de (s. a. v.): " Evet, aynı zamanda onlara iyi bak" diye cevap verdi. Ebû Katade el-Ensari Peygamber Efendimizin kendisine "onlara iyi bak" dediği için saçını günde iki defa yağlardı.”

Bir hadiste peygamber efendimiz (sav) Allah cemildir. Cemal sahiplerini sever.- (Müslim)


1|0

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

  • İslam'ın ilk emri ''oku'' ikinci emri ise ''elbiseni temiz tut''dur. Güzel kokular sürünmek, güzel kıyafetler giymek ve en önemlisi de kişisel temizlik kadar çevre temizliğine de dikkat etmek gerekir.

    0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...