Sağcı ve solcu ne demek açıklar mısınız?

Şu solcu bu sağcı felan diyorlar. Sağcı kime denir solcu kime denir? Nedir yani bu

0|0
1129

En İyi Kız Görüşü

• türkiye'de solun varlığından doğmamış bir fikirdir. kökeni fransız ihtilali'nden sonra fransız meclisinin oturma planında sağ tarafta oturan ve yenilik yerine varolan sistemin devamının daha hayırlı olacağını savunanlara uzanan tutucu grup.

insanların aç kalmaması için savaşmak. kimse ezilmesin diye, biri gülerken biri köşe dibinde ağlamasın diye susmayanlardan biri olabilmek... bence solcu budur... dahası çook uzun bu sadece bir giriş.

0|1
    1|0
    • Sol=Eşitlik, adalet

• Öyle bişey yok ben çok solcu gördüm bazı sağcılardan daha dinci bu zihniyetle ilgili bişey

• O dinsiz diyenler Allahın bile karısmadığı bir konuya karısıyorlar tamamiyle kendi beyin yapılarını islamcıyız deyipde Allahın bile önüne geçebilcek davranıslar sergiliyorlar.

En İyi Erkek Görüşü

• sag ve sol kavramları 20. yy da kullanlımaya başlanmıştır. buna göre sag gelenekselci (gerici) , monarşistleri tanımlamak için kullanılmıştı sonraları liberal ve milliyetçilerde bu sag tanıma girmişlerdir.
    aralarında farklılıklar olsada sag genel olarak toplumsal eşitsizligi kader kabul etmek,
    emperyalizm kavramını yok saymak , kapitalizmi şirin göstermek ve feodalizmi yüceltmektir.

sol ilk anlamıyla fransada cumhuriyetçiler ( jakobenler ) için kullanılmıştır.
    sosyal eşitlik, gelir farklılıklarının kaldırılması genel kuralları idi. ama sonralar sol yelpaze genişlemiştir. örnegin marksizm, sosyal demokrasi, sol liberalizm birbirinden apayrı şeylerdir. sosyal demokrasi ve sol liberalizm birnevi kapitalizmin yedek lastigidir. kısacası sosyal sınıfların arasındaki uçurmları kaldırmak ( sosyal demokrasi vs. ) ister. marksizm ise sınıfları ortadan kaldırmak ister sınıfsız toplum nihai hedefrtir.( buna komünizm denir. )

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 10

• Sağcı mevcut düzeni savunur, muhafazakardir, solcu yeniliği ve devrimi savunur.

1|1
    0|3
    • Mevcut düzen cumhuriyet ve laikliktir savcılar başkanlık sistemi ve şeriat istiyor bu nasıl mevcut düzeni koruma şeklidir

• @kursatyqzx anlatamıyorum derdimi zaten, haklısın.

• Hayır sen haklısın dostum

• link

bu linkte cok güzel acıklıyor.

1|0
    0|0
  • Sağcı için önemli olan tek şey vatanı ve milletidir.

Solcu için önemli olan insanlıktır, halkların kardeşliğidir.

0|1
    1|0
  • Biri diğerine yobaz der diğeride ona imansız der

0|1
    0|1
  • solcular sürekli yeniliklerin yapılmasını halkın yaşam standartlarının iyileştirilmesi gerektiğini savunanlar sağcılar ise mevcut düzenden memnun olanlar sistemlerin değişmesine karşı olanlara denir

1|1
    0|3
  • Sağ ülke sol halk...

0|1
    2|1
  • Solcusuna göre değişir. Mesela aşırı solcu vardır özel mülkiyete tamamen karşıdır, merkez solcu vardır özel mülkiyeti sınırlandırmak ister vs.

0|0
    0|1
  • Sağ dindar sol komünist

0|0
    0|1
  • Sağ= Ak parti Mhp
    Sol= Chp

0|0
    0|0
  • sag taraftan yürümeyen

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• Sokaktan birisini tutup sor.
    Sorduğun kişi solcu ise;
    "Solcular eşitlikçi, sosyalist, komünist fakat sağcılar faşist ve geri kafalı." der.
    Sorduğun kişi sağcı ise;
    "Sağcılar muhafazakâr, milliyetçi, vatansever fakat solcular allahsız, dinsiz" der.
    İşin aslı öyle değildir halbuki..(Komünistler dışında)
    Bir taraf (Sağcılar) kendi milletinin çıkarlarını diğer milletlerden üstün tutar. Dinine biraz daha düşkün (kimileri sözde düşkün) olurlar.
    Solcularda daha eşitlikçi, sadece benim değil herkesin çıkarları eşit seviyede olsun der.

1|2
    1|1
  • BİNLERCE TÜRK GENCİ UYDURMA İDEOJİLER UĞRUNA CAN VERDİ

En sonunda bu ikilem yine bildiğimiz yollarla, Ordo Ab Chaos ile çözüldü. Yani önce kaos, sonra düzen. Provokatörlerimiz aracılığıyla sağ ve sol ideoloji kavgaları başlatıldı. Aslında başında onay vermiş gibi göründüğümüz Kıbrıs Savaşı’ndan sonra ülkeye uygulanan ambargo sayesinde halk canından bezmiş, ülkede yağ ve tuz bile bulunamaz olmuştu. Karaborsacılar zenginleşirken halk iyice sefalete düşmüştü. Ülkeye gönderilen provokatörlerimiz için bu halkı kışkırtmak hiç zor olmadı. Ülke halkı sağcı ve solcu olarak iyiye bölündü ve çatışmaya başladılar. Olaylar öyle bir dereceye geldi ki, hergün elli-altmış kişi sokak çatışmalarında ölmeye başlamıştı. Bütün ülke terör korkusu altında eziliyordu. İnsanlar akşamları sokağa çıkamaz olmuştu. Her an bir serseri kurşuna hedef olmak vardı. Binlerce Türk genci uydurma ideolojiler uğruna can vermişti. Hükümetler birbiri arkasına iktidara geliyor fakat olayları önleyemiyorlardı. Sonra darbe geldi ve bütün olaylar bıçak gibi kesiliverdi. Zavallı ülke halkı bu sözde başarıyı darbenin bir neticesi olarak gördüler. Çünkü nihayet terörizm sona ermiş, ülkeye huzur gelmişti. Aslında provokatörlerin görevi bitmiş, sahneden çekilmişlerdi. Burada oynanan oyun, halkı umutsuz ve çaresiz bir duruma düşürmek ve onlara bir “kurtarıcı” sunmaktır; ondan sonra bu kurtarıcı ne yaparsan yapsın hemen kabullenecektir.
    sana teorik açıklama yaparım ama boş ver sen kayanağa bak siyonizim eseridir ki öncesindeki bilgi birkiminden çatışmacı toplum yaratmak amaç

0|1
    1|0
  • eig alan arkadaş güzel anlatmış fakat cevap olmamış ki :D şimdi dünya da ekonomi modelleri ve yönetim modelleri vardır. bunlardan maddeler halinde kısaca bahsedeyim.
    LİBERALLER: bu ekonomi modeli serbest piyasadır. yani şimdi ki kullandığımız model. isteyen istediği gibi yatırım yapabilir der. ama fakirler var ise de onlarıda başarısız olarak görür.
    SOSYALİSTLER: bu ekonomik modelse devletçidir. özel yatırımcı bulundurmaz içinde. her şey devlete aittir ve devletin kazancı halka adaletli bölüştürülür. zengin ve fakir yoktur.
    MUHAFAZAKARLAR: bunlar eski gelenek, görenek ve dine bağlı kalmayı tercih ederler. tutuculardır. ekonomik model olarak liberal ekonomiyi kullanırlar.
    MİLLİYETÇİLER: bunlar ise din ve ırk yönünden kendilerinden olanları severler. devette bir ayrılık vardır burada. asimilasyon politikasını sık uygularlar. ekonomi modeli olarak liberal ekonomidir.
    SOSYAL DEMOKRATLAR: bunlarsa arada kalmışlardır. bir yanda kapitalist liberal ekonomi, bir yanda sosyalist ekonomi. ülke içinde adaletli dağıtımı savunurlar. sistemi yıkmak değil onarmak isterler.

soruna gelince, sosyalistler ve sosyal demokratlar solcu, diğerleri sağcıdır türkiye de :)

1|0
    0|1
  • bu çok uzun bir hikaye ama sağcılar ile solcuların ayrılması aslında ekonomik temellere dayanır. aşağıdaki arkadaşlara katılmıyorum. çünkü liberallerde pek çok ülkede özgürlüğü savunurlar ancak ekonomik olarak kapitalisttirler.
    solcular ise özgürlüğe karşı olanıda vardır. örnek olarak komünist diktatörlük savunanı. bunun haricinde solcuların hepsi ekonomik olarak eşitliği savunurlar. devletin aldığı vergiler ve yapacağı hizmetler ile toplumun üst kesimi ile alt kesimini yaklaştırmayı isterler.
    kısacası temel ayrımları ekonomiktir.

0|0
    0|0
  • Sağcılar milliyetçi, muhafazakâr ve dış ülkerin hareketlerine her zaman şüpheci kişilerden oluşur.
    Solcu ise Atatürk ilkelerini benimseyen, işçi ve emekçilerin hakkını savunan, kişilerden oluşur.

Görünüşte böyle görünüyor. Ama böyle değil aslında. Belli bir ideolojileri olsada aslında öyle değildir. 6. filo'yu solcular yerin dibine sokarken, sağcılar ise sahip çıkmışlardır. Yani karşı taraf ne yaparsa tam tersini yapmak veya savunmaktır ideolojileri aslında. :)
    80'lere doğru yakaşırken bir grup çıkarak, ne faşizm ne komünizm, yaşasın sosyalizm diyerek bu ikiliye ''404 error'' verdirmiştir.

0|0
    0|0
  • Sağcı: milli, dini değerleri muhafaza etmede daha hassas olup geleceği geçmişe bağlı kurmaya çalışan kişiler.
    Solcu: En doğruyu bulmak için milli ve dini değerlerin indanı sınırladığını düşünen, aklı temel prensip kabul edip yeniliğe önem veren kişi.
    Not: Türkiye de bu iki kavram birbirine geçmiş durumda

1|1
    0|0
  • Sol kesim hiç bir boku beğenmez. Sağ kesim biraz daha mantıklı düşünür hep yıkma taraftarı değildir. Sol kesim kendi sistemini kırmayı amaçlar hep.

3|2
    1|2
  • Sağcılar ırkçıdır sadece kendi ırkını savunur.

Solcular eşitlikçidir herkes eşittir der.

Tabii eskiden böyleydi şimdi nasıl bilmiyorum

0|0
    0|0
  • kapitalizm e dönemek özgürlük eşitlik demokrasiden bahsedip kapalı insanları dışlamak sağcı diye ayırdıkları kesimi ki bu türkiyenin %86 lık bir kısmı örümcek kafalı yobaz olarak yorumlamak gerici olarak yorumlamak gerici derken ha bu arada o gerici örümcek kafalı çarşaf ile kafasını kapatan dediğin senden cok ileriyi düsünüyor ortalama 70 yıl yasasa 70 yıl sinirsiz bir hayat cennet için çalışıyor ve inşallahta cennet ehlinden olur.

0|1
    1|1
    • malesef ben demiyorum ama olması gereken bu bende isterim kadın mini etek giyip gezecek elbette kadın dediğin kadın gibi giyinecek ama velakin hormonel olarak engel olamıyorsun kendine kardeşim. sen cennet yok demekle ahireti reddediyorsun müslümansan ki şahadet getirmen şarttır ki zannetmiyorum herneyse haşa ve kellem eğer ahiret cennet cehennem yoksa ben ömrümü ibadetle geçirdim sen gezmeyle senin dediğin cıktı yok ahiret haşa ne kaybedecem ben diyelim benim dediğim çıktı vay haline o zaman :(

• bir tıkanma söz konusu ateist sitelerinden bak ben yatıyorum akşam girer cevap yazarım.

• o zaman sen akılsızsın serefsizsin hakarek olarak algılamada bunlarıda göremiyorsun

• Sağ İslam kesim savunan sözde muslumanlar sol komünizm sosyalizm gibi durumları kitle olarak benimseyen laik diyeceğimiz çok geniş kapsamlı kesimlerdir.

0|0
    0|0
  • Git araştır kitap oku belgeseller izle internetten araştır burada beleşe konma.

1|1
    0|1
    • Bilmiyorum demeyi ögren sen de.

• Her seyi yanlis anliyorsun bir de.

• İyi gunler.

• En güzeli ortacı olmak

0|0
    0|0
  • sağ ayak sol ayak

0|0
    0|0
  • Solcular Komünisttir böyle biliyorum sadece. Yoksa kimin eli kimin cebinde bilmem

0|0
    0|1
  • eşitlik adaletten bahsedip alim leri velileri astırmak ezanı türkçe okutmak devrim adı altında ALLAHIN emrettiği gibi giyinmeyi kaldırmak kasetle başa gelmek

boşş vaaatlerde bulunmak darbe yapmak işsizlere 1.5 milyar para vereceği vaatinde bulunmak (nereden verecekse anasını satıyım devletin hazinesimi yeter ayriyetten işsizlik oranı tavan yapar üretim olmaz ülkede biz değil dış mihraplar kazanır) yeterlimi sabaha kadar sayabilirim.

0|0
    1|2
    • türkçeye Tam bir anlam değildir tambir çeviri değildir Arapça inmiştir arapça okunacaktır.

• Dincilerin çalıp çırptığı parayı onlar çalmayıp halkına vericek.

• arkadaşım dinciden zarar görmedi dini imanı olan yapmaz zaten dinci gözükenler yaptı. gerçek müslüman yapmaz müslümanım diyen yapmaz arkadaş şüphe ederim . çaldıysa a... koyacaksın senin hırsızım iyi benim hırsızım kotu diye birşey yok hırsızsa a... koyacaksın

• yaw arkadaş ALLAH askına doğru hareketin sağı solumu olur yaaa.gercek ve doğru olan her ne ise yaşatılmalı ve benimsetilmelidir.ben inanmıyorum sağ ve sol kavramına.sadece ve sadece insanları kutuplaştırmaktan başka bir işe yaramıyor.

0|1
    0|0
  • Atatürk cu düşünce ile hareket edenlere ve laikligi savunan ve koruyan kişilere solcu denir. Sağcı ise seriatci, idamdan yana, Tayyibe ümmetin lideri diyen peygamber gibi tapan kişilere ise sağcı denir.

0|1
    1|2
  • Hayatı maddi görenler solcu , manevi görenler sağcı olyr...

0|0
    0|0
  • Misal;

Sağ --> İngiltere

Sol --> Türkiye

0|0
    2|3
  • Sağ dediğin lanet olası görüş, fakirin zengin ve iyi gelirli olmasını istemez. Fakirler, kaderi gereğiyle fakirdirler ve öyle kalsınlar isterler. Taşeronu severler. Sol taraf tam tersini ister.

0|1
    2|0
    • Sol=Eşitlik Adalet

• @watisyorneym okudugunu anlamada problemin var galiba. kemalizm soldur dedim ben chp degil.
      yani bir ideolojiden bahsediyorum chp o ideoloji den kopmuştur çoktan. ben örgütlü bir marksistim ve marksistler tarihin çarkını ileri çeviren her olaya, ideolojiye saygı duyarlar.
      marx varşova ayaklanmasını desteklemiştir. bu ayaklanmayaı burjuva demokratlar yapmıştı.
      mao çinde burjuva devrimcisi sun-yat-sen e anti-emperyalist tutumundan dolayı saygı duymuştur. marksistler kemalizme feodalizmi yok ettigi ve emperyalizme karşı mücadele ettigi için hatalarıyla dogrularıyla yan günahı yle sevabıyla ( 1923 sonrası günahları elbette olmuştur ) sahip çıkarlar. 1923 bir burjuva devrimidir. kemalizm soldur. tıpkı kübada fidelin chenin bir burjuva devrimcissi jose martiye sol dedikleri gibi ( simon bolivar-emilğo zapata daha sayabilirm )

• sol dedginde sosyalizm veya komünizm mi anlıyorsun. cemal abdülnasırda solcu idi (nasırcılık) ama marksist degildi. sscb onun döneminde hep destek vermiştir. kongoda lumumba milliyetçilik ile sosyal adaleti birleştirmeye çalışan bir adamdı kendini komünist diye tanımlamazdı. ama komünistler ona hep saygı duymuştur. kemalizm anti-empeyalist ve anti- feodal bir ideolojidir bu nedenle soldur. burjuva devrimi yapıp kapitalist üretime geçmiştir bu normal. milliyetçiligi şovenizme kaydırmıştır gibi gibi bunlar hataları ama laisizm, hilafetin ilgası, halkçılık gibi sevaplarını görmezden gelirsen bu marksist tarih anlayışına aykırıdır.

• Erkekler Devam
    8
Yükleniyor... ;