"Yufka Yürekli" size göre ne demek ve kökeni nerden geliyor?

Ehlivukuf u

Anadolu ağzında Yufka, Yuka, Yuvka, Yuha şeklinde söylenen ve “İnce Narin Kırılgan” biçimde açılmış ekmeği tanımlamak için kullanılan Türkçe bir sözcüktür. En erken örneklerine Orhun Yazıtlarında rastlanır.

Yuyka erkli topulguluk uçuz. "Yufka olanı delmek kolaydır” Kaşgarinin sözlüğünde şöyle bir atasözü vardır. “Anası tewlig yuwka yapar, oġlan tétig koşa kapar.” anası ekmeği ince yapar, oğlan akıllı iki tane kapar.

Yufka yürekli tabirini kırılgan ve hassas insanlar için kullanırız. “Hamuru Yufka Aç” Hamuru İnce Aç demektir 🙏🙏💖💖

( Nuray Bilgili)
Yufka Yürekli size göre ne demek ve kökeni nerden geliyor?
"Yufka Yürekli" size göre ne demek ve kökeni nerden geliyor?