Lut Kavmi Tanrı tarafından mı yoksa doğa tarafından mı yok edildi?

Gizli Üye
Lut Kavmi Tanrı tarafından mı yoksa doğa tarafından mı yok edildi?
Lut Kavmi nedir?

Lut Kavmi, İslam inancına göre MÖ 1900 yıllarına kadar varlığını sürdürmüş topluluk.

Kavmin yaşadığı yer ise bugün Kızıldeniz’in kuzeyinde Ürdün-İsrail sınırında Lût Gölü yakınlarında olduğu arkeolojik incelemelerle belirlenmiştir. Bu şehrin, Eski Ahit’te adı geçen “Sodom” olduğu kesinlik kazanmıştır.

Lut Gölü’nün deniz seviyesinden 794 metre aşağıda olması bu bölgede bir çöküş olduğu, bunun Kur’ân’da anlatılan olaylarla benzerlik göstermesi ve Tevrat’ta “Sodom” şehrinin de böyle bir akıbete uğramış olması; Lût Kavmi’nin burada yaşamış olabileceğine kanıt olarak gösterilmektedir.

Lut Kavmi nasıl yok oldu?

Lut Kavmi, Vezüv adı verilen yanardağın gece vakti içerisinde ani bir şekilde püskürmesi ile birlikte yok olmuştur. Piroklastik akıntılar ise saatte 200 kilometre hız ile hareket etmektedir. Bu nedenden dolayı Lut kavmi uyku halinde iken bu gazın solunması nedeni ile uyanamadan kitlesel bir şekilde yok olmuştur.

Kur’an’a göre de yasak olan aile içi-akraba arası ilişki, zorla cinsel ilişki ve fuhuş, “sapkınlık” olarak nitelendirilerek kavim içerisinde doğal bir hale gelmişti. Kavim içerisinde tecavüz ve fuhuş normal hale gelmişti. Lut peygamberin gönderildigi kavmin erkekleri, şehre ziyarete gelen tüm erkeklere cinsel tecavüz etmekteydi ve de herkes birbirine ve kendi ailesine tecavüz etmekteydi. Erkekler eşleri dışındakilerlede cinsel ilişki yaşıyordu. Kur’ân’a göre; bu tür sapkınlık ilk defa bu kavim içinde görülmüştür. Allah, Lût peygamberden kavmini uyarmasını istemiş ve o da uyarmış ancak kavmi, Lût peygamberi umursamamıştır. Allah, kavime tecavüz olaylarını sona erdirmek için erkek kılığında melekler göndermiştir. Lut’un kavmi, genç erkekler suretinde Hz. Lut’a gelen meleklere tecavüze kalkışmıştır. Bu olaydan sonra Allah; Lût peygamberin ailesiyle beraber şehirden uzaklaşmasını istemiş, bu arada hiç arkasına bakmamasını, eşinin de helâk olacağını bildirmiştir ve neticede Lut peygamberin eşi de Lût kavmiyle yok edilmiştir.
Tanrı
A seç
Doğa
B seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Güncellemeler:
1 ay
Sanırım aynı frekansa asla gelemeyeceğiz. Bana önerdiğin şekilde eleştiride bulunabilmek için arapça bilmek gerekli. Ben arapça öğrenerek vakit kaybetmek istemiyorum bu nedenle birçok farklı tefsiri değerlendiriyorum. Herhangi biri beni ikna etmek için yeterli olmadı ve olmayacaktır da.
Lut Kavmi Tanrı tarafından mı yoksa doğa tarafından mı yok edildi?
6
5
Görüşünü yaz