Yere çöp atmama konusunda ne kadar titiz davranıyorsunuz?

Ütü-Masası
Çöp kirliliği yönünden dünyanın en temiz ülkesi İsviçre'dir. Onu Kanada, Norveç, Avustralya, Yeni Zelanda, İsveç ve İzlanda takip eder. İnsanlarının bilinçli olmasının yanı sıra, ülkelerin çöp politikaları da bunda etkilidir ve İsviçre çöplerin %70'ini geri dönüştürebilmektedir.

Bir strafor malzemesi 2 milyon yıldan önce doğada çözülmemektedir. Plastik torbalar 1000, pet şişeler 400, çakmak 100, kutu kola 10 yıl boyunca doğada kalmaktadır.

Türkiye'de ise kıyı ve denizler yoğun evsel kirlenme baskısı altındadır. Suların sadece %16,7'si temizdir. Geriye kalan %83,3'lük kısım kirli, %38,9'luk kısmı ise aşırı kirlenmiştir.

Referans: TUDAV

Peki siz, yere çöp atmama konusunda ne kadar titiz davranıyorsunuz?
Yere çöp atmama konusunda ne kadar titiz davranıyorsunuz?