Gönül almak neden bu kadar zor?

Gizli Üye
Gönül; kalp ne kadar da karmaşık bir organ.
Aslında maddiyatının sınırlarının çok ötesinde duyguları da barındırdığı için tıp kalbi ancak materyal olarak izah edebiliyor ama kalp bunun ötesinde bambaşka duygularla bezeli. Öyle de karmaşık ki; 7 milyar insan var ise 7 milyar farklı kalp fıtratı da mevcut. Ve bu da her bir insanı tahmin edilemez, ön görülemez ve aynı zamanda da eşsiz kılıyor.

Gönül kırmak ise sanırım dünyanın en kolay işidir. Haksız yere kurulan fevri bir cümle, hakaret direkt kırar karşıdakini. Ama gönül almak ise çok zordur. Bugünün dünyasında ise sanırım gönül almak çok zor artık. Eskiden hatırlıyorum; ailelerde sorun olduğunda konu komşu elinden geleni yapardı huzura tekrar kavuşsun o problemi yaşayanlar diye. Yahut; bir yakınının gönlünü kırdığında biri, asla uzun süreler küs kalınmazdı. Kendi vicdanen rahat etmediği gibi, o kişinin ailesi de vesile olur, yakınları da bir araya gelip çözerlerdi sorunu. Evvela kişi vicdanen rahat etmezdi zaten benzeri durumlarda.
Bugünün ikili ilişkilerinde insanlar hem çok çabuk kırabiliyor, hem naiflik göstermeyebiliyor, hem de çarçabuk iletişimi akrabaları ile bile kesebiliyorlar bir incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerle.
Sahi; gönül almak neden bu kadar zor oldu artık?
Gönül almak neden bu kadar zor?