Erkek Yalnızken Ne Yapar?

Çoğu zaman kendimizi yalnız hissettiğimiz olur. Uğraşacak bir şeyler ararız. Bayanlar genelde kendilerinde ufak çaplı değişikliğe giderler. Saçlarını boyarlar alışveriş vs. Peki ya erkekler ?

Bugün ele aldığım konu budur. Yaptığım analizler doğrultusunda erkeğin yalnızlığını hissettiğinde psikolojik olarak neler yaptığını 10 maddede derleyip ele alıyoruz

1. Şehir dışına çıkmak

Aslında şehir dışına çıkmak için illa yalnız olmak gerekmez ama burada şehir dışına niçin çıkıldığı önemlidir. Yaşanılan stres ve üzüntü, şahısta ağır darbeler yaratıyorsa ya da yaratmışsa aklına gelebilecek ilk 10 şeyden bir tanesi bu olur. Özellikle ailesinden ya da tanıdığı birinin şehir dışında olması bu gerekçeyi de aynı zamanda güçlendirmektedir. Şahıs, bulunduğu şehirden uzaklaşarak ''başka bir şehirde hiç bilmediğim görmediğim bir yeri keşfetmenin, gezip dolaşmanın bana iyi geleceğine inanıyorum.'' düşüncesiyle hareket eder. Bu ne kadar iyi gelir bilemem ama, yaşanılan stresi bir nebzede olsun geçirdiğini garanti edebilirim.

2.Futbol

Hayatında hiç alakası olmadığını düşündüğünüz bir erkek bir gün size tek tek kadro sayarsa hiç şaşırmayın çünkü bunun nedeni yine strese dayalı. Sokakta hiç bir şey olmamışken birini durdurup bağırıp çağıramazsınız. Maç izlerken bu mümkün. Bir oyuncunun yanlışlıkla topu direkten döndürmesi, ofsayta düşmesi,faul yapması, pas hataları, galibiyet ve hatta mağlubiyette stresli bir erkeğin maçı sessizce izleyeceğini hiç mi hiç zannetmem. Onun için stres atmak bir oyuncunun hatasına tekabül eder. Bu da işe yarar. En güzel tarafı da sesin kısılır bağıramazsın :) çünkü bir insanın bir insana bağırması hoş bir hareket değildir.

3.Dizi

Bu konuda ortak fikirlerim olmasa da analizler doğrultusunda erkeklerin strese girdiği dönemlerde dizi takip ettiklerine şahit oldum. Bunun dizinin içeriğiyle bir ilgisi yok sadece sağlam bir prodüksiyon güzel bir senaryo stresli olsun ya da olmasın dikkat çekiyorsa dizikolik olabilirsiniz. Dizi takip etmenin strese olan oranını bağdaştırdığımızda kişi ''ben bunlardan nasıl kurtulacağım ?'' değil ''bir sonraki bölümde ne olacak acaba?'' diye düşündüğünden pekte strese yer kalacağı söylenemez.

4.Sinema

Dizi sekmesinden biraz daha bağımsızdır çünkü tek seferde izlenen bir şeyin heyecanı diziye oranla daha farklıdır. Dizide bir bütünlük parçalara ayrılır, seyirciye öyle sunulur fakat sinemada bütünlük parçalansa bile sonunda toplanır ve seyircinin aklındaki soru işaretleri ortadan kalkar. Bu da erkeklerin stresliyken sinemaya merak salmalarına ya da vizyonu takip etmelerine zemin hazırlar.

5.Giyim(Alışveriş)

Bayanlarda olduğu gibi bazı durumlarda erkeklerde giyim konusunda değişkenlik yaratabilirler. Farklı kombinler oluştururlar. Moda takibi yapan bile gördüm. İhtiyaca oranla önce küçük bir hesaplama, sonrasında alışveriş.Bayanlara oranla tek fark ihtiyacı olduklarını alırlar :) Buradan bayan arkadaşlarımız bunu okuduğunda bana kızabilirler ''niye böyle diyorsun mode biz de ihtiyacımız olanları alıyoruz'' dediğinizi duyar gibiyim :) tabii ki de bizim lafımız ihtiyacı olmadığı halde alan har vurup harman savuran kitleyedir bu yüzden kızmayın yazarınıza.

6.Alkol

Maalesef ki üzülerek yazdığım sekmelerden biri budur. Stresli zamanlarda erkeğin düşündüğü top 5 listesindeki sekmedir. Şahıs alkol kullanarak sıkıntıların hafifleyeceğini düşünür. 1.2.3. derken alkolik olabilir. Alkolik olmaktansa ben onların dizikolik olmalarını tavsiye ediyorum zira alkole yetiştirilecek paranın dizi izlerken çekirdeğe, meyve suyuna gitmesi hem daha sağlıklı, hemde daha hesaplıdır.

7.Tütün

Bu alkolden ziyade biraz daha üzücü bir konu ve bende bu konudan müzdaribim.

Bir gün çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın sabahleyin evine erkenden gittiğinizde küllüğün ağzına kadar izmaritle dolu olduğunu görürseniz onu karşınıza alıp, ağzındaki baklayı çıkartana dek başından ayrılmayın. İşte siz o zaman bunu yaparsanız gerçek dostsunuzdur bana göre. Küllüğünü boşaltmamış erkeğin pasaklı olmasından değil konu geç saatlere kadar takılıp iyice nikotine sarıldıktan sonra ağırlaşıp, uyuya kalarak sonrasında küllüğü boşaltmanın getirdiği üşengeçlik diyebiliriz. Üşeniyor çünkü düşündüğü şey izmaritle dolu bir tablanın içeride yaratacağı koku değil. Aklındaki sorunlardır. Burada da sigaradan önce siz devreye girin. İyi bir konuşma, güzel bir motivasyon her şeyi halleder.

8.Pişmanlık

Yalnız kaldığını düşünen bir erkeğin düşündüğü ikinci şey de budur. ''Siz erkekler çok düşüncesizsiniz'' diyen arkadaşlara ithafen. Beyni çalışan, oksijen giden erkek ne kadar kendine yalan söylese de içindekileri de yine kendisi daha iyi bilir. Hayatının birçok noktasında ''acaba ben nerede hata yaptım?'' diye sorar kendisine. Amacı ya aynı hatayı tekrarlamamak olabilir, ya da kaybedilen biribi kazanma şansı diyebiliriz. Kız ya da erkek insan hatasını fark edemezse bunu her zaman tekrarlar. Bazı insanlara pişmanlık duygusunun verilmemiş olduğunu düşünsekte emin olalım ki onlar bu konuyu bizden daha çok düşünüyor, ya da düşüneceklerdir.

9.Sosyal medya

Sonlara atmamın sebebi bu sekmenin yalnız bir erkeğin kesin olarak yapacağı son şeylerden biri olmasıdır. Sürekli yeni insanlar arayışına girmek, yeni insanlarla tanışmak sosyalleşmek onun üzerinde stresin verdiği etkiyi azaltacağını düşünür. İşe yarar mı ? Tabii ki de evet. Sadece konuşulacak kişilerin onunla kafa dengi olması, karşısındaki kişinin iyi bir dinleyici ve çözüm odaklı bir yapıya sahip olması yeni bir dostlukta oluşturabilir yeni bir arkadaşlıkta, yeni bir aşkta. Bu konuşulan konunun içeriğine bağlıdır tabii.

10.Hobi edinme

Stresliyken her erkeğin yaptığı bir şey değildir ama nadiren de olsa yapılabiliyor. Yeni yeteneklerin keşfedilmesi, birazda öz güven sayesinde çok iyi resim yapabilir, şarkı söyleyebilirsiniz. Çok iyi folklör oyanayabilir, iyi bir yorumcu iyi bir bestekar iyi bir yazar yani aklınıza gelebilecek her türlü şey. Sadece bir cesaret ve istek gerektiriyor buna sahipseniz deneyin beyler. Ben hiç bir insanın yeteneksiz olarak doğduğuna inanmıyorum. Keşfedilmesi beklenen yetenekleriniz var. Bunun stres üzerindeki etkisi yine kafa dağıtılması hususunda. Zira yeni bir hobi edinmek zihindeki boşluğu onardığından hem yaptığınız işten memnun olursunuz, hem de stresten uzaklaşmış olursunuz. Belkide ilerde yeteneğiniz mesleğiniz de olabilir ne dersiniz ?

Durumu toparlayacak olursak..

Jean-Jacques Rousseau der ki..

Mutlak inzivaya çekilmek stresi ortadan kaldırmaz, aksine bunun kendisi başlı başına bir strestir. Yalnızlık, hastalıkların üreyebileceği en uygun ortamdır.

Daniel Goleman

Kazanmanın anahtarı, stres altındaki duruşunuzdur.

bu yüzden size bir sonraki hayatınızda hastalıksız bol huzurlu günler geçirmenizi diliyorum.

Kazanmanın anahtarı olsun. Altından olsun. Oda sizin elinizde olsun inşallah :) Bu bence tutarsa ikincisi için söz verebilir,serinin 2.sini yazabilirim :)

Yeniden görüşmek dileğiyle..


1|1
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

 • Dizi ve alışveriş hariç diğerlerine katılıyorum.

  Eline sağlık

  0|0
  0|0
 • güzel tespit

  0|0
  0|0
Yükleniyor...