Tır ve Kamyonların Kör Noktalarını Biliyor musunuz? Bu Noktalara Dikkat Ediyor musunuz?

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. Ülkemizde son günlerde ağır vasıtaların kör noktalarından kaynaklanan kazalar artmış durumda. Peki bu kazalarda suç sadece tır ve kamyonların mı ? Bence çoğu kazada olduğu gibi asıl sebep bilgisizlik ve dikkatsizlik. Fakat ister sürücü olalım ister yaya olalım bilmemiz gereken bazı püf noktaları var. Bende bir ağır vasıta sürücüsü olduğum için elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım umarım faydalı olur. Eksikleri tamamlayıp fikirlerinizi görüşlerinizi belirtirseniz daha faydalı bir bence olacaktır.

Tır ve kamyonların kör noktalarını biliyormusunuz? Bu noktalara dikkat edyiormusunuz?

Arkadaşlar resimde de gördüğünüz gibi sarıyla çizilmiş bölgeler ağır vasıtaların kör noktaları. Bu araçların yükseklik genişlik ve uzunlukları yüzünden bu bölgelerde bulunan yaya ve küçük araçları göremezler. Özellikle bu noktalara yaklaştıkça görüntü kaybolur.

Mesela Tır kamyonlarda dikiz aynası yoktur olsa bile geriyi göremezler. Sağ ve soldaki dış aynalardan geriyi takip ederler dolayısıyla siz bu araçların arkasına yaklaştıkça takip mesafesi kısaldıkça sürücünün aynalardan sizi görmesi ve takip etmesi zorlaşır. Bu yüzden takip mesafesini korumak ve görünür olmak her zaman iyidir.

Resimlerde de gördüğünüz gibi en sık yaşanan kazalardan biriside sağdan aracın önüne geçilmek istenmesidir. Ağır vasıtalarda en kör nokta aracın sağ tarafıdır. Böyle bir durumda şoför direksiyon başında sizi asla göremez. bu kazada da tır normal şeridinde giderken otomobil sürücüsü onun en kör noktasından önüne geçmek istemiş. Biraz daha bilgili ve dikkatli olsa önlenebilecek bir kaza aslında.

Özellikle akıcı trafikte otobanda veya kara yolunda bu araçların kör noktasından kesinlikle uzak durmalısınız. Normalde yüklü bir Tırın yaklaşık ağırlığı 44 tondur. En küçük bir dikkatsizlikte hemen ha deyince durmaz yani. Daha ağır ve ölümcül kazalara neden olabilir.

Bu kazaları önlemek amacıyla ağır vasıta şoförleri araçların sağ tarafına bu yazıları yapıştırarak bir nebze olsun diğer yaya ve sürücüleri uyarmaktadırlar. Fakat en etkili yöntem trafikte daha dikkatli ve bilinçli bir sürücü ve yaya olmaktır. Sizde ailenizi arkadaşlarınızı sevdiklerinizi kör noktalar hakkında bilgilendirirseniz o zaman bu bence amacına ulaşmış olacaktır. Hepinize kazasız belasız günler dileğiyle hoşça kalın..


0|1
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Aslında bunlara daha fazla eğitim verilmeli daha sabırlı insanlar kamyon şoförü olmalı

  0|1
  0|0
  • Merak etme onların aldığı eğitimleri trafikteki normal sürücüler almıyor. Ehliyet kursundaki eğitimler SRC kursundaki eğitimler zaten psikoteknik belgesi alırken birsürü testten geçiliyor. Fakat herşey belgeyi alıncaya kadar aslında çoğu sürücünün ortak hatası öğrendiklerimizi uygulamamak

Erkekler Ne Diyor 2

 • Her şeyi anladım çok güzel ama burayı nasıl göremez?

  https://i.hizliresim.com/zam5bY.jpg

  0|1
  0|0
  • Burdan bakınca haklısın. Sol taraftaki bölge tam olarak o bölge olmayabilir. Fakat bende dikkat ettim beni sollamaya geçen aracı önceden görmemişsem, sol tarafımdaki kör noktadan çıkıp önüme geçtiği zaman farkediyorum. Otomobillerde bile sol tarafında kör nokta var hatta yeni güvenlik sistemlerinde otomobillerde kör noktadaki araçları sensörler sayesinde sürücüye bildiriyor

  • kardeşim aynı anda göremiyor orayı yani sağı görmeye çalışsa sol iptal oluyor önle arka zaten hepten iptal burada görev diğer araçlara düşüyor bütün tırlara kör nokta uyarısı yapıştırdık yinede mal gibi sağdan gelip girenler var daha geçen hafta oldu kör nokta kazası adama dedik aracı hiç hareket ettirme gel tırın koltuğuna otur bak bakalım kendi aracını görebiliyormusun

 • Araç yüksek olduğu için kırmızı ışıklarda önünden geçenleri çarpabilir.

  0|1
  0|0
  • çarpıyor da zaten geçen youtube de bir video gördüm samanyolu haber yazmış göz göre göre ezdi

Yükleniyor...