Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark

Wimpy
Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark

Hayatımıza pek çok insan giriyor. Çocukluk arkadaşları, okul arkadaşları, iş arkadaşlar diye gidiyor ancak bu kişilerden yalnızca bir kaçı ile dost olabiliyoruz. Yani onlara gerçekten güveniyoruz. Sırlarımızı paylaşıyoruz. Hayatımızda uzun süre tutuyoruz. Her insanın hayatında bir tane gerçek dostu olmuştur sanırım.

1- Dostlar başarılarınızı sizinle birlikte kutlar arkadaşlar içten içe kıskanır

Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark

Dostlar her zaman sizin başarılı olmanızı ister. Sizi bunun için destekler. Sizin başarılarınızı kendi başarıları gibi görür. Bunları kıskanmaz çünkü sizin iyiliğinizi ister. Arkadaş ise yüzünüze güldüğü halde içten içe kıskanır. Bunun sonucu olarakta sizin başarınızı engelleyebileceği bir fırsat yakaladığı gün yani ondan yardım istediğiniz gün size sırtını döner böylece gerçek yüzünü ve hislerini görmüş olursunuz.

2- Dostlar sizin isteklerinize önem verir arkadaşlar kendilerini düşünürler

Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark

Dostlar sizin söylediklerinize değer verir. Eğer yalnız kalmak istiyorsanız sizi yalnız bırakır. Yardıma ihtiyacınız varsa yardım eder. Zaten bir durumun içinden çıkmak için böyle davrandığınız biliyordur o anlarda yanınızda olur. Arkadaşlar ise çoğunlukla kendini düşünür. Örneğin sizin çok üzgün olduğunuz bir gün hadi eğlenmeye gidelim diyebilir.Sizi çok önemsemez onun önemsediği gittiği yerde çevresinde birilerinin olmasıdır. Çünkü zaman geçirmek için çoğunlukla kendi gibi arkadaşları vardır.

3- Dostlar sizi her zaman arayabilir ancak arkadaşlar genellikle işi düştüğü zaman arar

Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark

Bunu zaten çoğunuz fark edersiniz. Dostlarınız ile iletişimde olmak için bir sebebe ihtiyacınız yoktur. Arar ve konuşursunuz ancak arkadaşların araması için her zaman bir sebep vardır. Muhakkak bir şey isteyeceklerdir ya da bir konuda yardım isteyeceklerdir. Bir arkadaş bir insanı durduk yere aramaz çoğunlukla.

4- Dostlar sizi ve çevrenizi olduğunuz gibi kabul eder arkadaşlar ise yargılamaya çalışır

Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark

Dostlar size hiç bir durumda sırtını dönmez. İstediğinize inanabilir, istediğinizi yapabilirsiniz. Onlar bunu her zaman anlayamaz belki ancak sizi bu konuda yargılamaz ya da üzerinize gelmeye çalışmaz. Ya yanlış olduğunu anlatmaya çalışır ya da size bunun iyi bir şey olup olmayacağını sorar. Arkadaşlar için ise farklı görüştekiler farklı düşüncedekiler her zaman sorundur. Farklı siyasi görüş, farklı spor takımı tutma, farklı düşünceler bu iki kişinin arasını hemen bozabilir. Çünkü arkadaşlar çevrelerinde kendi gibi düşünen insanlar ister.

5- Dostlar sizin seçimlerinize saygı duyar arkadaşlar ise onların istedikleri olsun isterler

Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark

Dostlar arasında seçimlerin çok bir önemi olmaz. Maksat her zaman beraber bir şey yapmaktır çoğu zaman ne yapıldığının önemi yoktur. Bu yüzden dostlar arasında seçimlerin çok önemi olmaz her zaman anlaşmanın bir yolunu bulabilirler. Arkadaşlar ise sizi kendi istedikleri yere götürmeye çalışırlar çünkü amaç sizinle vakit geçirmek değil oraya biri ile gitmektir. Siz yalnızca oraya gitmekte ihtiyaç duyduğu kişisinizdir.

6- Dostlar sevincinize ve üzüntünüze ortak olur arkadaşlar ise önemsemezler

Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark

Dostlar sizin sevincinizi ve üzüntünüzü sizin ile birlikte yaşar. Sizin yanınızda olmaya çalışır. Bir nevi iyi ve kötü gününüzde de yanınızda olur. Ancak arkadaşlar ise yalnızca ya tebrik ya da üzüntü mesajı yollamak ile yetinirler. Sizin hayatınızda olan şeyleri bilir ancak umursamazlar.

7- Dostlar sizinle konuşmaktan zevk alır arkadaşlar ise yalnızca konuşmada üstün olmak ister

Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark

Dostlar birbiri ile konuşmaktan zevk alır. Zaten her zaman doğal bir konuşma olur bu. Ne tartışılırsa tartışılsın bir taraf üstte olmaya diğer tarafı ezmeye ya da üstün gözükmeye çalışmaz ancak arkadaş ile olan tartışmalarda konuşmalarda arkadaşınız çoğu zaman ben daha fazla biliyorum diyebilmek için üstün gözükmeye çalışır. Bu da konuşmadaki tüm doğallığı öldürür ve kasıntı bir ortam yaratır.

8- Dostlar hayatınızın çoğunda yanınızda olur arkadaşlar ise çıkarları bitince kolayca düşmanınız olur

Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark

Dostlarınız ile tartışsanız bile ileride dönüp size kötülük yapmaya çalışmazlar. Eski dosttan düşman olmaz gerçekten de. Hatta kötü gününüzde tekrar yanınıza gelme olasılığı bile yüksektir. Ancak arkadaşlar ise siz onlara istediğinizi vermediğiniz hayır demeye başladığınız anda sizin ile iletişiminizi keser. İleride açıklarını araması size karşı kullanmaya çalışması ya da size kötülük yapması beklenen şeylerdir.

Elbetteki bunların hepsi tek tarafta olursa iyi bir dost olur diye bir kural yok. İki tarafta da bu özelliklerden az çok bulunması halinde yine iyi bir dostlukları olur birbirlerinin açıklarını kapatırlar. Ancak tabii ki bazı insanlar çok iyi maske takarlar bu neden ile arkadaş mı dost mu olduğu konusunda şüpheye düşebilirsiniz bunu anlamanın tek yolu da zamana bırakmaktır.

Sizin kaç tane gerçekten dostunuz var?

Dost ile Arkadaş Arasındaki 8 Fark
2
1
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Kız Görüşü

 • MaSksTeR
  Güzel yazmışsın
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • birgaripcool
  Çoğu doğru
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

10
 • civcik1
  Kaç tane dostum var saysam bir elimin 5 parmağını geçmez bir iki tane var ama ne kadar az insan o kadar huzur yani önemli olan çok olması değil kaliteli olması sana değer vermesi vs..
  10 tane kuruşta 1 tl eder 2 tane 50 kuruşta onun gibi birşey.
  Eline sağlık :)
YÜKLENİYOR...