Genel Olarak Sevilmeyen 5 İnsan Modeli

Merhabalar. Genel olarak sevilmeyen beş insan modelini yazma gereği duydum. Beş ile sınırlı değil elbette ama hepsini yazarsam da oldukça uzun bir yazı olurdu.

Sürekli kendinden bahseden tipler

Onlara karşı bir olay anlattığınızda, bir beyanda bulunduğunuzda, bir cümle söylediğinizde hemen; " Ben de öyleyim, bak benim de şöyle bir anım var, sana bu konu hakkında ki yaşadıklarımı söyleyeyim" minvalinde tepki gösterirler. Elbette bize de bir şeyler anlatacaksınız ama her bir cümleye karşılık kendinizden anılar, olaylar paylaşacaksanız da bu iş çok sıkıcı bir hale dönüşür. Bir süre sonra "Bana ne, sorduk mu" minvalinde cevaplar içten içe kaçınılmaz olur. Ve bu tip insanlar ile sağlıklı bir sohbet oluşturamazsınız, zira sizden çok kendini umursar.

Tek ben doğruyum diyen insan modeli

Bu tiplere göre tek doğru kendileridir. Ekseriyetle yeniliklere, farklılıklara kapalıdırlar. Onlara herhangi bir konuda bir öneride bulunduğunuz zaman sizi pek tiye almazlar, umursamazlar. Çünkü onlar her şeyin doğrusunu bilir. Onlardan başka bilumum insanlar yanlıştır veya kale alınmayacak insanlardır.

Doğrunun subjektif, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterdiğinden bihaber yaşarlar. Genel olarak da çevreleri tarafından pek saygı görmezler.

Menfaatçi insan modeli

Hayatta herkes menfaat ilişkisi kurmuştur ama bu dediğim tipler hayatlarının her anında menfaat ilişkisi içindedirler. Yüzünüze gülerler fakat bu gülüşün arkasında kendi çıkarları söz konusudur, yoksa sizi sevdiklerinden falan değil. Menfaatlerini elde edip tatmin olduktan sonra sizinle muhatap olmaya hacet duymazlar. Zira erekleri de sizden çıkar sağlamaktı. Sevilmezler, sevgiye layık değillerdir. Karşılıksız ilişki onlara ters gelir.

Empati kuramayan insan modeli

Hiçbir zaman muhatabı olduğu kişilerin ne hissettiğini, düşündüğünü merak etmezler. Bunu bilmek için uğraşmazlar. Genel olarak anlayışsız davranırlar. İnsanların halinden anlamadıkları için onları hemen yargılarlar ve onlara gereksiz yafta yapıştırırlar. Olaylara perspektifleri dardır.

Saygısız insan modeli

Kendi gibi düşünmeyen, davranmayan insanlara saygısızlık yaparlar. Nasıl davranılması gerektiği bilmezler. Fütursuzca hareketler sergilerler. İnsanlara karşı terbiyesizce ve ahlaksızca tepkiler gösterirler. Toplum tarafından sevilmezler. Saygı göstermedikleri için saygı beklemeleri de çelişkili ve saçma bir istektir. Saygı göstermeyen kimse saygıyı hak etmez.

Saygılı olun ki itibarınız artsın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

spydercoupe.


1|1
22

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

  • Sen bir olmuşsun aşmışsın bişeyleri tebrik ederim çok doğru tespitler. Ama bunu zamanında anlayabiliyosan en az zararla çıkarsın işin içinden..

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...