''Sen Önce Kendine Bak!'' Dedirtecek Cinsteki İnsanların Bazı Tutarsız Davranışları

İnsanlığın başından bu yana eleştiri, kişilerin kendini geliştirmesi ve örnek alması açısından önemli bir iletişim haline gelmiştir. Fakat ne yazık ki bunu usulüne göre yapanların sayısı oldukça az. Aslında itibar bile gösterilmemesi gerekilen insanlar oldukları da bir gerçek. Şimdi bu itibar gösterilmeyecek tutarsız insanların meşhur sözlerine bir göz atalım.

Asgari ücret alıp İphone'nin en son çıkan modelini alan kişilerin, zengin insanların yaptığı harcamaları eleştirmesi

''Sen Önce Kendine Bak !'' Dedirtecek Cinsteki İnsanların Bazı Tutarsız Davranışları

Zengin bir kimse 1 milyonluk arabaya binebilir. Bir kol saatine oturduğun ev kadar para verebilir. Bir monta ve pardösüye 10 bin lira verebilir. Sıradan bir kazağa 5 bin lira verebilir. Bu durum kimseyi ilgilendirmez. Şimdi şöyle basit bir ölçüm yapalım. Aylık 1300 TL maaş alan bir adam, 3900 TL'lik telefon alıyor. Bilirsiniz, en son çıkanı alma hastalığı birçok kişide var. Bu adam aylık kazancının 3 katını sadece bir telefona veriyor. Zengin bir adam ise bir kol saatine 80.000 TL ödüyor; fakat bu miktar, onun aylık gelirinin 30'da 1'i. Bu durumda önce eleştirilmesi gerekilen kişi kimdir ? Maaşının üç katını telefona ödeyen bir kimsenin bir kol saatine 80 bin ödeyen adamı eleştirmesi sizce olağan mı ? Bir de meşhur sözleri var, ''Bu kadar aç insan varken nasıl böyle harcama yapabiliyorlar ?'' diye. Dünya üzerindeki aç kimselerin sorumlusu o adam mı ? O adam, dünyadaki bütün açları doyurmakla mükellef mi ? İkisi de hayır. İsterse 5 kuruş vermez, bu da kimseyi ilgilendirmez. 3900 TL telefona verirsin ama sana da ''300 liralık telefon neyine yetmiyor ?'' diyecek birçok insanın olduğunu da unutma.

Yoldan yürürken milletin annesini, bacısını süzmekten çekinmeyenlerin başka kadınların giyimine karışması

Yolda yürürken başkalarının annesini, karısını, kız kardeşini utanmadan süzen, onu da geçtim laf atıp argo sözler sarf eden bireylerin kendi kişiliklerine bakmadan başkalarının giyimine bakıp eleştirmesi ne kadar doğru bir davranış ? Başkalarının giyim tarzına bakıp karakteri yorumlamak ne zamandan beri eleştiri oldu ? Bu kişiler, başkalarının annesini, karısını ve kız kardeşini süzmekten utanmazlar ama aynı muamelenin kendi aile bireylerinden birisine yapıldığını fark ettiklerinde de kıyameti koparırlar. Sonrasında ise ''Şort giyenler böyle, dar pantolon giyenler böyle.'' derler. Üstelik bu tip kadınlara ağza alınmayacak düzeyde itici olan kelimeleri de hiç çekinmeden söylerler. Öyleleri var ki, bizzat kadının gözüne bakarak söyler. Bu karaktersizlerin yaptıkları muameleyi, başkaları annelerine, eşlerine yapsın diyeceğim de onların bir suçu yok ki.

Üstü Mekke altı Paris yakıştırması (süslüman)

Başkalarının giydikleri bizi ilgilendirmez. Ağızlarından ''süslüman'' kelimesini düşürmeyenlerin daha düne kadar; alkol, zina, dedikodu ve daha birçok toplumca kötü sayılan işlere el sürmeleri de ayrı bir ironi. Bir de meşhur bir söz var, ''Tesettürü kirletiyorlar !'' Ona bakacak olursak sen de bu kafayla İslam'ı kirletiyorsun. Zaten dünya üzerinde terör, gasp ve hırsızlık bitti, birkaç kişinin örtüsü İslam'ı kirletmeye başladı değil mi ? Kişi isterse başına eşarp takar alttan şort giyer. Bu kimseyi ilgilendirmez. Bazıları da ''Müslümanlık bu değil.'' der. Bunların gittiği zihniyete göre hareket edersek tesettürlü olmayan her kadın Müslüman sayılmıyor. Günümüzün tek sorunu bu zaten, başa geçirilen bir bez parçası. Zaten bu tür cümleler kuranların böyle gereksiz ve saçma konulara kafa yoracak kadar başıboş olduklarını az çok tahmin edebilmişsinizdir.

''Askerliğini yapmayan adam değildir !'' saçmalığı

Özellikle bunu söyleyen kişilerin ülkede savaş çıkması durumunda topuklayacak ilk kişi olmaları ve gündelik siyasi ve askeri haberlerden fakir kalmaları da ayrı bir saçma. Şimdi size burada askeriyeyi eleştirmeyeceğim, sadece askeriyede askerlik yapılmadığını kısaca özetleyeceğim.

Lise mezunu olan 20 yaşında henüz bıyıkları yeni terlemiş erkekleri alırlar. Batı'ya atanırsan köle olursun. Doğu'ya atanırsan psikolojin bozuk olarak geri dönersin. Sabahın beşinde kalkıp biraz koştuktan sonra kölelik saatlerin başlar. Şoförsen komutanın karısını, metresini, kızını akşama kadar taşırsın. Askerliğini yapmaya gidip de eli silah tutmadan geri dönen birçok arkadaşım var. Yine Hakkari Yüksekova ve Çukurca'da askerliğini yapan arkadaşlarım var. Şırnak Cizre'de halen yapan var. Dönenler yar deli konuşuyor. Neden biliyor musunuz ? Silah sesi işitmekten değil, dört duvar arasında kalmaktan. 12 ay boyuna karakoldan dışarıya çıkarmıyorlar, hapis hayatı mı sürüyorlar yoksa askerlik mi yapıyorlar belli değil. Bir askerin 1 haftada alabileceği eğitimi 6-12 ayda veriyorlar. Bir de askerliğe kutsal gözüyle bakanlar var. Kutsal olsaydı parayı ödeyen yırtabilir miydi ? En büyük zaman israfı olarak bilinen askerliği bu şekilde görmeyenlerin ve özellikle gündelik siyasi ve askeri haberlerden fakir kalmaları halinde bunları söyleyebilmeleri ne kadar da tutarsız öyle değil mi ? Adamlık askerlik yapmayla olmuyor. Gerçekten askerlik varsa gidip yapalım, yoksa köle olmak istemeyenlere hakaret etmeyin; buna hakkınız yok.


4|0
20

En İyi Kız Görüşü

  • Ilk madde ben mi oluyorum diye gidip geldim ve olmadığıma kanaat getirdim =////

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Eline saglik

    0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...