KizlarSoruyor Üyelerinin Yürek Burkan Sıkıntıları

Ribren

1'inci örneğimize telefonla başlayalım.

"Babam yeni telefon almıyor ne yapmalıyım?"

Kızlarsoruyor üyelerinin yürek burkan sıkıntıları

Üye, bu sorusunda kısaca telefonunun modelinin geçtiğinden, popüler kültüre ayak uydurmak adına, yeni telefon almak istediğini vurguluyor. Fakat ne yazık ki babası almıyormuş ve sitem ediyor.

(Bu arada, bu soruyu soran kişi sadece bir örnek. Bunun gibi binlerce şımarık insan var. Bir kez olsun babasının neler yaşadığını, eve para götürebilmek için neler çektiğini bilmeden veya sorma gereksinimi duymadan, düşünmeden şımarık şımarık isteklerde bulunan! )

Daha sonra, süt ürünlerinin satıldığı bir mağazaya, peynir almak için giden birisinin anlattıkları aklıma geliyor.

"Peynirlerin satıldığı bölümün önünde peynirlere bakıyorum. O esnada yanıma yirmili yaşlarda, üzerinde yıpranmış kıyafetler olan, yoksul olduğu belli genç bir çocuk yanaştı. O da reyona kısa bir bakış attıktan sonra tezgahtara, "abi tereyağı alacağım ben" dedi. Tezgahtar gramajı farklı olan bir iki ambalajlı tereyağını göstererek, hangisi istediğini sordu. Genç adam, tezgahtara fiyatlarını sorduktan sonra daha ucuz olanını işaret ederek "bu olsun abi" dedi. Akabinde tezgahtara "abi bu nasıl yeniyor?" diye bir soru sordu. Tezgahtar şaşırdı tabi, içeride kendi aralarında konuşan bir kaç müşteri daha vardı. Onlar da birden sustu, bir an sessizlik oldu, ben kafa mı buluyor acaba adamla diye, yanımdaki gence bir bakış attım. Daha sonra genç, cümlesine şöyle devam etti; "abi kusura bakma soruyorum ama biz hiç tereyağı yemedik bilmiyoruz nasıl yenir, çocuk için alıyorum. Çocuğum hasta da, doktor tereyağı yesin dedi" dedi. Bunun üzerine de tezgahtar, sabah kahvaltıda kızarmış ekmeğin üzerine sürülüp yenebileceğini falan söyledi. "peki abi" dedikten sonra ödemesini yapıp, dışarıda kucağında çocuğuyla bekleyen eşinin yanına gitti ve yavaş yavaş uzaklaşıp gittiler.

KizlarSoruyor Üyelerinin Yürek Burkan Sıkıntıları

Bir yanda, elinde ki 1000 liralık telefonu beğenmeyip, yenisini isteyen ve babasına sitem eden bir genç kız. Diğer yanda ise, evladının hastalığı için, hayatında hiç yiyemediği 15 liralık tereyağını hasta çocuğuna almaya çalışan mahcup bir baba...

Yetti mi? Yetmedi!

Aklıma birde bu baba geliyor, sonra da böyle düzene sövdükçe sövesim geliyor...

2'inci örneğimize, sosyal medya üzerinden yediğini içtiğini paylaşanlarla devam edelim.

KizlarSoruyor Üyelerinin Yürek Burkan Sıkıntıları

Hala anlamış değilim, bir "insan" yediği yemeği neden milletin gözüne sokar. Hani muhteşem bir İslam dini var, hatırladınız mı? "Komşusu açken, tok yatan bizden değildir." diyen. Sanırım %99'unun ( veya her neyse işte! ne önemi var ki sayıların? ) müslüman olduğu ve müslümanlığına laf söyletmediği bu ülkede, daha fazla bir şey söylemeye gerek yok sanırım. Gereken her şey bu cümlede gizli zaten. Üzerine bir şey demeden, yaşanmış bir olayı anlatayım sizlere.

KizlarSoruyor Üyelerinin Yürek Burkan Sıkıntıları

Anlatıyor bir abimiz...

Akşam işten çıkmadan evvel hanım mesaj atmış. Mısır istiyormuş. Koşarak gittim pazara. Fakat çoktan tezgâhlar kaldırılmış. Bazıları araçlara yükleme yapıyor. Belediye bir yandan temizlikle meşgul. Şansım varsa belki tek tük pazarcı kalmışsa içeri bakayım dedim. Pazarın içine girdiğimde hiç görmediğim, aslında hiç görmekte istemediğim bir tablo vardı. Bir kaç kişi yerden ezilmiş, çürümüş meyve ve sebzeleri topluyorlardı. Bir an gözlerim doldu. 50-60 yaş civarında bir teyzem pazarcının tekine sordu "domateslerden alabilir miyim?" diye. Belli ki, kendisi pazar boşaldığı vakit yerde kalanları toplayarak sofrasına bir şeyler götürme derdinde. Diyaloğun devamını duyabilmek için duraksadım telefonumu kurcalıyor gibi yaparak. Dönüp baktığımda tam dolu iki kasa domates vardı. Pazarcı, teyzeme “Allah versin” diyerek domatesleri yere döktü ve kamyoneti kullanan elemanda 3-4 tur ileri geri yaparak domatesleri ezdi. Belli bir prosedürümü var bu işin bilmiyorum ama kimseye yar etmemek adına mı yaptı onu da bilmiyorum. Her yanım dağıldı resmen.Teyzemin yanına gittim. Yardım etmek istediğimi söyledim uygun bir dille. Fakat kabul etmedi. Rica ettim tekrardan ama yüzüme bile bakmadan oradan uzaklaşmaya başladı. Öylece pazarın ortasında kaldım. Etrafıma tekrar baktığımda, teyzemiz gibi yerden yiyecek toplayanların sayısının aslında ilk başta gördüğüm gibi bir kaç değil daha çok olduğunu fark ettim.

KizlarSoruyor Üyelerinin Yürek Burkan Sıkıntıları

Sahi, neydi bizi bu hale getiren?

3'üncü örneğimize ise, doğum günlerinde yapılan sürprizleri beğenmeyip, daha iyileri için sitem eden arkadaşlarımıza gelsin.

Evet arkadaşlar! Bu örneklerden binlerce verebilirim sizlere. Çünkü bu insanlardan dışarıda binlerce var. Gördüğünüzde iğrendiğiniz, ötekileştirdiğiniz, yok saydığınız İNSANLAR...

Hadi şimdi bir kez daha düşünün sıkıntılarınızı ve sitem edin! Tabi sitem edecek yüzünüz varsa...

KizlarSoruyor Üyelerinin Yürek Burkan Sıkıntıları
1
7
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • Kıyısında
  Korkularımız ve hayallerimizle yaşıyoruz amma ikisini birbirine karıştırıp içiyoruz;bu içkinin verdiği sarhoşlukla savruluyor, yere düşüp kalkıyoruz. Hayattan beklentilerimize göre isteklerimizi ve hayallerimizi şekillendirmeye, kendimizi cesaretlendirmeye çabalıyoruz. İşler yolunda gitmiyor... sorun, sıkıntı, endişe;toplum olabilmenin gerekliliğidir, toplum-birlik-varlık-varlığımızı sürdürebilme güdüsü, sadece KizlarSoruyor üyelerinin sıkıntısı değil bu endişeye gerek yok :), tabi insanlığında endişe etmesine gerek yok, sen misin varlığını sürdürmek isteyen, sen misin sonsuzluğu arzulayıp sonu olmayan güdümlemeleri güdüleyen.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • nCandemir
  Tekdüze hayata pek sahip olamadım, varlığı da yokluğu da en uçlarda yaşadım ve sabah sabah bu makale içimi ürperti umarım birilerine ders olur..
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

06
 • KillerLestat
  kapitalism işte ister anlayın ister anlamayın sozum meclisden dısarı anlamak istemeyenler var cunku işlerine gelmiyor lay lay lom yasayan nesil var ozellikle 2000 yılında dogan bundan sonrakiler ozellikle... emek sermaye celiskisini anlayın okuyun bu 70 yıllık kavga...
 • pilavımıkaybettim_
  Teknoloji kadar işe yaramaz bir şey yok aslında saçmalatıyor bizi
 • Kedidir_Kedi
  güzel olmuş, eline sağlık.
 • __NoName__
  Emeğine sağlık güzel bir bence olmuş
 • MecnunGenc
  Emeğine sağlık güzel paylaşım.
 • _tesadüf_
  güzell

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...