Evlilik Mutluluk Getirir mi?

‘’evlenmek için doğru insanı bulmak, içinde biri zehirli diğerleri zehirsiz on yılan bulunan bir torbadan zehirsiz yılanı çekmek gibi bir şeydir.

( Thomas Moore –ütopya)

Evlilik kararı hayatımızda verdiğimiz en önemli karardır

Bir çok insan için evlilik yeminini ederken de bir ömür boyu, hastalıkta ve sağlıkta ölüm ayırıncaya kadar sürmesi dilenen bir yolculuktur. Evlenmeyi düşünen biri kendine “Evlilikten ne bekliyorum ve ne yapmalıyım?” diye sormalıdır. İnsan bir eşya alacağı zaman bile düşünüyor, ölçüp biçiyor.

Bir eşya alırken gösterilen özenin, hayatın en önemli kararlarından biri verilirken gösterilmemesi, evliliği şansa bırakmaktan başka bir şey değildir!

Evlilik İnsan hayatındaki en önemli yolculuklardan birisidir

Birçok insan için mutluluğun ve mutsuzluğun temel kaynağı evliliktir. Evliliği hayat dediğimiz yolculuğun ne kadarını ayırdığımız üzerinden değerlendirecek olursan birçoğumuz için hayatımızın en önemli parçası olduğunu söylemek yanlış olmasa gerek. Bu yolculuğun uzun bir yolculuğa çıkmak gibi düşünmek gerekir, iyi ve kötü zamanların da olabileceği hesap edilmelidir.

Önemli olan yolculuğun paylaşım noktasında nasıl yaşanabileceğinin bilinmesi ve ortak değerler olup olmadığıdır ve unutulmamalıdırki bu yolculuk meşakkatlidir vefa cefa çekmeyede hazır olmalısınız..

Yolculuk esnasında yol arkadaşınız ile yüzde yüz uyumu bulmanız asla mümkün değildir

Beklenti ve amaçlarınızın yüzde 70-80 birbirine uyduğunu, birbirinizi tanıma konusunda da yeterli bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız yola çıkabilirsiniz yani evlilik kararı alabilirsiniz .

Yapılan seçim doğruysa, çiftlerin değişikliklere uyum sağlama kapasiteleri yeterliyse, uzun soluklu ve niteliği gittikçe artan bir evlilik yaşamları olur.

Olur olmasına da gel gör ki hali pür melalimiz pekte iç açıcı değil!

Birbirimize dokunacak kadar yakın ama hiç birşey paylaşamayacak kadar uzak olan çiftler oluverdik.

İlgi yok alaka yok, iletişimi, paylaşımı çoktan yitirdik.. Çoğumuz sadece bir şablon olarak evliliği devam ettiriyoruz..

Korkularımızla yüzleşemeyen insanlar oluverdik ve bunun bedelini ruhsuz, mutsuz, umutsuz, biçare kendini gerçekleştirmekten uzak insanlar olarak ödüyoruz!

Bir çoğumuz Çocuklar var diye, bu saatten sonra kiminle nasıl birlikte olurum diye, yarım yamalakta olsa kurduğumuz düzen bozulmasın diye, dost akrabalar ne der diye, toplumda dul bir kadın damgası yerim diye ve daha bir çok korkuyla mutsuz evliliklerimiz yıllarca sürdürmeye çalışırız!..

Çoğumuz yıllarca hiç bir şey sorgulamadan, kendisini de unutarak eşlerine adayıp ve bunun bedelini korkunç bir hayal kırıklığıyla öder hale geldik!!

Artık bir yastıkta yaşlanılmıyor. “Olmazsa boşanırım…” mantığı ile evlilikler yapılıyor. Maalesef kimse kendisini değiştirmek istemiyor, herkes işin kolayını seçiyor..

Peki mutsuzluğun sebebi nedir?

Mutsuzluklar tek bir sebeple olmuyor, tek bir sebep olsa önemsenmez zamanla alışır insan, fakat bir sürü sebep üst üste olunca dayanılmaz hale geliyor insan katlanamıyor artık!

İlişkinin devamlılığını sağlayan temel faktör İlgi’dir. Ve aramızdaki iletişim, sevgi ve güvendir.

(günümüzdeki boşanmaların en büyük sebebi ilgisizliktir sonrasında aldatma geliyor)

ilişkilerimiz yaşayan bir canlı gibidir. Bir çiçek gibi beslenmeye, bakıma, ilgiye ve sevgiye muhtaçtır ve ancak bu şekilde gelişip büyüyebilir ve güçlenebilir..

Tavsiyeler

ilgili olun!

Eşinizi fark edin!

Birbirinize olan ilgisizliğinizin nedenini bulun.

monotonluktan kurtarmak için yenilikler yapın.

Sevgiliyken yaptıklarınızı tekrarlayın.

ilişkinize gizem katın.

fikirlerine ya da hayallerine değer verin..

kızdığınızda Kendinizi onun yerine koyun ve empati yapın.

Eşinizi tanımadan önce kendinizi tanıyın. Evlilikten ne bekliyorsunuz? Evlilik sizin için ne ifade ediyor? Neden evleniyorsunuz? (iyi cevaplar bulun)

Unutmayın ;

Realist olun, yoksa; Hayal üzerine kurulan evlilik, ilk hayal kırıklığıyla yıkılabilir. ...


2|0
32

En İyi Kız Görüşü

  • eline saglik :)

    0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

  • Güzel bir paylaşım olmuş

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...