Yalanın En Tehlikeli Hali: İftira

Bu bencemde; iftiranın ne kadar kötü bir suç olduğunu, sosyal ilişkilere verdiği zararı ve neden tehlikeli olduğunu anlatacağım.

Öncelikle iftira nedir?

Vikisözde anlamı şöyle açıklanmış:

Bir kimseye kasıtlı ve asılsız suç yükleme, kara çalma, bühtan.

Yani bir insanı yapmadığı bir şeyle suçlamak, kişiyi işlemediği bir suçtan mahkum ettirmeye ve toplum önünde itibarını düşürmeye çalışmak.

Bana sorarsanız iftira bunlarla sınırlı değil. Bir insanın yaptığı iyiliği yapmamış gibi göstermek, o kişi hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan gıyabında konuşmak, kesin ve suçlayıcı cümleler kullanmak da iftira sayılabilir.

İftira kime karşı ve ne sebeple olursa olsun kötüdür

Bir iftira; yıllarca sürecek küslüklere, büyük kavgalara hatta cinayete bile neden olabilir. Hapishaneler, asılsız suçlamalar yüzünden haksız yere tutuklu kalan insanlarla dolu, Amerika gibi idamın yasal olduğu ülkelerdeki durumu düşünün bir de... Yani iftira deyip geçmeyin. Bir iftira bir insanın huzurunu, mutluluğunu, saygınlığını, parasını, özgürlüğünü, canını, her şeyini elinden alabilir. Bir iftira sizi dolaylı yoldan hırsız, katil yapabilir.

Ben en nefret ettiğim insana bile iftira atılmasına göz yumamam, hemen işin doğrusunu açıklamak isterim.

İftira size hiçbir şey kazandırmaz aksine eğer yalanınız ortaya çıkarsa çok şey kaybedersiniz.

Diyelim ki X kişisi çok kötü bir şey yaptı ve siz bunu diğerlerine anlattınız. Doğru söylediğiniz de anlaşıldı. İnsanlar şöyle düşünür: "X gerçekten çok kötü biriymiş, iyi ki bizi uyardılar."

Diyelim ki X kişisi kötü biri ama siz onun gerçekten yaptığı kötülükleri anlatmak yerine yapmadığı bir şeyi anlattınız yani asılsız suçlamada bulundunuz. X bu iddianın yalan olduğunu kanıtladı. Bu sefer insanlar şöyle düşünür:

"Eğer X kötü biri olsaydı, ona iftira atılmazdı, yaptığı şeyler anlatılırdı. Demek ki X sadece iftiralarla karalanabilecek kadar iyi birisi."

O saatten sonra ne kadar uğraşırsanız uğraşın insanların gözünde X mağdur ve iyi birisi, siz ise yalancının tekisinizdir. Daha da kötüsü, insanlar size bir daha hiçbir konuda güvenmezler. Ne demişler; adı çıkmış dokuza, inmez sekize.

İnsanların size güveni sarsılsın, sevmediğiniz kişiler toplumda yüceltilsin, başınız derde girsin istemiyorsanız düşmanlarınızı iftira ile değil hakikat ile yenmeye çalışın. Çünkü;

"Yalan dört nala gider. Hakikat ise adım adım yürür, fakat yine de vaktinde yetişir."


5|3
32
Hao_Asakura KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Çok beğendim canım. Hayatta başarı sahibi olamayan insanlar sadece iftira atıp birilerinin üzerinden prim yapmaya çalışarak itibar elde etmeye çalışır. Ama onlara tek yakışan sıfat çakallıktır.

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

Kızlar Ne Diyor 2

 • Haklısın :) sen dostuna, kardeşine güvenirsin, o arkandan kuyunu kazar, kimseye güvenemez oldum artık :D

  0|0
  0|0
 • Haklısın
  Ancak bazıları da o kadar karaktersiz ki hem iftira atıp hem galip benim diye ortada geziyorlar

  1|0
  0|0
Yükleniyor...