Eski Sokak Sanatlarını Özlediniz mi?

Sokak sanatı diyorum çünkü eskiden oyundu şimdilerde kimseler adından bile söz etmiyor ;

Taso sanatı

Öncelikle resmi bile görünce içim cız etti ve vucudumdaki tüm kanlar çekildi sanki; çok eskiye aldı götürdü beni :(

Bu sanatı herkes beceremezdi çünkü her biri çok değerli olan ve kaybettiğinde geceleri uykularını bölebilecek kadar önemliydi bu tasolar. Çok gözü kara ve birazda mahallenin kabadayılarından olman lazımdı kaybetmek gurur kırıcı ve eve geldiğinde eksildiğini belli etmemen gerekiyordu. Çünkü annemiz yeri geliyordu son parayla cips alıp içinden taso çıkınca yüzümüzdeki açan gülücükleri görmekmek için aç kalmayı göze alıyordu ..

Misket sanatı -Biz Adana'lılar buna gulle derik

Mahallenin abileri oynamadan kazanır alır kaçardı. Sonrada onlarla başka mahallenin çocuklarından kazandıkları misketlerle akşam gelip hepimize kat kat fazlasını verip bizim sabahtan akşama kadarki hüznümüzü mutluluğa çevirip hatta gece saymak için geç yatıp geceni bir yarısı tekrar tekrar saymak için kalktığımız günlerin mutluluk topları diyebiliriz.

Hızlı olanlar ve güçlü olanlar kaybettikçe güçlenmiş hissi veren farklı bir oyundu.

Fırıldak sanatı

Bu çok çok farklı bir işti rivayetlerle dolu ama bir o kadarda eğlenceli işti :) Rivayet konusunu anlayan anlamıştır. Döndüğünde fazla ses çıkartan fırıldakların sahibi çivisini çıkartıp içine sinek kooduk dediklerinde mahallede sinek bırakmazdık ama o ses çıkmazdı.Bunun hakkında pek fazla bir şey yazmayacağım çünkü ''anlatılmaz yaşanır''.

Futbolcu kartı oynama sanatı

Sokak içerisinde en yaygın oynanan oyundu çünkü kendimizi teselli etmemizin en kolay olduğu oyundu (aynı olan kartlarla oynadım yenildim zaten bir şey olmaz ) derdik :)

Zengin olanlarda çok fazla olduğu için aynı karttan çok sayıda oluyordu ve kalabalığı gitsin diye hiç kartı olamanyanlara verip 3 5 ün sonra o arkadaşına bende kart çok hadi oynayalım dedikten sonra hepsini kaybedip küser diye verdiği 3 5 kartın hatırına kazandığımız bütün kartları geri verirdik o kadar masumduk ..


0|0
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Özlenmez mi 🙂

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...