Çocuğunuz Erkekse Eski Kafalardan Kaçının

Toplumumuzda bazı şeyler halen aşılamamış durumda. Bunda çocukların yetiştirilme tarzı da önde gelen sebeplerden biri. Şikayetlenmek yerine yeni nesli biraz değiştirelim bence.

1. Mutfağa girmesine izin verin

Her birey kendisi için yemek yapabilmeli. Kimseye ihtiyaç duymadan, acıktığında erinmeden ve herhangi birinden beklemeden karnını doyurabilmeli. Tabii küçük bir çocuk bunu yapamaz lakin küçüklükten alıştırırsanız, misal salata yapımını ona bırakabilirsiniz, ilerisi için işler kolaylaşır.
Gel gelelim, sırf cinsiyeti erkek olduğu için çocuğunuzdan bu tür işleri beklemezseniz, her yemeği hazırlayıp önüne koyarsanız bu hep böyle sürecektir.

Bahsi geçen ufaklık yedisinde de önüne hazırlanmış bir tabak bekleyecektir yetmişinde de.

Siz yemeği hazırlarken, ona çatal kaşık vs. koymasını, masayı kurmasını kibarca söyleyin. Yoksa oturup, 'Hadi anne acıktım yaaa ne zaman olur ?' Diye masayı yumruklaması kaçınılmaz. Tabii ki çocuğunuz, size biraz şımaracak ama kimse olayı abartıp, farkında olmadan yanlış şeyler aşılamak istemez.

Bu arada işin içine eğlence katarsanız, angarya gibi durumlar ortaya çıkmaz ve minik çocuk bundan şikayet etmez.

2. Odasını siz toplamayın

Dağıttığı her şeye el atmayın. İleride kendi yuvasını kurduğunda oraya buraya attığı eşyalarını da kendisi toplamak istemeyecektir bu kez, eşinden bekleyecektir. Oturup bekleyen bir insan haline getirmeyin onu...Çünkü böyle alışır, siz alıştırmayın.

Birey olmasına izin verin, her işini siz yapmayın

Böyle bir erkek her zaman bir anneye ihtiyaç duyacaktır. İleride eşi de, hayatına giren kadından ziyade bir anne, bir bakıcı konumuna yerleşir onun gözünde.
Örneğin bir kız çocuğu belirli bir yaştan sonra kıyafetini kendisi ütüler. Fakat erkek genelde bunu yapmaz. Yapması için hayatının bir dönemini yatılı okulda geçirmiş olması gerekiyor çoğu zaman...
Bırakın yapsın, işleri kadın-erkek işi diye cinsiyete göre ayırmayın. Bunu ona aşılamayın.

3. Erkek adamsın vs. sözlerinden kaçının

Sen erkek adamsın, yaparsın... Erkeksin sen şeklinde cümleler kurmayın. Bu övgüleri duyan çocuk, erkek olmadan güçlü olunamayacağını, erkek olmanın fazlası ile gurur verici olduğunu , eğer dünyaya kadın olarak gelseydi aciz olacağını, birtakım şeyleri yapamayacağını zannedecektir.
Bahsi geçen çocuk hayatının her döneminde, kafasında bazı şeyleri 'erkek adamın yapacakları ve kadının kadın olduğu için yapamayacakları' şeklinde ikiye ayıracaktır. Beyni sığ bir hal alacak, düşünceleri cinsiyet üzerine şekillenecek, insanı insan olarak değerlendiremeyecektir.

Cinsiyetinden gelen gereksiz bir öz güvenin içinde boğulacaktır.


Hatta ve hatta bu çocuk ilerleyen dönemlerde, cinsiyetini değiştiren veya gay biri ile karşılaşırsa olayı şundan pek de farklı algılayamayacaktır. 'O erkek, nasıl olur da kadın olur? Erkek adam kadın olmaya özenir mi ? ' Ona böyle dar bir beyni kendi ellerinizle hazırlayıp vermeyin.
Okuduğunuz için teşekkürler. 😂
♡ Kendinize iyi bakın ♡


3|2
14

En İyi Erkek Görüşü

 • Çocuk yetiştirmek;topluma iyi rol biçilmiş birey kazandırmak, toplumu bu şekilde ayakta tutup geliştirmek, çocuk yetişmenin gerekliliklerinin olması gerektiğini düşünenlerdenim, paylaşımla iyi noktaya dikkat çekilmiş, hal böyleyken topluma birey kazandırmak her babayiğidin harcı değildir. İnsanların delide, Veliyi de everme çabalarını anlamış değilim, eski kafaları anlamak kolay ama onlarla beraber zaman geçirmek çok zordur. Dünya üzerinde kim varsa evlensin, en az 3 çocuk, evlenmeyen ve yuva kurmayan bizden değildir, burada yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, bir yerde gücüme gitmeye başladı artık gına geldi :P, bırakın bu everme muhabbetini, iyice çoğaldınız yeter da gına geldi... pooahahah

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • guzel yazmissin, begendim

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 3

 • Aferin guzel yazmissin. Ozguven asiladiklarini zannedip mahfediyorlar cocuklari.

  1|1
  0|0
 • güzel konulara değinmişsin ama beni dinleyeceğini sanmıyorum
  umarım kız olur😑

  1|0
  0|0
 • ayrıca sünnet ettirmeyin
  ve islamla tanıştırmayın

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;