Evlilik Yolunda İlk Adımı Atacak Damat Adayları İçin, İsteme Merasimi Yol Yordam Rehberi

Evlilik , iki kişinin değil ailelerin de birleşmesidir ve ilk adımı ise bu merasimle başlar. İlk izlenim kesinlikle mühimdir. Bu konu hakkında çok fazla gelenek olmasına karşın, genel ritüeller hep aynıdır. Umarım size yardımcı olur ve böyle bir durumda kazasız belasız günü kurtarırsınız.

Ön hazırlık evresi

Bu aşamada ne götürülmeli ve ne şekilde götürülmeli sorusuna yanıtlar bulalım. Malzemeler; Çikolata, Tepsi, Çiçek, Söz yüzüğü.

Çikolata süslemeniz ne abartı ne de çok sade olmalı. Mühim olanın çikolataların özenle dizayn edilmiş ve lezzetli olmaları. gelişigüzel yapılmış bir çikolata tepsisi sizin ciddiyetinizi sorgulatır.

Yüzükler zevkinize kalmış, bunu eşinizle önceden kararlaştırmanız daha makuldür, çünkü ölçü uymayabilir. Görücü usulü ise mutlaka bir bilenden parmak ölçüsü alınmalıdır. Tek taş ise kesinlikle yalnız seçilmeli ve özenilerek bütçenize uygun şık olan bir tercihi bulmanız gerekmektedir.

Çiçek seçimi kırmızı güllerden oluşmalıdır. Aksi kesinlikle hoş karşılanmayacaktır. Adeti konusunda ise yine bütçeniz ölçüsünde karar vermelisiniz. Ancak en az çiçek miktarı eşinizin yaşı kadar olmalıdır. Yani 24 yaşında ise 24 adet gül minimum sayıdır.

İsteme merasiminde kıyafet seçimi

Birçok aile üyesi sizi ilk defa göreceği için pantolon gömlek yeterli diyerek gitmemelisiniz. Yeni olmasa da düzgün bir takım elbise giyilmeli, saç sakal tıraşı olmalısınız. Sizin o ortamda tüm gözlerin odak noktası olacağınızı asla unutmayın.

Yeni bir takım alıyorsanız mutlaka "mevsimlik kumaşlı" takım elbise alın. Zira evin içinde olacağınızı unutmayın. Rahat hareket edebileceğiniz üzerinizde "salaş" durmayan oturup kalktığınızda ütüsü bozulmayacak kumaşları tercih etmenizi öneririm. Abartı parlaklıktaki takım elbiselerden uzak durun sade desensiz kumaşları tercih edin.

Mutlaka beyaz renk gömlek kullanın ve yeni alıyorsanız giymeden yıkatın ve düzgünce ütületin. Ceketinizi çıkarmanız gerektiğinde katlama çizgileri olan bir gömlekle görülmek istemezsiniz. Kravatınızı en son düğmenizi ilikleyerek bağlayın. Lise öğrencisi gibi salkım saçak aile huzuruna çıkmaktan kaçının. Ayağa kalktığınızda mutlaka önünüzü ilikleyin.

Konuşmaya katılın

Kendinizi ifade etmek için sohbete katılın. Bu heyecanınızı yatıştırmanıza yardımcı olacaktır.

Ancak sohbet esnasında samimiyet ve saygı dozajını aşmayın.

Heyecandan ne dediğinizi bilmeyecek durumda iseniz, soru sorulmadıkça konuşmayın, kimsenin lafını bölmeyin, antipatik görünecek tavırlardan sakının. Pot kırmanız aile içinde hoş karşılansa da akrabaların olduğu bir ortamda dedikodu malzemesi olmaya aday olursunuz.

İsteme öncesi kahve ikramı

En iyi ihtimalle sadece tuzlu gelecektir kahveniz. İçerisine muzip akrabaların karabiber biber gibi baharatlar katacaklarını da ihmal etmeyin. Bir fincan kahve içmek tuzlu olsa da sizden bir şey kaybettirmez. İçin ancak yorum yapmayın. Sadece elinize sağlık demeniz yeterlidir.

Hayatınıza girecek insanın ufak bir şakasını da hoşgörü ile karşılamanız size yakışır bir hareket olacaktır.

5. İsteme ve merasim

Aile büyüğünüzün isteme konuşmaları bittikten sonra derin bir nefes alabilirsiniz. Kayın babanızın "Bende verdim gitti!" cümlesi ile ayağa kalkıp, yüzükleriniz takıldıktan sonra önce kayın babanızın ve babanızın sonra annelerinizin elini öperek orada bulunan herkesle ve tabi ki de gelin adayı ile tebrikleri kabul edin. Bu aşamaları geçtiyseniz artık daha yeni bir sorumluluğa adım attınız demektir.

Geleneklerimiz size ağır gelmesin, bunlar yaşanması ve aktarılması gereken güzel nüanslar. Tüm bu süreç boyunca alttan almanız gereken durumlarla karşılaşacaksınız. Nitekim "kız evi naz evidir" deyimini iliklerinize kadar yaşayacağınıza emin olun. Tabi ki "Fazla nazın aşık usandır!" deyimi de gelin adaylarımız tarafından unutulmasın.

Şimdiden yeni çiftimize mutluluklar dilerim.

Saygı ve sevgi ile kalın.


0|2
13

En İyi Kız Görüşü

 • Guzel olmuss

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 2

 • O tuzlu kahveyi tek yudumda içmeyi hedefliyorum :D Emeğinize sağlık hocam :)

  0|1
  0|0
  • Hiç tavsiye etmem nunu yapmanı. Denedim tecrübeyle sabit. En güzeli yudunlamak ve her yudum arkasınsan su içmek.

  • Hepsini Göster
  • Amin kardeşim Allah gönlüne göre versin inşallah.

  • Allah razı olsun hocam :)

 • Dayim bir bahaneyle icmemis galiba annem anlatmisti 😂

  0|1
  0|0
Yükleniyor...