Tercih Seçimleriniz Çok Değil Az Olmalı!

Günde kaç defa bir şeyler için iki seçenek arasında kalmak durumunda kalıyorsun. En ufak örneği olan Evet-Hayır kelimelerinde bile bir çelişki yaşıyorsundur. Günlük hayatta eve giderken markete uğradığında hangi reyonun önünde saatlerce takılıp kalıyorsun? Yoksa her zaman ki bilindik markanın ürünlerini alıp çıkıyor musun?

Peki bir gün içinde kaç defa seçim yaptığınızı biliyor musunuz?

Bir günde tam 35000 kez tercih yapıyoruz

Bunların sadece 200'e yakınını yemek seçimlerinden oluşturan kararlarda her zaman bilindik bir yemek yediğiniz yere gitmiyorsanız onun dışında başka yerlerde düşünceli bir cevabınız olacaktır. Düşünürken fark etmeden 200'e yakın tercih yapmak ve sonunda birini seçmek zorunda kalıyoruz.

Ve o yüzden Az Çoktan Fazladır

Bkz. Hiç dikkatinizi çekmiş midir bilemem ama Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg her zaman gri tonlarında t-shirt giyer. Bunun sebebi ise hayatındaki seçenekleri biraz daha azaltmaktır.

Bilim adamlarının da bu insanların seçenekler arasındaki kararsızlığına karşın bir kanun gibi bir şey çıkartır ve tam olarak şunu belirtir.

"Zaman ve seçenek sayısı arasında logaritmik bir ilişki vardır. Seçenek sayısına bağlı olarak zaman yükselir, seçenek sayısı çok olursa hiç bir zaman seçim yapmama kararı ortaya çıkar"

Kanun ya da yasa olarak belirtilen kuralın adı HİCK YASASI

Hick Yasasının yaptığı bir başka deney iste bir Süper Markette gerçekleştirilmiştir. Marketin iki farklı köşesine kurulan stantlardan birine 24 adet farklı bir reçel çeşidi, diğer köşesine ise 6 adet reçel çeşidi yerleştirilmiştir. İlk standın (24) önünde 100 insandan 60'ı durmuş ve %3 oranında reçel satışı gerçekleştirilmiştir. Diğer standın önünde ise 40 insan durmuştur ve neredeyse %30 oranında reçel satışı gerçekleştirilmiştir. Bu da insanların az olmasına karşın karar verme olanağını hızlandırdığını gösteriyor.

Hick yasasının teknolojik hali

Hick'in Yasasına teknolojik açıdan da uyum sağlayan firma ise Apple

Ürünlerinin az ve çok fazla çeşit çıkarmadığı için daha hızlı tercihler etmemizi sağlıyor ve kazancından da daha çok gelir elde ediyor.

Bir Bencemin Daha Sonuna Geldik, Görüşmek Üzere Sağlıcakla Kalın! :)

#BeyazGömlek


2|0
01

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

  • Eline sağlık

    0|0
    0|0
Yükleniyor...