Müzik Dinlemek Her Yerde Her Zaman İyi Değildir!

Bir günde müzik hayatınızda ne kadar yer kaplar... Bazıları için bıraksanız 7/24, bazıları için ara sıra ve bazı kesimler içinde "olursa dinlerim"...

Tabii ki yine araştırmalarda müzik insanı pozitif yönde etki ettiği kesindir ama bazı alanlar ve koşullarda müzik etki ettiği kadar dikkat bozukluğuna da yol açabilir. Özellikle yeni bir müzik dinliyorsanız beyniniz o an yaptığınız işten sıyrılıp müziğe odaklanır ve sürekli onu dinlemek ister.

Klasik olarak yeni çıkan şarkılar telefona yüklendiği an en az 4 ila 8 kez tekrar başa sarılır ve dinlemeye devam edilir. Beynimiz bu andan itibaren müziğin sözlerini ezberlemeye ve iyi hissetirmek amaçlı odaklanmaya başlar.

Çalışırken Müzik Dinlemeyin!

Müzik Dinlemek Her Yerde Her Zaman İyi Değildir!

İş vaktimizin sınırları içerisinde geçirilen vakitte müzik dinlemek ve özellikle tırnak içinde belirttiğim gibi yeni müzikleri dinlemek dikkat bozukluğuna sebep olur. Bu durumda ise işiniz yarım ya da eksik kalabilir, çünkü müziğin vereceği enerji ve keyfi durum işten alıkoyar.

Ders Çalışırken Müzik Dinlemeyin!

Yeni bilgiler öğrenmek ve bu bilgileri depolamak için ders çalışmaya adapte olduğumuz sırada etrafımızdan ya da sizin açtığınız bir müzik dikkat dağınıklığına ve bilgi engeline neden olur. Çünkü müzik yine tekrar tekrar bahsettiğim üzre keyif ve huzur verici bir dinleti olduğu için sizi derslerden ve yeni bilgi öğreniminden alıkoyar.

Yapılan bir teste göre 4 gruba dağıtılan belirli sayıdaki öğrenciler farklı koşullarda ders çalışma ve bilgi alma deneyine tutulur. Birinci grup sessiz sakin ortamda ders çalışırken, ikinci gruba sevdikleri bir müzik, üçüncü gruba sevmedikleri bir müzik dinletilir ve en son ki gruba da sürekli olarak başında sohbete tutan kişiler verilir.

Test sonucunda sessiz ortamda çalışan kişilerin diğer üç kişiye oranla daha fazla diğer üç kişinin düşüklüğü ise birbirine yakın olduğu tespit edilmiştir.

Peki Ne Zaman Müzik Dinleyelim?

İşe başlamadan önce...

İş saatine başlamadan hemen önce dinlenilen müzik insan ruhunu rahatlattığı ve enerjik hisler yaydığı ve işe pozitif yönde etki getirdiği kesindir. Müziğin türü farketmez, çünkü enerjik içerikli ya da sözsüz ruhu dinlendiren her müzik insanı daha pozitif başlamasına yardımcı olur.

Araba kullanırken...

Araba kullanırken müzik dinleyebilirsiniz tabii ki buraya kadar normal tabii ki ama dinlerken sakın yoğun bir şekilde müziğe eşlik etmeyin. Yapılan bir araştırmaya göre araba içinde müzik dinlerken şarkıya eşlik eden sürücülerin tepkiler dışarı doğru azaldığı gözlemlenmiştir, azalan tepkilere göre de ufak kazalarda meydana gelebilir.

Sürekli olarak tekrarlayan işinizde...

Sürekli olarak tekrarlayan, dikkat gerektirmeyen ve sizin artık bildiğiniz iş alanlarında müzik dinlemek bildiğiniz işin üzerinden enerji verir ve işinizi daha konsantre bir şekilde yapmanızı sağlar.

Bir Başka Bencemde Görüşmek Üzere,

Enerjiniz bol ve işinizin rast gitmesi dileğiyle, sağlıcakla kalın! :)

#BeyazGömlek


2|1
41

En İyi Kız Görüşü

 • Karşıdan karşıya geçerken, sokakta yürürken müzik dinlemeyin! Fark etmeden birileri ile çarpışabilirsiniz😂
  Emeğine sağlık

  0|2
  1|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Bana fark etmez heryerde her koşulda müzik dinlerim😄🎶
  Emeğine sağlık , güzel bence. 😊

  0|1
  0|0
 • Müzik her alanda benim icin cooook super bisey yeri zamanı yoktur her yerde her zaman dinlenir muzikte hayat buluyorum bildigin 💕💕💕

  0|1
  0|0
 • Günde kaç bence yazabiliyosun😂😂 emeğine sağlık

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...